Çevresinde sağlı sollu sitelerde ikamet eden binlerce vatandaşın, hem çevre hem gürültü kirliliğinden şikâyet ettiği Servet Bucurgat Caddesindeki trafik akışı, yılan hikayesine dönüştü.

Caddeye büyük araçların girişinin İl Trafik Komisyonunca yasaklanmış olmasına rağmen uzun ve geniş araçların güzergahı kullanmaya devam ettiğini öne süren Karahacımusa Mahalle Muhtarı Hanife Gür, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yetkililere seslenerek İl Trafik Komisyonu kararının devreye sokulmasını talep etti.

Bölgede 7 okul, yüzlerce evde binlerce vatandaş ve çocuğun yaşadığını dile getiren Gür, paylaşımında şu mesaja yer verdi:

 

“Servet Bucurgat Caddesi artık bu yükü taşıyamaz hale geldi”

“SAYIN YETKILILER, ALLAH BİLLAH AŞKINA Memursen Evleri ve Aşiyan Konakları Sitesinin yapılması ile Düzce'mizin bu bölgesi binlerce vatandaşımızın ikamet ettiği bir şehir merkezi haline geldi. Tabii ki doğal olarak araç trafiği de Çevre yollarının da devreye girmesi ile bu aksin hemen tüm trafik yükünü çeken Servet Bucurgat Caddesi artık bu yükü taşıyamaz hale geldi.

 

 

“kamera tabelası var ama kamera yok”

 

Yoğun şikâyet neticesinde il Trafik komisyonunca kamyon, bir gibi ağır tonajlı araçların girmesi yasaklandı ve bu bilgi caddenin farklı yerlerine asıldı. Araçların bu caddeye giremeyeceği ve kamerayla bu güzergâhın kontrol edileceği yazılı olmasına rağmen ortada herhangi bir kamere mevcut değil.

“Cadde kendi trafiğini çekmekte zorlanıyor”

Kendi trafiğini çekmekte zorlanan ve güzergâhta sadece kamyonların gürültü çıkarmasının haricinde hiçbir işe yaramayan pörsümüş birkaç plastik setin dışında hiçbir trafik önleminin alınmadığı, hiçbir trafik ışığının bulunmadığı Servet Bucurgat Caddemiz: kamyon ve bilumum ağır tonajlı araçlarla artık şehirlerarası bir otoyola dönüşmüş ve burada oturan insanları artık çileden çıkarır hale getirmiş vaziyette!

Mevcut durumu trafik birimine bildirdiğimizde (kendilerine sonsuz teşekkürler ediyoruz) ilgileniyorlar ve birkaç dakika içerisinde trafik ekipleri intikal ediyor. Fakat uzun süre orada kalamadıktan ve başka ihbarlara gitmek zorunda kaldıkları için bizler yine araçlarının fren sistemini pek kullanmayan ağır tonajlı araç şoförlerinin insafına terkedilmiş bir vaziyetle kaderimizle baş başa kalmaya devam ediyoruz.

 

“Bölgede 7 okul hizmet veriyor”

İşin daha da trajik ve tehlikeli olan kısmı maddi kazaların zaman zaman yaşandığı bu aksta anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere tam yedi adet okulumuz eğitim vermekte ve her gün öğrencilerimiz bu yolu kullanmak zorunda.

“Geceleri sürat pisti, gündüzleri kamyon yolu…”

 

Geceleri motosiklet ve otomobillerin sürat denemesi pisti, gündüzleri ise kamyon ve ağır yük araçlarının gürültüleri ile bölge insanını canından bıktırdığı Servet Bucurgat Caddesi'ne ivedilikle, behemehâl il trafik komisyonu kararının uygulanarak ağır tonajlı araç girişi yapılmamalı ve bunun kontrol edilebilmesi için kameraların gerekli alanlara yerleştirilmesi ve diğer önlemlerin uygulamaya sokulması bu mahallede oturan vatandaşlar olarak yetkililerimizden talebimizdir.

MUHTAR

Yakın zamanda okulların açıldığını düşünürsek bu durumun ne kadar aciliyet kesp ettiği daha net anlaşacaktır.

Hepimiz mutlaka hiçbir cana zarar gelmemesi hiçbir canın acımaması hususunda azami hassasiyet gösteriyoruz ve bir şey olmadan bir şeyler yapmamız gerektiği mecburiyetini vatandaşlık vazifesi olarak addediyoruz.”

Haber – Ahmet Çelik