Erdemliler Derneği, deprem olur olmaz Düzce´den deprem bölgesine hareket eden ve Hatay Samandağ´da arama kurtarma çalışmaları gerçekleştiren Afet Gönüllüleri Derneği (AFGD) Düzce şubesi üyeleri Erdemliler Derneği tarafından Çilimli'de bulunan dernek merkezinde ağırlandı.

DSC_0011-1

 Hatay Samandağ´da sahada çalışan gönüllüler, bu süreçte yaşadıklarını ve izlenimlerini anlattılar. AFGD Düzce Şube Başkanı Soner Üstünel, AFAD´la birlikte hareket ettiklerini, eğitimlerini aldıklarını ve akredite olduklarını ve depremi duyar duymaz yola çıktıklarını ifade etti. Hatay- Samandağ´a ilk ulaşan Arama-kurtarma ekiplerinden olup enkazlardan canlı kurtarmak için günlerce çaba sarfettiklerini belirten dernek gönüllüleri şunları söyledi:

“İlk altı saat yeterli malzemelerinin olmamasından dolayı sadece keşif yapmak zorunda kaldık. Arama kurtarma ekibi olarak orada malzeme eksikliklerimizi giderme hususunda çağrılarımıza uyarak yardıma koşan Düzcelileri görünce çok mutlu olduk. Bir ara Kendimi Düzce´de sandım. İnşallah bu duyarlılık devam eder hem arama kurtarma gönüllülerinin sayısı hem de malzeme eksiklikleri giderilerek ekipler daha donanımlı hale gelirler.”

DSC_0020-2

Erdemliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karadayı ise; “tüm milletimizi yasa boğan ve derinden üzen bu depremleri ve depremzedeleri, daha önce 17 Ağustos 1999 ,12 Kasım 1999 ve 23 Kasım 2022 depremlerini yaşayan Düzceliler olarak en iyi anlayanlardanız. Bu yüzden o hengamede yardıma koşan siz Afet Gönüllüleri Derneği Düzce Şubesi yöneticileri ve üyelerine teşekkür eder, tüm depremzelere de ve ülkemize geçmiş olsun.  Rabbim milletimize böyle bir acı daha yaşatmasın, sizler gibi konuya duyarlı gönüllülere destek olma noktasında duyarlılığınızı arttırsın. ´dedi.