banner851

banner614

DÜZCE’DE BİTMEYEN KALMAZDI!

banner619

Bütçe maratonunun yoğun bir şekilde geçtiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İçişleri Komisyonu Üyesi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın yaptığı konuşma gündeme damga vurdu. Yılmaz, Türkiye’nin Suriyeli göçmenlere harcadığı paranın 40 milyar dolar civarında olduğunu anımsatarak, “Oysa 40 milyar doların ekonomiye ve yatırıma yönlendirilmesinin ülkemize getireceği kazanç ve refah hesap edildiğinde, Düzce’de tamamlanamayan yolların ve yatırımların bitmesinin yanı sıra, ülkemizde yapılacak birçok büyük projenin de hayata geçirilmesi sağlanabilirdi.” dedi.

banner846
Siyaset 14.12.2019, 15:25 16.12.2019, 11:14
2724
DÜZCE’DE BİTMEYEN KALMAZDI!
banner844
TBMM Genel Kurulu’nda, İçişleri Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kurumların 2020 yılı bütçelerinin görüşmelerine başlandı.
Genel Kurulda, bakanlığın yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığının da bütçeleri görüşüldü. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve AFAD bütçeleri üzerine söz alan İçişleri Komisyonu Üyesi MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Türkiye’nin toprakları bulunduğu coğrafya itibarı ile doğal afetlerin sıklıkla yaşandığı bir bölgede olduğunu belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Afetlerle karşılaşmadan tedbirler alınmalı”
"Son yıllarda yaşanan büyük depremlerin yanı sıra iklim değişikliğine bağlı olarak sel, heyelan, hortum ve benzeri felaketler bunun en büyük göstergesidir. Bu konumda olan ülkemizin AFAD gibi bir kurumu hayati öneme haiz niteliktedir. 12 Kasım Düzce depremiyle alakalı yaptığım konuşmada da belirttiğim gibi afetlerle karşılaşmadan önce alınacak tedbirler, karşılaşıldıktan sonra yapılacaklardan hem daha ucuz olacak, hem de can kayıplarını azaltacaktır. Olası muhtemel bir İstanbul depremi bu çerçevede değerlendirilmeli ve hazırlıklar buna göre yapılmalıdır.”

“Sel afeti dere yataklarının ıslahının bir an önce yapılması gerektiğini gösterdi”
Depremin yanı sıra özellikle Karadeniz gibi sel felaketlerinin sıklıkla yaşandığı bölgelerde de gerekli tedbirlerin alınması gerektiğine işaret eden Milletvekili Yılmaz, şunları kaydetti:
“Yeri gelmişken 18 Temmuz’da Akçakoca, Cumayeri, Gümüşova ve Gölyaka’da yaşadığımız sel felaketinde sayın bakanların göstermiş oldukları yoğun ilgiden dolayı kendilerine hemşehrilerimiz adına teşekkür ederim. 18 Temmuz’da yaşadığımız sel felaketi dere yataklarının ıslahının bir an önce yapılmasının ve daha önceden dere yataklarına yapılan yerleşim bölgelerinin gözden geçirilmesinin gerekliliğini gözler önüne sermiştir. Yaşadığımız sel felaketinden sonra yerleşim yerlerine yeni yapılacak konutların dere yatağına olan uzaklığı göz önünde bulundurularak izin verilmemesi doğru bir yaklaşımdır.”

“Ülkemizde kayıtlı göçmen sayısı 5 milyon 74 bine ulaşmıştır”
“Kendi karasularımızda ve uluslararası sularda her gün yaşanan Aylan bebek gibi facialar insan olarak içimizi acıtmıştır.” diyen Yılmaz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Uluslararası sularda göçmenleri taşıyan botları kendi karasularına sokmayan, hatta batıran Avrupa Birliği ülkelerinin kolluk kuvvetleri, demokrasi ve insan hakları konusunda dünyaya nutuklar atan Avrupa ülkelerinin yüzündeki maskeyi düşürmüş ve gerçek yüzlerini ortaya çıkarmıştır. Yapılan anlaşmaların ve çıkarılan kanunların sonucunda ülkemizde kayıtlı göçmen sayısı 5 milyon 74 bine ulaşmıştır. Bu göçmenlerin Kasım 2019 tarihi itibariyle 3 milyon 680 bini geçici koruma kapsamına alınan Suriye vatandaşlarıdır. Bu göçmenlerden 79 bin 820 kişiye Türk vatandaşlığı verilmiştir. Tarihsel sorumluluğumuz ve Türk İslam kültüründen kaynaklanan özelliklerimiz dini, dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun kendi vatanlarında zulüm gören, haksızlığa uğrayan, insanlara kucak açmamıza neden olmuştur.’’

“Sorun sadece sayı ve zaman da değildir”
2011 yılından bu yana statüleri farklı olsa da göçmen sayısında her geçen gün artış olduğuna dikkat çeken Milletvekili Ümit Yılmaz, şu çarpıcı ifadeleri kullandı:
“Sorun sadece sayı ve zaman da değildir. Bunun yanı sıra ev sahibi olan toplumun ve misafir toplumun da buna çoğunlukla katılması gerekmektedir. Oysa yapılan sosyal araştırmalarda Türk toplumunun yüzde 86’sı ülkemizde bulunan Suriyeliler’in geri dönmesi gerektiğini ifade etmektedirler. Aynı araştırmalarda Suriyeliler’in özellikle 18-24 yaş grubunda Türkleri sevmedikleri yönünde ifadeleri bulunmaktadır. Bu durum aynı mahallede yaşayan Suriyeliler ile vatandaşlarımız arasında en ufak bir sürtüşmenin büyük bir toplumsal olaya dönüşmesi tehlikesini de içinde barındırmaktadır. Geçmişte Şanlıurfa, Bursa, Denizli, Uşak, Hatay gibi illerimizde yaşanan olaylar bunun göstergesidir.”

“Bir diğer kalıcı çözüm gönüllü geri dönüşün sağlanmasıdır”
Yılmaz konuşmasına şu şekilde devam etti: “Yerel entegrasyonun ekonomik boyutuna göz atacak olursak, Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle şu ana kadar ülkemizin Suriyeli göçmenlere harcadığı para 40 milyar dolar civarındadır. Suriyeliler’in ekonomiye getirdiği söylenen katkı ve Avrupa Birliğinden alınan 3 milyar Euro yapılan masrafların faizini bile karşılamamaktadır. Oysa 40 milyar doların ekonomiye ve yatırıma yönlendirilmesinin ülkemize getireceği kazanç ve refah hesap edildiğinde, Düzce’de tamamlanamayan yolların ve yatırımların bitmesinin yanı sıra, ülkemizde yapılacak birçok büyük projenin de hayata geçirilmesi sağlanabilirdi. Bir diğer kalıcı çözüm gönüllü geri dönüşün sağlanmasıdır. Maalesef bu da kısa zaman içinde sağlanabilecek gibi görünmemektedir. Gönüllü geri dönüşün sağlanmasının hem ülkemiz, hem dünya açısından en ucuz maliyeti ise yeni Suriye anayasasının düzenlenmesidir. Ülkemizde yaşayan Suriyeliler’in canını, malını, inancını, kültürünü koruyacak ve güvenliğini sağlayacak bir yeni anayasa yazımı sonucunda ülkelerine gönüllü olarak dönmelerinin önünü açacaktır. Güvenlikleri sağlanan Suriyelilerin kendi ülkelerine dönmeleri ağır bir yıkım geçiren ve nitelikli eleman ihtiyacı olan ülkelerinin toparlanması için gereklidir. Bu yüzden Suriyelilere vatandaşlık verilirken bu durumun göz önünde bulundurulması ve Türk vatandaşlığının verilmesinde gözetilen istisnai vatandaşlık hükümleri tekrar gözden geçirilmelidir. Türk vatandaşlığı verilirken sadece maddi yatırımları göz önünde bulundurmakta yanlış bir bakış açısıdır.”
 
Yorumlar (53)
Sehit Torunu cvp. 2 yıl önce
O savasta hicbir arap savasmadi.Araplara yagcilik yapacam diye algi uaratma.onlar turkmendi.once ogren sonra yaz.kafana gore yazmisin kiracin arapmi.senide gotursunler yAllah..senden. u ulkeye fayda gelmez..
ŞEHİT TORUNU 2 yıl önce
ÇANAKKALE ŞEHİDİ DEDEMİN SURİYELİ CEPHE ARKADAŞININ TORUNLARININ BAŞINA BOMBA YAĞINCA DEDELERİNİN ŞEHİT OLDUĞU BU TOPRAKLARA SIĞINMIŞLAR. GAVURLARIN YARDIMI BM BÜTÇESİNDEN 1050 BİZİM BÜTÇEDEN 200 TL ALIYORLAR. MUHTACA YARDIM MÜSLÜMANLIĞIN GEREĞİ, TÜRKÜN ŞIARI İNSAN OLMANIN KARARIDIR. İNSAN OLAN; PKK, FETÖ, GEZİ VB HAİNLER YÜZÜNDEN BU ÜLKE KAÇ MİLYAR DOLAR KAYBETTİ ONU ÖĞRENİR VE DÜŞÜNÜR. BU ÜLKEYİ SURİYELİLER DEĞİL O HAİNLER BATIRDI. MÜLÜMAN TÜRK İNSANI BUNU ÇOK İYİ BİLİR????
Kurtkurtt 2 yıl önce
Suriyeliden çok afgan var ALLAH sonumuzu hayır etsin kazanılan paralar hep memleketlerine gönderiyorlar sıkıya gelişimi zam zammmmm
Ne Mutlu Turküm Diyene. 2 yıl önce
KURTULUŞ svasndan kalan artiklar.15/20 sene sonra torunlariniz bunlarin cocuklariylabirbirlerine tas atarken dedelerine kufredecek. Habeeiniz olsun..
Mahalle sakini 2 yıl önce
Fettahbey hali sahann karsisinda bi multeci apt ni var.isik yakltiklari zaman gorunuyor.yilbasi agaclari suslenmis hz.isanin resimleri asilmis.hepside muslyman gounumlu hristiyanlar..
Ne mutlu Turkum diyene 2 yıl önce
Kurtulus savasndada sizin gibi vatan saticilar vardi..hepsinin icabina bakildi.Hele sukur kanimiz bozuk degil..
Arap go home 2 yıl önce
Arap seviciler filistililerde israillilerke cok sevisirken şimdi birbirleriyle savas halindeler.Ben ulkemde istemiyorum.Şukur o kadar vatan satici degilim.
Cok bilmiş hoykurene.. 2 yıl önce
Arap sevici oradakiler adi ustunde Turk..Hoykurmusun de hoykurmusun.onlar kacmadi surgun edildi cahil..Al evinde bele hizmet et .yada sende defol...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın