Düzce’de her sonbahar ve kış döneminde şehri kaplayan gri tabaka havanın giderek soğuduğu şu günlerde kendisini göstermeye başladı. Günlük hayatı olumsuz etkileyen ve özellikle sürücülere zor anlar yaşatan sise yakın zamanda katılacak kirli hava ile birlikte yine sokakta yürünmez günler baş gösterecek.

AA-20231005-32314087-32314080-ANADOLU_OTOYOLUNUN_DUZCE_KESIMINDE_SIS_ETKILI_OLDU

Yılın 365 günü kirli havanın etkili olduğu akademik araştırmayla ortaya konan Düzce’de ısınma amaçlı kömür kullanımı, şehrin coğrafik yapısı, Ankara-İstanbul gibi iki metropolün arasında bulunması nedeniyle trafik yoğunluğu ve artan sanayi gibi etkenler kasım ve şubat aylarını kapsayan dönemde solunmaz havaya davetiye çıkartıyor.

“DÜZCE'Yİ YÜZ BİNLERCE KİŞİYE TANITTIK” “DÜZCE'Yİ YÜZ BİNLERCE KİŞİYE TANITTIK”

Halk sağlığı göz önüne alınarak kaliteli havanın hakim olması noktasında en öncelikli adımın yapılacak düzenleme ile birlikte köylere de doğalgaz verilmesi olduğu biliniyor. Bu doğrultuda siyasilerin Türkiye’nin en kirli havasına sahip Düzce için Ankara’da bastırması önem taşıyor.

Aynı zamanda sisin de kirli havayla karışması sorunu katlıyor.

Şu günlerde sabah saatlerinde Anadolu Otoyolu'nun Düzce geçişinde etkili olan sis, görüş mesafesini azaltıyor.

Bu sabah otoyolun Büyük ve Küçük Melen, Bataklı Çiftlik, Turaplar, Otluoğlu, Hacıahmetler, Hatıplar, Hocaoğlu, Beyköy ve Kaynaşlı gişeleri mevkilerinde sis etkili oldu.

Görüş mesafesinin azaldığı bölgede polis, jandarma ve Karayolları ekipleri, sürücüleri aşırı hız ve yakın takip yapmamaları konusunda uyardı.

Sis, kent merkezinde de etkisini gösterdi. Kent üzerine çöken sis tabakası, dronla görüntülendi.