Kaldırıma park eden otomobiller ve ürünlerini çıkaran esnaf, vatandaşların sorunu olmaktan çıkamazken bisiklet yolunu kullanan motosiklet sürücüleri vatandaşların canını tehlikeye atmaya devam ediyor. Öncü Haber Mikrofonu’na konuşan vatandaşlar, “Düzce halkının vergileriyle yapılan yürüme yolları işgal ediliyor, Düzce’ye kasaba kültürü hakim.’ diyor. Oy kaybetmemek için belediyenin esnafın kaldırımdaki ürünlerini kaldırmadığını ifade eden vatandaş, “Belediye esnafa bunu kaldır derse seçimde oyu nereden alacak?” diye tepkisini ifade etti.

Düzce’de birçok esnaf ve araç sahibi, kaldırımları hakları olmayan bir şekilde kullanarak yayaların kullanmalarını engelliyor. Esnafın ürünlerini kaldırıma sermesi, araçların kaldırımları otopark olarak kullanması sebebiyle birçok yaya yoldan yürümek zorunda kalarak canını tehlikeye atıyor.

WhatsApp Image 2023-09-15 at 17.01.20

İstanbul Caddesi’nin yayalaştırılmasıyla caddeye bisiklet yolu yapıldı. Ancak bu yolu motosiklet sürücüleri kullanıyor. Hızlı giden sürücüler hem kazaya hem vatandaşların korkmasına sebep oluyor.

Öncü Haber Merkezi, Düzceliler’in yaşadığı sorunlarla ilgili sokağa indi, vatandaşların ne düşündüklerini kendilerinden öğrendi.

WhatsApp Image 2023-09-15 at 17.01.19 (1)

Canları hiçe sayılan vatandaşlar oldukça tedirgin oluyor. Yolda güvenle yürümek isteyen Düzceliler “Kaldırımların açık olması lazım” diyor. Belediyenin seçimlerde oy kaybetmemek için esnafın kaldırımdaki ürünlerini kaldırmadığını ifade eden vatandaş, ‘Belediye bunu kaldırırsa oyu nereden alacak?’ diyor.

İşte Düzceli vatandaşların Öncü Haber Mikrofonu’na söyledikleri:

1-114

“Polise ne yapmam gerekiyor dedim, ‘İşin yok mu?’ dedi”

Yılmaz Kartal: Benim en büyük şikayetim arabaların kaldırımlara park yapması, esnafın kaldırımlara tezgah açması, bisikletlerin kendilerinde de var, kendilerine ayrılan yolda gitmiyorlar, diğer yollardan da gidiyorlar. Burası halka yürüyüş yeri, kuryeler her yerde insanların karşısına çıkıyor, kaldırımda gidiyor. Nalburlar marketler manavlar yol sergi açmış. Taksiler kaldırıma park yapmış, kavga ettim, polise de söyledim, ‘Ne yapmam gerekiyor resmini çekeyim atayım.’ dedim. ‘İşin yok mu?’ dediler. Bunlara önlem alınması lazım. Belediye esnafı denetlemiyor, marketlerde 1 su 5 TL’ye çıkmış. Belediyedeki insanlar ne yapıyor orada? Bir çıkıp halkla konuşsunlar. ‘Mazot 40 TL olmuş.’ deniliyor, doğru haklı ama bir şeye 1 lira birden zam yapmak çok ayıp. Ben esnafa aşırı zamlarından dolayı hakkımı helal etmiyorum.

2-134

Yaşar Gedikli: Kaldırımların açık olması lazım araçların olmaması lazım, yaşlı insanlar da var çocuklar da var bunları biliyoruz, esnafın bu konuda daha duyarlı olması lazım. Bisiklet yolunu motosiklet sürücülerinin kullanmasını çoğu insan istemez ama motosiklet de bir bisiklet dalı olduğu için normal. Olmaması lazım ama kullanması da yavaş gittiği sürece sakıncalı değil.

3-92

“Düzce’ye kasaba kültürü hakim”

Ali Özkan Özener: Düzce ayrı bir cumhuriyet, Düzce’de her taraf kişilerin egemenliği altında. Düzce halkının vergileriyle yapılan yürüme yolları, kaldırımlar işgal ediliyor. Kahve dükkanları, kaldırıma, yürüme yoluna masa atıp ahkâm kesiyor. Böyle bir uygulama yok. Düzce’deki olan rahatlığı hiçbir yerde göremedim. Gayet esnaf rahat, ‘Ben atarım, kırarım.’ Ama kasaba kültüründen çıkamadı, Düzce’ye kasaba kültürü hakim.

4-69

Osman Bey: Herkesin haddini bilmesi lazım, herkes rahat yaşamalı, yolları açmaları lazım. Bisiklet yolunu motosiklet sürücülerinin kullanmamaları lazım.

5-50

“Belediye esnafa bunu kaldır derse seçimde oyu nereden alacak?”

Ahmet Şahin: Esnafın bunu kaldırması için belediyenin kaldırması lazım, belediye esnafa bunu kaldır derse seçime oyu nereden alacak. Ben esnaf değilim ama memnun değilim ama rahatsızlığımı bildirsem hiçbir şey olmayacak. Ülkede, devletimizde, belediyelerimizde ‘Bana oy gelecek esnaf bir metre daha içeriye doğru çekebilir.’

“Şikayetlerimizi yaptığımız halde ilgilenilmiyor”

BAZI ÇOCUKLAR ÇİKOLATA SEVMEZ BAZI ÇOCUKLAR ÇİKOLATA SEVMEZ

Fikret Sivil: Zabıtaların görevini yapmamasından kaynaklanıyor. Biz şikayetlerimizi yaptığımız halde ilgilenilmiyor. Belediyenin bu konuyla ilgilenmelerini istiyorum. Ben esnafım, motorlarım bazen İstanbul Caddesi’ne giriyor ama çok hızlı giden motosikletler, elektrikli motosikletler var, bunların denetlenmesi gerekir. İstanbul Caddesi’ne motosiklet girmesi yanlış.