İddiaya göre Düzce Cumayeri’nde yaşayan İsmail Kurnaz isimli vatandaş, bu sene topladığı fındığını satmak için Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) verdi. Kurnaz TMO yetkilileri ile fındığının o zamanki değeri olan 80 TL’den 30 gün içerisinde ödenmesi noktasında anlaştı. Anlaşmalarının üzerinden 30 gün geçmesine rağmen Kurnaz bu parayı alamadı.

HER İŞİ HER KİŞİ, BÜYÜK İŞİ ER KİŞİ YAPAR HER İŞİ HER KİŞİ, BÜYÜK İŞİ ER KİŞİ YAPAR

Sesini duyurabilmek için ilgili şikayetini 0542 767 1881 numaralı Öncü Haber WhatsApp İhbar Hattı’na Yapan İsmail Kurnaz devlet kurumunun vatandaşı mağdur etmesine tepki göstererek, ‘Sen devletsin, yakışır mı?’ diye konuştu.

Fındığın şu an değerinin yaklaşık 100 TL olduğu halde anlaşmaları gereği 80 TL’den bile parasını alamayan Kurnaz, ‘Fındık 100 TL olmuş 80 TL ye de vermiyor.’ dedi.

Ödemenin zamanında gerçekleştirilmemesi sebebiyle fındığının parasının yeni değerinden ödenmesini isteyen kurnaz yetkililere, ‘Ya fındığı verin ya bugünkü değerinden parayı verin.’ diye seslendi.

Son görüşmesinde TMO yetkililerinden fındığını istediğindeyse, ‘Amca o iş geçti.’ cevabıyla karşılaştı. Üreticinin zor durumda kaldığını dile getiren Kurnaz, ‘Vatandaş bu kadar mağdur olur mu? Üretici perişan.’ diyerek konunun çözüme ulaşmasını istedi.

TMO’nun fındığının randımanına 48 dediğini ancak işçisine lazım olduğu sebebiyle başka bir yerde 20 gün sonra fındığını satmak zorunda kaldığını söyleyen Kurnaz, fındığının randımanının 52 olduğunu söylediklerini ifade etti.

HABER: Nisa Aydın