Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Düzce’yi ziyaret ettiği yılda yolu üzerinde bulunan eski adıyla İbrahim Ağa köyünü ziyaret etti. 18 TEMMUZ 1934’te İbrahim Ağa köyünün adının değişmesi emrini veren Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, köylülerin ona ikram ettiği ayranı içtikten sonra köyden ayrıldı. Yılı devriyesinde 89 yıl sonra düzenlenen törenle kutlandı. Atatürk’ün

AW937605_06

adını verdiği Selamlar köyünde düzenlenen program kapsamında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan en ön safta yerini aldı. Ak parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk düzenlenen anlamlı programa katılım sağladı.

AW937605_05

Düzce Belediyesi Mehteran takımının gösterisi ve İncigül Şahin’in şiir dinletisinin ardından konuşma yapan Selamlar Köyü Muhtarı Sinan Çiftçi, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 18 Temmuz 1934 tarihinde yurt gezileri çerçevesinde Düzce’ye uğramış, bunu haber alan köylüler başta Ahmet Altan önderliğinde Atatürk’ü köylerinde ağırlamak istemişlerdir. Tarihi çeşme önünde Atatürk ve heyetini karşılamışlardır. Büyük coşku ile karşılanan Atatürk köylülerin ikram ettiği ayranı içmiştir.

AW937605_03

Köy hakkında bilgiler aldıktan sonra, köyümüzün ismini bizzat kendisi değiştirmiştir. Köyümüz Balkan göçmenlerinden oluşmaktadır. 93 harbinden sonra evladı Fatiha bu topraklara yeniden geri dönmüştür. Selamlar köyü Gümüşova’nın en büyük köyüdür” ifadelerinde bulundu. Törenin sonunda ise protokol üyeleri Atatürk’ün eşyalarının ve fotoğraflarının sergilendiği Atatürk Müzesini gezdi. Müze gezisi sonrasında misafir ve köy halkı çeşmelerden akan ayrını içti yapılan ikramlardan yedi.

REKTÖR SÖZBİR ÖNEMLİ GÖRÜŞMELERDE BULUNDU REKTÖR SÖZBİR ÖNEMLİ GÖRÜŞMELERDE BULUNDU

AW937605_04

ÖNCÜ HABER MERKEZİ

KAYNAK: İHA