Düzce Belediyesi, Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerinin organizesiyle başlatılan kermes Anıtpark Meydanı’nda başladı. İlçe belediyeleri, STK temsilcileri ve siyasi parti il teşkilatlarının da katkı sağladığı kermeste, Çocuk Üniversitesi kursiyerlerinin katıldığı derslerde yaptıkları el emekleri depremzedeler için satılıyor.

 Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü standında da vatandaşların depremzedeler için yapmak istediği ayni bağışlar kabul ediliyor. Düzce Belediyesi’nin desteklediği ve kermeste satışı yapılan tüm ürünlerin depremzedelere bağışlanacağı organizasyon 24-25 Şubat tarihleri arasında Anıtpark Meydanı’nda Düzcelileri bekliyor olacak.

ıowretpwıo

ALTINTAŞ: “TÜM DÜZCELİLER’İ KERMESE DAVET EDİYORUZ”

Kermes ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna değerlendirmelerde bulunan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeliha Altıntaş, tüm Düzcelileri kermese davet ederek, “Biz burada Düzce Belediye’miz, Düzce Kent Konseyi’miz, Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi’miz, STK’larımız, kurum ve kuruluşlarımızla birlikte bu kermesi düzenlemek istedik. Bunun öncesinde de zaten kadınlarımıza bir örgü kampanyası başlattık. Bu örgülerimizle, farklı ürünlerimizle Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ve Beyoğlu ilçelerine gittik, orada ellerimizle dağıtım yaptık. Bir de orada gözleme de yaptık. Orada gerçekten ticaret bitmiş, hayat bitmiş. Ölenlere baş sağlığı diliyoruz, yaralı vatandaşlarımıza da şifalarına kavuşmalarını diliyoruz. Biz Düzceli kadınlar olarak ve Düzceliler olarak, birer depremzede olarak tek yürek olarak sevgimizle ilmek ilmek bu kermesi düzenlemek istedik. Acıları bizim acımız. Onlarla ne yapabileceğimize baktık. Gerçekten burada bize çok önemli katkılarda bulunan kurum ve kuruluşlar, STK’lar cani gönülden geldiler. Onlara da hepsine çok teşekkür ederiz. Burada dernekler var, emniyet eşleri var, Kent Konseyi Kadın Meclisi var. Biz teklif ettik ve katılmak isteyenler bu kermesimize katıldılar. Hepsine teşekkür ederiz. Kermesimiz 2 gün sürecek. Bugün saat 10’da başladı, Cumartesi günü akşam saat 7’de sona erecek. Düzce halkı buraya gelsin, depremzedelerimiz için burada alışveriş yapsınlar, bizlere ürün getirsinler biz bu ürünleri depremzedelerin yararına satalım, bizlerin yanında olsunlar. Gerçekten üzülüyoruz bu durumlara. Kermesimize ilk günden çok ilgi oldu. İlgi güzel. Finanslarla alakalı buraya Kızılay ve AFAD’ı davet ettik. Hatta Kızılay aracını da buraya davet ettik. Depremzede yaralı vatandaşlarımız için kan bağışı yapılmasını istedik. Kızılay ve AFAD gelecekler. Gün sonunda burada bütün alışverişlerin gelirlerini toplayarak bağış karşılığında, makbuzla AFAD ve Kızılay’a bağışlayacağız. Oyuncak, gıda yardımları alıyoruz onları da Düzce Belediyemiz ile Maraş’ın Türkoğlu ilçesine göndereceğiz inşallah. Biz bunun için komisyon kurduk. Her şeyimizi sistemli bir şekilde yapıyoruz. AFAD ve Kızılay buraya gelecek ve teslim edilecek” dedi.  

ewırojkdsa

CAYMAZ: “ŞİMDİ SİYASET DEĞİL, BİRLİK ZAMANI”

Depremzede vatandaşlara destek için kermese gelen DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz da bol bol alışveriş yaptı. Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketlerinden birisini yaşadığına dikkat çeken Caymaz, Öncü Haber mikrofonuna yaptığı açıklamada birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, “Bu kermesi Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak tertiplemişler. Burada birçok sivil inisiyatif var. Onların önderliğinde kurulan çadırlar var. Burada güzel bir faaliyet oluşturulmuş. Herkes elinden geldiği kadar destek veriyor. Köylerden gelen ablalarımız, teyzelerimiz kendi el emeği olan ürünlerini burada ücretsiz olarak vermişler. Vatandaşlarımız onları buradan parayla alarak depremzedelere bir nebzede olsa katkı sağlamak için güzel bir organizasyon. Ben deprem bölgesine ilk günlerde de gittim. 1 hafta orada kaldım. Çeşitli yardım faaliyetlerimiz oldu, arama ve kurtarma faaliyetlerimiz oldu. İnanın Türkiye’nin her yerinden, her kesiminden birçok insan gördük orada. Hiç ayrım olmadan, siyaset zaten olmadı. Olmasına da karşıydık çünkü siyasetin dışında bir olaydı bu. Türk milleti yine her zaman olduğu gibi geniş gönlünü gösterdi. Türkiye’nin her yerinden yardımlar geldi. Yurtdışından da yardımlar geldi. Bunlar çok güzel şeyler. Orada hiç ayrım yapılmadığına şahit olduk. Bu işin siyaseti olmaz. Yapanı da doğru bulmuyoruz, doğru karşılamıyoruz. Farklı görüşler olabilir, onları farklı zamanda görüşürüz. Bugün birlik olma zamanı, yaraları birlikte sarma zamanı. Bu kapsamda farklı sivil inisiyatifler var, farklı görüşler var ama hepsinin ortak amacı var; deprem bölgesine yardım etmek. Bu nedenle taktir etmek lazım, destek vermek lazım. Ben katkısı olan, emek sarf eden herkese çok teşekkür ediyorum. Burada Roman Derneği’nden bizim ablamız var. Kendi elleriyle burada köfte yapıyor ve satıyor. Oraya katkı sağlamak için. Tüm Düzce’yi kermese deste vermek için buraya davet ediyoruz” diye konuştu.

rftrd

“İKTİDAR DA MUHALEFET DE KIRICI ÜSLUPLAR KULLANIYOR”

DEVA Partisi Düzce Teşkilatları olarak kendilerinin de deprem bölgesinde yardım faaliyetlerinde bulunduklarını hatırlatan Caymaz, “Deprem bölgesine 2’nci gün oradaydık. Önce Hatay’ın Samandağ ilçesine girdik. Buradan 60 kişiye yakın arama kurtarma ekibiyle birlikte girdik. Güzel çalışmalarda oldu. Birçok konu var konuşulması gereken ama şu an zamanı değil. Benim gördüğüm, her kesimden insan oradaydı. Sağcısı, solcusu, yurtdışından gelenler, herkes elinden geleni yapmaya çalıştı. Bir canda olsa kurtarabilmek adına inanın çok riskli bölgelere de insanlar girdi. Kendi canlarını hiçe saydılar. Türkiye’nin her yerinden TIR’larla yardım malzemeleri geldi, onların dağıtılmasına yardımcı olduk. Yıkım çok büyük ve çok büyük bir coğrafya etkilenmiş. Hakikaten bunların hepsini birden yardımda bulmak çok zor. Çünkü biraz hazırlıksızda yakalanıldı aslında. Bu kadar büyük çapta bir afeti de beklemiyorduk, bu da bir gerçek. Artık hükümette, muhalefette siyaseti bir kenara bırakıp yani sen az yaptın ben çok yaptım olayını bırakıp birlikte hareket edecekler. Orada ki yaraları hep birlikte Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşı olarak, millet olarak hep birlikte saracağız. Bunun başka yolu yok. Bakıyorum bazen kırıcı üsluplar kullanılıyor. İktidar tarafında da var, muhalefet kanalında da var. Bunlar kimseye bir şey kazandırmaz. Bu üsluptan kurtulmamız lazım bizim ülke olarak. Bizim bizden başka dostumuzda yok. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hepsini bir sayacağız, kucaklaşacağız. Siyaseti de böyle yapacağız, yardımları da böyle yapacağız. Bu şekilde güçlü bir devlet olabiliriz. Herkesi biraz daha aklıselim olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

DEMİRCAN: “GÖLYAKA BELEDİYESİ OLARAK HER ZAMAN DEPREMZEDELERİN YANINDAYIZ”

Gölyaka Belediyesi de, depremzede vatandaşlar yararına düzenlenen kermeste stant açtı. Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, Belediye olarak deprem bölgesindeki vatandaşların acılarını paylaştıklarını ifade ederek, “Öncellikle depremde hayatını kaybedenlere rabbim rahmetiyle muamele eylesin. Yaralılara acil şifalar diliyorum. O bölgedeki insanlarımıza Türkiye’de ki altıda bir nüfusunun ve yüz ölçümünün olduğu bölgedeki insanlara sabırlar diliyorum, ülkeme sabırlar diliyorum. Bütün STK’lar, kuruluşlar olduğu gibi bizde Gölyaka Belediyesi olarak, bütün belediyeler ellerinden geldiği kadar, imkanlar doğrultusunda yardımda bulunuyor. Özveriyle, vücutlarını bu işin içerisine koyarak, sadece beyinleriyle değil vücutlarıyla da bu mücadeleyi veriyorlar. Bizde buradaki 50 Sivil Toplum Örgütü, Dernekler İl Müdürlüğü’nün bünyesinde burada karınca kararınca yapmış olduğumuz hayrı Kızılay’a ve AFAD’a bağışlamak suretiyle, duyan Düzcelilerin gelip ayni yardım yapmış gibi burada çorbasını içecek, ekmeğini alacak, Düzce’nin değişik ürünlerini almak suretiyle bir yerde yardım yapmış olacaklar. Bu yardımlarda o bölgeye Kızılay ve AFAD kanalımız ile gidecek. Bu birlik ve beraberlik ruhu, dayanışma ruhu ülkemizde korkunç derecede en son noktada devam ediyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Depremzedeler için yardım kampanyalarını yaptık. İlçemizden 12 tane TIR ol bölgeye gitti. Halkımız bu konuda duyarlıydı. Orman İşletme kanalımız ile odunlarımızdan, sılajlarına varıncaya kadar, hayvanların gıdasını, onlarında yemini karşılamak kaydıyla her türlü insanların giyeceğinden, yiyeceğinden her türlü. Yine ilçemizden şu anda 77 kişi o bölgeden ilçemize gelip barınıyor. Onlarında ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu dayanışmanın kültürünü, ruhunu hep birlikte yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.  

CEMŞİT: “HERKESİN FEDAKARLIK YAPMASI LAZIM”

Depremzedeler yararına düzenlenen kermese bir destekte CHP Düzce İl Kadın Kolları teşkilatından geldi. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Semih Cemşit, depremzedeler için herkesin fedakarlık yapmasını istedi. Cemşit, “Depremzedeler için herkesin bir şey yapması lazım, herkesin fedakarlık yapması lazım. 2 taneden 1 tanesini depremzedeler için ayırmamız lazım. Bizimde bu anlamda kadın kollarımız ellerine sağlık hepsinin. Kendi bütçeleri doğrultusunda malzemeler hazırladılar. Bunların satışını yapıp depremzedeler için bağışlayacağız. İnsanlar çok zor durumda. Biz 99 depremlerini yaşadık, Kasım ayındaki depremleri yaşadık ama biz öyle mağdur olmadık. İnsanlar çok mağdur durumdalar ve yapacak hiçbir şeyleri yok. Bizim gittiğimiz şehirlerde özellikle Nurdağı’nda insanlar çok kötü durumdaydı. Hiçbir dikili ağaç bile kalmamıştı. Bankamatikler devrilmişti, çok kötüydü. Köylere gittik. İlçe Başkanımızın ailesinden vefat edenler vardı. 16 kişi vefat etmişti, onların cenazelerine katıldık. İnanın kefenleri bile yoktu biz battaniyelerle defnettik cenazelerimizi. Köylerde dahi hiçbir ev kalmamıştı, tamamen yıkılmıştı. Burada 99 depreminde köydeki evlerimize kaçtık, ihtiyaçlarımızı karşıladık, tuvalet vardı, banyolarımız vardı, benzinlikler vardı. Biz buralara gidip ihtiyaçlarımızı karşılayabildik. İnanın orada onlar bile bitmişti. Tamamen bir şey kalmayasıya yıkılmıştı. Gerçekten insanlar çok zor durumda. Türk milleti olarak hepimiz elimizden ne geliyorsa yapmalıyız, yapabilmeliyiz. Çok ihtiyaç var orada. Oradan gelen ailelere de burada barınma konusunda destek oluyoruz. Onlara özel evler açtık, eşyalarını temin ettik. Koltuklarından buzdolaplarına kadar birçok malzeme hayırsever vatandaşlarımız sayesinde tedariklerini yaptırdık, onları yerleştirdik. Hepimiz elinden ne geliyorsa yaptık” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI