Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günü Öncü Radyo ve Televizyon ortak yayınıyla yayınlanan Yorumluyorum programında yine gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni yıl arifesinde Düzce’nin bilançosunu masaya yatıran Ünsal, Özlü’nün 2019 yılında Belediye Başkan adayı olduğunda söylenen “Bakanken ne yaptı ki başkan olunca ne yapacak?” söylemlerine atıfta bulunarak, Bakanlık döneminde yasalaştırılan “Sanayi sitelerine teşvik” kanunu sayesinde bugün yapılan “Düzce Sanayi sitesi kentsel dönüşümüne” nasıl finans kaynağı oluşturduğunu anlattı.

Ünsal, Yorumluyorum programında Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün 2019 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevinin ardından Düzce Belediye Başkan Adayı olduğu süreci hatırlattı.

O süreçlerde muhalif kesimin; “Bakanken ne yaptı ki Başkan olunca ne yapacak?” eleştirilerine değinen Ünsal, Başkan Özlü’nün Bakanlığı döneminde kendi girişimleriyle hayata geçirdiği sanayi sitelerine teşvik yasasının meyvelerini, bugün Düzce’de Belediye tarafından yapılan “Sanayi çarşısı Kentsel Dönüşümünde” topladığını ifade etti.

1

Ünsal konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi: “Bugün sizi 2019 yılına götürmek istiyorum. Faruk Özlü belediye başkanı olmak için aday olduğu zaman bu muhalif olan insanlar (gayet normaldir muhalefet olmak, ittifak olmak) dediler ki: ‘bakanken neler yaptı da belediye başkanıyken ne yapacak?’

Düzce’ de bir sanayi sitesi çalışması başladı binlerce insanın, esnafın aşağı, yukarı 300 bin insanın hizmet aldığı bir sektör yani Yığılca’sı, Akçakoca’sı dâhil olmak üzere birçok araç sahipleri Düzce sanayisinden hizmet alıyor. Küçük sanayi sitesi inşaatı için inşaatı başladı. Bir TOKİ’ye verildi olmadı en son belediye kendi himayesin de burayı taşımak için yeni modern Düzce’ye yakışan bir sanayi ve ihtiyaçlara cevap veren sanayi sitesi inşaatına başladı…

“bakanken ne yaptı da başkanken ne yapacak? Diyorlardı…”

Şimdi dedik ya: ‘bakanken ne yaptı da başkanken ne yapacak?’ Şimdi Sayın Faruk Özlü’ nün Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanıyken bir çalışması var, (Türkiye’de 12 noktada uygulandı) bu küçük sanayi sitelerinde bakanlığın destek vermesi ve teşvik vermesi bu oluşumu, bu yapıyı desteklemesi noktasında…

Kendi döneminde, bakanlığında çıkan bir kanun var! Bu teşvik kanununda şöyle bir madde var; 3 yıl ödemesiz alt yapıya yüzde 100, üst yapıya yüzde 80 civarında bir destek var burada diyelim ki dükkânın maliyeti 1 milyon bunu 3 yıl ödemesiz ve geriye kalanı 10 yıl vadeli!

Ve işin enteresanı yüzde 3 faizle böyle bir imkân var… Şimdi geçtiğimiz günlerde AK Parti il başkanı Sayın Mustafa Keskin bir heyetle beraber Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığına gittiğinde sayın bakanla bir görüşme yaptı.

Sayın Mustafa Varank ’tan bununla ilgili talepte bulundu, biz bu kanundan faydalanmak istiyoruz diye bir açıklama yapmıştı. Şimdi bu açıklamadan sonra edindiğimiz bilgiye göre cevap olarak denmiş ki: ‘Belediye müracaat etsin, biz bunu değerlendiririz! İki noktaya veriliyor bu kredi, bu teşvik kooperatif olarak kurulduğu zaman kooperatife destek veriyor ikincisi belediyelere direk veriyor.

OZLUU

“Esnaflar kira öder gibi dükkân sahibi olacak”

Şimdi küçük sanayi sitesinde ki esnaflarımız kira öder gibi yani ayda 5-6 bin TL’lik rakamla dükkân sahibi olacak. Yüzde 15, yüzde 20 gibi bir peşinat yani 1 milyon TL ise dükkan 150 bin TL gibi yani buna benzer bir rakamda ne yapıyor? Peşinat veriyorsunuz geriye kalanı 3 yıl ödemesiz, 10 vadeli alt yapı ve üst yapı destekli yani muhteşem bir çalışma ve bu çalışmanın altında Faruk Özlü’nün imzası var. Onun bakanlığı döneminde hayata geçti Düzce’de. Allah nasip ederse uygulanacak. Yani yazışmalar bürokrasi devam ettiği sürece ve bu yine bölgemizde, il merkezimizde, ilçelerimizde araçlarının bakımı, tamiri buna benzer ihtiyaçlar için bu Düzce’nin merkezine gelen insanlarımız hakikaten bundan geniş ferah bir alanda iyi bir hizmet alacak. Bu hizmeti veren esnafımız, sanatkârımız, sanayi esnafımız da daha nezih bir alanda daha güzel şartlar da ekonominin de ekonomisi bir ödeme planıyla bunu ödeyecek.

Gördünüz mü bakanken hazırladığını başkanken yapıyor. Buradan bu sonuç çıkıyor. Önümüzde ki günlerde inşallah bunun detayları çıkar ve iki tane noktaya temas edelim. Bu işin mimarı Faruk Özlü ve belediye başkanlığı inşallah uygulayacak. Düzce’nin esnaflarına da çok büyük bir artı sağlayacak ve sözü verende şu andaki mevcut bakan, ciddi bir para bu ve bu sözde verilmiş. Düzce’ye hakikaten büyük bir hizmettir bu, hazırlayandan da sözü verenden de sebep olandan da Allah razı olsun!

bakanken ne yaptı da başkanken ne yapacak? Sorusu cevap buldu”

İşte tabiri caizse buradaki hadise şundan ibaret; bakanken ne yaptı da başkanken ne yapacak ifadesinin karşılığı burada bakanken kanun, mevzuat hazırlandı. Belediye başkanlığını hesap etmiyordu belki ama bu hesap uymadı, belediye başkanı oldu. Yüzde 47 ile seçildi yüzde 53 oy vermedi ama sonuca kimse bakmıyor. Yani orana bakmıyor, seçilme oranına bakıyor.

Bundan sonraki süreçte de bu uygulandığı zaman gerek hizmet alan gerek hizmet veren gerek Düzce’nin içindeki o hoş gelmeyen görüntüde ortadan kalkmış olacak inşallah. Sanayi esnafımıza hayırlara vesile olsun. Bu işinde takipçisi olacağız.

Editör -  Ahmet Çelik