Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Merkez İlçe Başkanı Mesut Sertoğlu, Makine Mühendisleri Odası (MMO) Kocaeli Şube Başkanlığı'nın, bir meslektaşını siyasi görüşleri nedeniyle yönetime almadığını belirterek, odayı yönetenleri sert dille eleştirdi.

"Ülkücü düşünce" engeline tepki

MHP’li İlçe Başkanı Sertoğlu, Öncü Haber ekibine yaptığı açıklamada, 17. Dönem Düzce MMO Temsilciliği Yürütme Kurulu listesine adı yazılan meslektaşının, Kocaeli Şube Başkanı tarafından ülkücü düşünceye sahip olduğu gerekçesiyle Düzce MMO Yönetim Kurulu listesine alınmadığını belirtti. Sertoğlu, "Kocaeli Şube Başkanı, meslektaşım ile iletişime geçip ‘Bu sebepten dolayı seni yönetime alamıyoruz, bizi dışardan da destekleyebilirsin.’ önerisinde bulunmuştur. Bu düşünceyi esefle kınıyorum." dedi.Sequence 03.00 05 20 16.Still002

Geçmişteki örnekler

Sertoğlu, geçmişte aktif siyaset hayatına devam edip, aynı zamanda oda başkanlığı yapmış olan kişilerin de bilindiğini ve bu tür sebeplerle odanın meslektaşlarını ötekileştirmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. "Bu anlayış ile hareket edildiği sürece meslektaşlarımızın kutuplaşması sağlanacaktır. Türkiye’deki MMO'ya bağlı meslektaşlarımın hepsinin aynı düşünceye sahip olması mümkün değildir. Vatanına milletine bağlı tüm makine mühendisleri, odaların yönetimlerinde bulunabilir ve odaları bir adım öteye taşıyacak şekilde elini taşın altına koyabilirler." şeklinde konuştu.

Hür ve demokratik bir tavır çağrısı

SAĞLIKÇILAR VE HASTALARIN BAYRAMINI KUTLADI SAĞLIKÇILAR VE HASTALARIN BAYRAMINI KUTLADI

MMO'nun hür ve demokratik bir tavır izlemesi gerektiğini belirten Sertoğlu, tek bir fikre ve düşünceye sahip olunmaması gerektiğini savundu. Konuyla yakından ilgileneceğini ve en yakın takipçisi olacağını söyleyen Sertoğlu, "Herkes durması gereken yeri bilmelidir. Odalar kimsenin tapulu malı değildir. Birlik ve beraberliğin sağlanması gerekir. Bu yoldan gidildiğinde en nihai sonucu alacağımıza inanmaktayım," dedi.

Başkan Sertoğlu'nun açıklamaları, meslek odalarında siyasi görüşler nedeniyle ayrımcılık yapılmasının karşısında duran meslektaşları tarafından da destek gördü.

Sequence 03.00 02 28 32.Still001

Mesut Sertoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Makine mühendislerinin mesleki ve etik değerler çerçevesinde hareket etmesi gerekmektedir. Odalarımız, tüm üyelerini kucaklayan bir yapıda olmalıdır."