6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede ki tarihi eserler enkaz altında kaldı. Kurtarılabilecek eserler için Hatay’da ki kültürel ve tarihi yapılarda incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, üniversitelerde ki sanat tarihi ve arkeoloji bölümü öğrencileri ve alanından uzman hocaların istekleri doğrultusunda afet bölgesinde katkı sağlamaları konusunda proje yer alıyor.

Bu kapsamda deprem bölgesindeki yıkılan yapılarda ki mozaik, kitabe, süslemeli taşlar gibi parçaların korunması hususunda Hatay’da ortak bir operasyon merkezi kurularak, ekipte yer alacak gönüllü kişiler ve alanında uzman kişilerle kontrollü bir şekilde çalışmalar yürütülecek.

Deprem bölgesinde gönüllü olarak çalışmak isteyen sanat tarihi ve arkeoloji bölümü öğrencileri ya da bölüm mezunları için başvurular, ilgili üniversiteler tarafından alınacak.

Enkazların altından kurtarılabilecek kültür varlıklarını çıkarıp koruma altına alınacağını söyleyen Bakan Ersoy şunları söyledi:

“Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüze bağlı 502 kişilik ekibimiz tespit çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor. Aynı zamanda Vakıflar Genel Müdürlüğümüze bağlı 38 ekip ve 77 kişiden oluşan ayrı bir ekibimiz de vakıf mallarıyla ilgili tespitlerde bulunmaya devam ediyorlar. Saha çalışmaları kapsamında mülkiyeti kamu ya da özel olmasına bakılmaksızın tüm tescilli kültür varlıklarının, diğer yapılardan ayrılmasını sağlayacak koruma levhaları takılmış olup ulaşabildiğimiz yerlere koruma bantları da çekilmeye devam ediyor."

“Çok sayıda yapı hasar gördü, yıkıldı”

"Çok sayıda yapı hasar gördü, yıkıldı. Tescilli yapıların enkazı içinde kurtarılabilecek değerli kültür varlıklarımız var. İlk etapta hızlı şekilde Afet Bölgesi Kazı Başkanlığı oluşturuyoruz. Bu başkanlık ve ekipleri, bu işte uzman olanlardan oluşacak. Yıkılmış olan tescilli varlıkların enkazlarının içinden kurtarılabilecek değerleri, kültür varlıklarımızı çıkarıp koruma altına alacağız. İlk yapmamız gereken bu. Daha sonrasında bazı noktalarda enkazlar yolları kapatıyor, enkazlar yollar açılacak şekilde kontrollü olarak geriye çekilecek. Bu enkazlar içerisinde daha sonra rekonstrüksiyon ve restorasyonda kullanabileceğimiz yapı malzemeleri var. Bunların da kurtarılması ve sağlıklı ortamlara çekilmesi gibi bir işlemimiz var. Bu işlemi de bu ekiplerle gerçekleştireceğiz."

“Hatay’da ortak bir operasyon merkezi kurulacak”

"Aldığımız kararlar doğrultusunda, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Hatay'da ortak bir operasyon merkezi oluşturacağız. Bilimsel Danışma Kurulumuzun üyeleri de bu operasyon merkezinde toplanacaklar. Hızlı karar almamız ve hareket etmemiz açısından bunu da önemli görüyorum."

“Buranın hikayesini hep beraber yazacağız”

Hatay, Antakya çok katmanlı bir arkeolojik potansiyele sahip. O yüzden de sadece tescilli yapıları değil, arkeolojik yapı ve bulgular da söz konusu. Biz, Bilimsel Danışma Kurulumuzla aslında bu bölgedeki yeni bir yol haritasını, hikayeyi beraberce yazacağız. Öncelikli kurtarılması gereken tescilli varlıkların kurtarılmasıyla ilgili çalışmaları yaparken, enkazdan doğru, tarihi, kültürel molozun çıkarılması bir yana tescilli yapıların hızlı şekilde restorasyonu ve rekonstrüksiyonu, aynı şekilde kazı yapılması gereken, yeni açılmış alanlarda kazı çalışmalarını başlatarak buranın yeniden bir hikayesini hep beraber yazacağız. Bunla ilgili gerekli istek, azim hepimizde var. Bizi en çok sevindiren uzman arkadaşlarımızın, hocalarımızın da çok istekli ve gönüllü olmaları. Hocalarımızın dışında da üniversitelerimiz yetkinlikleri doğrultusunda katkı vermek istiyorsa onlara kapımız açık. Onlara da gerekli çalışma ortamını hep beraber yaratacağız."