banner851

banner955

“İKTİDARA GELDİĞİMİZDE ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı Semih Cemşit, yaptığı esnaf ziyaretlerinin ardından, CHP iktidarında esnaflar için yapmayı planladıkları projeleri aktardı. Cemşit CHP iktidarında esnafın sırtındaki borç yükünü hafifleteceklerini söyleyerek, “İktidara hazır bir CHP var” dedi.

Siyaset 17.06.2022, 18:00 17.06.2022, 22:41
393
“İKTİDARA GELDİĞİMİZDE ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ”

Bir süre önce başladığı esnaf ziyaretlerine devam eden CHP İl Başkanı Semih Cemşit, karşılaştığı ekonomik sorunları rapor haline getirdi. Esnaf ziyaretleri sırasında vatandaşların ‘’Siz iktidara geldiğinizde neler yapacaksınız?’’ sorusunu çok sık duyduklarını belirten Cemşit, iktidara geldiklerinde ise esnafların bütün sorunlarını çözeceklerini savundu.

“Sicil affını getireceğiz”

 Cemşit, ‘’Vatandaşlarımız umutsuzluğa ve çaresizliğe kapılmasın yanlarında iktidara hazır bir Cumhuriyet Halk Partisi var. Bugün özellikle esnaflarımızı ilgilendiren konulardan bahsedeceğim. Bu ekonomik buhranda en çok yara alan kesimlerin başında esnaflarımız geliyor. Seçimden sonra kısa bir süre içinde, ticaret erbabına sicil affı getireceğiz ve esnafın finansmana erişimini kolaylaştıracağız” diye konuştu.

‘’Esnafın sırtındaki borç yükünü hafifleteceğiz’’

Özellikle son yıllarda ekonomik sorunlarla beraber zor günler geçiren esnafların borç yükünü hafifleteceklerini ifade eden Cemşit,  “Esnafımızın Pandemi döneminde kullandığı kredileri, faizsiz şekilde ve ödeme gücüne göre taksitlendireceğiz. Kâğıt üstünde kurulmasına rağmen bir türlü hayata geçmeyen “Esnaf Ahilik Sandığı” yerine “Esnaf Destekleri Sigortası Fonu’nu” kuracağız. Fon, Ekonomik ya da Sektörel kriz durumlarında, mücbir sebep hallerinde esnafa destek olacak. İflas durumunda belli bir dönem esnafa düzenli gelir sağlayacak.” şeklinde konuştu.

‘’ Esnafın sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı kesintiye uğramayacak’’

Borcu yüzünden sağlık alanında esnafımızın mağdur edilmemesi gerektiğini kaydeden Cemşit, ‘’ BAĞ-KUR prim borcu olsa dahi esnafın ve bakmakla yükümlü oldukları ailelerinin sağlık hakkından yararlanmasını sağlayacak net yasal düzenlemeleri yapacağız. Esnafımıza emeklilik için geriye doğru borçlanma hakkı tanıyacağız.

2000 yılından önce oda ve vergi kaydı olup BAĞ-KUR kaydı olmayan esnafımıza bir defaya mahsus geriye dönük borçlanma hakkı tanıyacağız.” ifadelerini kullandı.

banner844
Yorumlar (0)
18
açık