Düzce’de hırsızların hedefinde bu kez de ölülere ait kabirlerin demirleri vardı. Düzce Şehir Mezarlığında bir süre önce bazı aile kabirlerini çevreleyen demir çitler yerlerinden kesilerek çalındı. Hiçbir güvenlik önleminin bulunmadığı Şehir Mezarlığında yakınlarına ait kabirleri ziyarete gelen vatandaşlar büyük şok yaşadı.  

DSC_0217

“Bana, ‘Biz bir şey yapamayız’ dediler”

Yakınlarına ait aile kabrini ziyarete gelen Zekeriya Önder, demir çitlerin çalındığını fark edince durumu Düzce Belediyesi Mezarlıklar İşleri Müdürlüğü’ne bildirdiklerin, yetkililerin ise kendisine “Çalınıyor, bizim yapabileceğimiz bir şey yok” dediklerini ileri sürdü. Başından geçen hırsızlık olayını Öncü Haber Mikrofonuna anlatan Önder, “Cuma günü, Miraç Kandilinin ertesi günü ziyarete geldiğimde 2 abimin mezarlarının demirlerinin çalındığını gördüm. Karşı tarafta birkaç mezarda da aynısının olduğunu gördüm. Mezarlıklar Müdürlüğü’ne sordum, çalındı denildi. Çalındıysa o zaman emniyete haber verin, bir şey yapın dedim. ‘Çalınıyor, bizim yapabileceğimiz bir şey yok’ dediler. Kamera da yok dediler mezarlıkta. Ben bir vatandaş olarak kameraların takılmasını istiyorum, ilgilenilmesini istiyorum. Suçlular kimse ortaya çıkarılmasını istiyorum. En son yatacağımız yer, istirahat yerimizde, burada bile rahatsızlık veriliyorsa, canlı insanlar ne yapıyor? Duyarsız kalamadım. Emniyete başvurmadım. Keşke yazılı başvuru yapsaydım daha çok hoşuma giderdi, ama yazılı yapamadım. Talebim hırsızların yakalanması, önlemlerin alınması ya da bir bekçinin tur atması, ring atmasını, geceleri gezmesini istiyorum. Nüfusumuz artıyor, işsizlik artmış, herkes para peşinde. Ne bulurlarsa çalıyorlar. Ben korkuyorum yarın bir gün ölülerin ağzındaki dişleri çalmaya kalkmasınlar” diye konuştu.

DSC_0233

“Hırsızlık olayı bizim işimizi kolaylaştırdı” iması

Önder’in bu açıklaması üzerine Öncü Haber ekibi Düzce Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Numan Şirin ile görüştü. Özellikle şehir mezarlığındaki aile kabirlerinin çevresine demir çit yapılmasına izin vermediklerini, bu durumu da mezar sahiplerine ilettiklerini ifade eden Şirin, “Evet geçtiğimiz aylarda kabirlerden demir hırsızlığı oldu. Biz özellikle aile kabirlerinin demir çitlerle çevrilmesini istemiyoruz, bunun yerine bordur döşemeleri daha uygun oluyor. Bu konu ile ilgili kabir sahiplerini de bilgilendiriyoruz. Çalınmasaydı zaten sökecektik” dedi.

HABER: Savaş ARI