Şehir merkezinde ve Melen Çayı’nın kenarında bulunan Melensu Park, Düzceli vatandaşlara sıcak yaz günlerinde aileleri ile birlikte, serin bir ortamda rahatlama imkanı sunuyor.

Düzce’nin yeşillikleri içinde bulunan, diğer mesire alanları ve tabiat parkları da vatandaşlar tarafından sıcak havanın bunaltıcılığından kaçmak için tercih ediliyor.

Doğal güzellikleri her ne kadar koruyan vatandaşlar olsa da, çevre duyarlılığına sahip olmayan sorumsuzların yiyip içtikten sonra geride kalan atıklarını yanlarında götürmek yerine doğaya gelişigüzel atması, ‘Bu kadarına da pes artık!’ dedirtiyor.

Aynı zamanda Düzce’nin daha geniş kitlelerce bilinmesi için tanıtım seferberliğinin devam ettiği bu süreçte sosyal medyada şehrin doğal zenginliklerinin kirliliğe teslim olmuş halinin yer alması turizm kimliğinin heba olmasına neden oluyor.

Öncü Haber ekibi, Mergiç Mahallesi’nde bulunan ve Düzceliler’in yoğun olarak aileleriyle birlikte vakit geçirdiği Melensupark’a giderek, parkta vakit geçiren insanlardan konu hakkında görüşlerini aldı.

Bu durumdan rahatsız olduklarını belirten vatandaşlar, doğayı ve çevreyi korumak konusunda duyarlı olunmasını gerektiğinin altını çizdi.

Çöplerini kendi evlerinin bahçesinde de bırakıyorlar mı?’

Ekran Görüntüsü 2024 07 05 103329

Çevre duyarsızlığından yakınan Beyhan Büyükboz, “Evlerinin bahçesini dağıtıp her çöpü bahçeye bırakıyorlar mı? Buraları da temiz tutmamız lazım.” dedi.

“Demek ki içleri de pis dışları da”

“DOĞAL YAŞAMIN ÇEŞİTLİLİĞİ İÇİN HERKESİ AYNI DUYARLILIĞA DAVET EDİYORUM” “DOĞAL YAŞAMIN ÇEŞİTLİLİĞİ İÇİN HERKESİ AYNI DUYARLILIĞA DAVET EDİYORUM”

Ekran Görüntüsü 2024 07 05 103249

Herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Bedriye İbrahimoğlu, “Demek ki içleri de pis dışları da pis! Bahçelerini de öyle bırakıyorlar. Ben 69 yaşındayım bahçeme bir tane izmarit bıraktırmam. Misafir de gelse arkalarından izmaritleri topluyorum. Herkesin duyarlı olması lazım.” ifadelerini kullandı.

“Herkes duyarlı olsun”

Ekran Görüntüsü 2024 07 05 103127

Çevreye zarar veren ve çöplerini bırakanların terbiyesiz olduğunu söyleyen Yusuf İbrahimoğlu, şunları kaydetti: “Terbiyesizlik yapıyorlar, yarın akşam benim bıraktığım pisliğin üzerine gelip oturacaksa kendisi de bıraksın gitsin. Terbiyesizlik başka bir şey demiyorum. Herkes duyarlı olsun yapmasınlar, pis bırakmasınlar.”

“İnsanlarımız üşendiğinden çöpleri yere atıyor”

Ekran Görüntüsü 2024 07 05 101107

İnsanların üşengeçliklerinden dolayı çöplerini bıraktığını anlatan Enes Bakaç, “İnsanlarımız duyarlı değil. Çöp tenekesi yanındayken üşenip kalkıp gitmeyip yere atıyor çöpünü. Çekirdekleri en azından poşet yaparsın oraya atarsın ama hepsini yere atıyor bu duyarsız vatandaşlar.” şeklinde konuştu.

“Sokakta böyleysen evde de aynısındır”

Ekran Görüntüsü 2024 07 05 102903

Son olarak ‘Nasıl bırakırsan öyle bulursun.’ diyen Ercan Kalaycı, “Kendimize yapıyoruz ne yapıyorsak. Sen buraya kafa dinlemeye geliyorsun sana her türlü imkan sunulmuş olduğun yeri pis bırakırsan tekrar sen pis bulursun. Yerler çekirdek kabuğu dolu, sokakta böyleysen evde de aynısındır.” dedi.

Haber: Zeki AŞIKOĞLU

Muhabir: Liva Nur ÜNSAL

Kameraman: Emirhan TÖNGEL

Editör: OĞUZHAN BAL