Türkiye Yüzyılında Düzce İçin 100 Proje” hazırlayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Şehir Müzesi projesini hayata geçirmek üzere harekete geçti. Özlü, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde bir araya geldiği Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a müze projesinden söz etti.

Bakan Görüşme

KADINLARIN EL EMEĞİ GÖZ NURU ÜRÜNLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ KADINLARIN EL EMEĞİ GÖZ NURU ÜRÜNLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Bakan Ersoy’dan destek sözü

Konuralp’te yapılması planlanan müzenin proje görselleri üzerinden Bakan Ersoy’a bir sunum yapan Başkan Özlü, Konuralp Antik Tiyatro’da süren kazı çalışmalarının son durumuyla ilgili bilgilendirmede de bulundu. Özlü, Konuralp’e Şehir Müzesi yapılması konusundaki olumlu yaklaşımları ve samimi destekleri için Bakan Ersoy’a teşekkür etti.

“Müzeyi düşündüğümüz yer atlı kapının karşısındaki arazi”

Şehir Müzesi projesinin “Turizm Şehri Düzce” hedefinin çok önemli bir ayağı olduğunu kaydeden Başkan Özlü, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Konuralp Bölgemiz Düzce’mizin kalbi. Çabamız, Düzce’yi dünya kültür mirasına dahil etme çabasıdır. 4 yıldır kazı yapıyoruz ve çok sayıda önemli eser bulduk. Geçen yıl arkeologların yaptıkları değerlendirmelere göre Türkiye’de arkeolojik kazılarda bulunan 10 önemli eserin birisi Düzce’de çıktı. Bulduğumuz aslanlı mozaiğin Türkiye’de eşi benzeri yok. Antik tiyatro kazılarını bu yıl tamamlayarak restorasyonunu yapmayı planlıyoruz. Buradan çıkardığımız eserleri sergilemek üzere yeni bir müze de yapacağız. Müzeyi düşündüğümüz yer atlı kapının karşısındaki arazi. Sadece kazmak yetmez, insanlar görmeli.”  

Konuralp Merkez Camii’ni eski belediye meydanı alanına taşımayı planlıyor

Öte yandan Konuralp’in gelişmesi gerektiğini sık sık vurgulayan Başkan Özlü, bu kapsamda Antik Tiyatro’nun hemen karşısında bulunan ve 23 Kasım 2022 tarihinde meydana gelen 6,0 şiddetindeki depremde hasar alan Konuralp Merkez Camii’ni eski belediye meydanının bulunduğu alana taşımayı planlıyor. Yeni cami projesinin zemin katında kültür merkezi de yer alıyor.

Ahşap ve taş ağırlıklı yeni müzede ise, Konuralp kazılarında bulunan eserler sergilenecek. Projeler tamamlandığında ziyaretçiler önce müzeyi gezip, ardından atlı kapıdan geçerek Konuralp Antik Kenti’ne ulaşacak.