Merkeze bağlı Şaziye Köyü’nde ikamet eden Emir Kurt, evinin yanında bulunan Çelik Yay Otomotiv Sanayi’den özellikle gece saatlerinden gelen gürültüden dolayı rahatsızlığını dile getirdi. Ev sahibi Kurt, gece yarısına kadar fabrikadan gelen seslerden uyuyamadığını vurgulayarak şikâyetini hem Düzce Belediyesi’ne hem de Düzce Valiliği’ne ilettiğini anlattı. Fabrika sahibi 27. Dönem Kocaeli CHP Milletvekili Tahsin Tarhan başta olmak üzere işletme yöneticileriyle de hiçbir şekilde uzlaşmaya varamadığını aktaran Kurt, gürültü nedeniyle evini satma noktasına geldiğini vurgulayarak, “Durumu 6 sefer Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER’e) bildirdik ama sorun bir türlü çözüme kavuşmuyor” şeklinde konuştu.

IMG_2552

“6 sefer CİMER’e şikâyetimizi bildirdik”

“Çelik-Yay Fabrikası buraya 3’üncü ay gibi taşındı ve ondan sonra gürültü hiç kesilmedi” diyen Kurt,  “Fabrika yönetimi ile görüşmeler sağladık. 2-3 akşam önce jandarmayı çağırdım ve işletmenin kapılarını kapattılar. Fakat bir süre sonra kapıları tekrar açtılar. Gündüz sesi biraz amorti edebiliyoruz, ama gece vakti gürültüler uykularımızı kaçıracak seviyede yükseliyor. Bu durumla alakalı olarak bir tedbir almıyorlar. 6 sefer CİMER’e şikâyetimizi bildirdik. CİMER ise durumu belediyeye aktarıyor. Belediye ise olayın kendi kapsama alanları dışında kaldığından ve mücavir alan olduğundan ses ölçümüne gelmiyor. Biz, Valilik’e de dilekçeler yazdık ve durumu oraya da bildirdik. Onlar da bize 3’üncü aydan beri araçlarının olmadığını ve yoğunluktan dolayı gelemediklerini ilettiler” dedi.

“Sorunun önü siyasi olarak kesiliyor”

IMG_2562

Fabrika sahibinin siyasi bir partinin milletvekili olduğunu aktaran Kurt, “Sorunun siyasi olarak önünün kesildiğini düşünüyorum. Mağdur ediliyoruz. Burada birkaç haneyiz. Biz tüm uzlaşmalara yanaştık. Bize, ‘Yerinizi satın’ dediler. Onu da kabul ettik. Fabrika’nın yetkilileri ile görüştüm. Telefonumdan çektiğim gürültünün videosunu da yetkililere attım ve bir çözüm bulmalarını istedim. Fakat bir çözüm bulunmuyor. Aksine evimin sınırına jeneratör koydular. Jeneratör biraz daha geriye alınırsa sorun ortadan kalkacak. Yetkiler buraya problemi çözmek için değil büyütmek için geliyor. Geçen gece jandarma geldi ve fabrikanın kapılarını kapattırdılar. Biz de kapılar kapanırsa şikâyetçi olmayız dedik ve tutanak tutuldu. Bizim asıl problemimiz ses ölçümüne gelmeyen Valilik tarafındandır” diyerek sözlerini noktaladı.

Konu ile ilgili ulaşmaya çalıştığımız fabrika yöneticileriyle görüşme sağlanamadı.