Düzce’nin her noktasından yükselen şikayetlere rağmen başıboş köpek sorunu gün geçtikçe artıyor. Sokakta yürürken, okula ve işe giderken saldırıya uğrama tedirginliği yaşayan vatandaşlar şikayetlerini yetkili birimlere iletse de geçici çözümlerle karşılaşıyor.

Sürüler hâlinde gezen köpeklerin saldırgan olması sebebiyle yolda yürümeye korkan vatandaşlar bir an önce kalıcı çözüm bulunmasını istiyor. Her gün Öncü Haber Merkezi’ne ulaşan vatandaşlar, ‘Başıboş köpekler saldırgan, canımız tehlikede.’ derken seslerinin yetkililerce duyulmasını istiyor. Henüz günler önce yaşlı bir adamı hastanelik eden sokak köpeği korkusuna karşı bu kez Düzce Merkez ve Çilimli ilçelerinden ses yükseldi.

“Başından atmayı tercih ettiler”

2. Etap Toki Konutları’nda yaşayan bir vatandaş gün geçtikçe büyüyen başıboş ve saldırgan sokak köpeği sorununu “Sesimizi Öncü Haber’in duyuracağına inanıyoruz.” diyerek haber merkezimize iletti.

Yetkililerin sokağa çıkamaz hale getiren soruna karşı hiçbir önlem almadığını öne süren vatandaş, “Saldırgan köpekler tehlike saçıyor. Biz sesimizi yetkililere duyurmaya çalıştık, geçici önlemler bulup bizi başından atmayı tercih ettiler.” diye konuştu.

“Canımız tehlikede”

Kendilerini korumak istediklerinde de hayvansever grupların tepki gösterdiğini belirten vatandaş “Çocuklarımız dışarıya çıkıp rahat hareket edemiyor. Nerede hangi köpeğin çıkacağı belli değil. Başıboş köpekler saldırgan. Elimize bir taş alıp atmaya kalsak hayvanseverler ayağa kalkıyor. Biz ne yapalım? Canımız tehlikede. Hiç kimse rahat hareket edemiyor. Sesimizi duyun. Bu işe artık bir çözüm bulunsun.” dedi.

WhatsApp Image 2023-10-11 at 09.45.34

Bir şikayet de Uzunmustafa’dan

Merkez’e bağlı Uzunmustafa Mahallesi Kanuni Sokak’tan gelen şikayetteyse, yolda köpeklerin olması sebebiyle kullanamadıklarını ifade eden mahalle sakini, “Sabah akşam bu yolu kullanıyoruz ve bize saldırıyorlar. İlkokula giden çocuklar bile geçemiyor.” diye konuştu.

Saldırıdan korkan vatandaşa yanıt: Aşıları var

Şikayetini her yere bildirdiğini ama sonuç alamadığını dile getiren vatandaş sadece ‘Aşıları var.’ cevabıyla karşılaştığını öne sürdü. Aşının saldırganlığı engellememesi nedeniyle vatandaşın aldığı cevap yetersiz kaldı.

HER İŞİ HER KİŞİ, BÜYÜK İŞİ ER KİŞİ YAPAR HER İŞİ HER KİŞİ, BÜYÜK İŞİ ER KİŞİ YAPAR

Düzceliler kalıcı çözüm istiyor

Düzce Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin hizmette olduğu bilinirken şikayetiyle ilgili “Barınak yok diye köpekleri buradan almıyorlar.” diye konuşan vatandaş belediye başta olmak yetkiliklerden çözüm istedi.

HABER: Nisa Aydın