İstilli Köyü D-100 Karayolu üzerinde bulunan Alufrom Pekintaş fabrikasından, 3 işçinin işten çıkartılmasının ardında, fabrika önünde sendikal eylem başlatılmıştı. Eylem yapan işçiler ve çalışan işçiler arasında zaman zaman yaşanan tartışmalar ile D-100 Karayolu üzerinde trafik güvenliğini göz önünde bulunduran Düzce Valiliği de, eylem ile ilgili bir dizi güvenlik önlemleri aldı.

ALU

Düzce Valiliği tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, şu bilgilere yer verildi:

“İlimizde faaliyet gösteren Aluform Pekintaş isimli işyerinde 3 kişinin işten çıkartılmasından dolayı 21.03.2023 tarihinde iş akitleri sonlandırılan işçiler tarafından, işyeri önünde devlet karayolu kenarında protesto eylemi başlatılmıştır.

Protestonun devam ettiği süre içerisinde tehdit, hakaret, mala zarar verme vb.  ithamlar/eylemler nedeniyle taraflar hakkında Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca adli işlem yapılmıştır. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından eylem yapan işçilere (2) kez süreli uzaklaştırma kararı verilmiştir.

Gelinen noktada tarafların birbiri ile ilgili tehdit/hakaret/mala zarar verme ve benzeri ithamlarla ardı kesilmeyen şikayetleri, can güvenliği nedeniyle ya doğrudan koruma talebi ya da silah ruhsatı talep etmeye kadar varmıştır.

Eylem alanı dışına taşan alanları da kapsayacak riskleri ihtiva eden başvurular karşısında gerilimin tırmandığının bariz şekilde gözlemlenmesi; ayrıca eylem yeri ve kullanılan döviz vb. materyallerin Karayolları Trafik Kanununun 16 ve 17. maddelerine aykırı olarak trafik güvenliğini tehlikeye düşürmesi nedeni ile Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün talebi doğrultusunda;

Kamu düzeninin devamı, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin korunması, eylemci vatandaşlarımızın anayasal haklarını kullanmalarına devam edebilmeleri için aşağıdaki tedbirlerin alınması mecburiyeti doğmuştur.

Bu minvalde;

Eylemciler tarafından eylem yapılan 100-11 K.K.Nu.lu (Sakarya-Düzce-Bolu) yolunun 16+200 ve 17-300 km’leri arasında bulunan noktalarında devam eden eylemin sonlandırılması,

Benzer şekilde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu aykırı yerlerde eyleme müsaade edilmemesi,

2911 sayılı Toplantı Gösteri ve Yürüyüşleri Kanunu 6. maddesi kapsamında önceden belirlenen ve ilan edilen toplantı ve gösteri için ayrılmış özel alanlarda Toplantı ve Gösteri Yapma Hakkının kullanılması,

İşveren ve işveren temsilcilerinin ise eğlencelerin anayasal haklarını kullanacakları alanlarda gerginliğin arttırılmaması ve müessif olaylara sebebiyet verilmemesi maksadı ile bu alanlara ses ve göz teması kurulabilecek mesafede yaklaşmaması

DAVUT GÜLOĞLU DÜZCE'YE NE UMUT OLABİLİR NE VİZYON OLABİLİR? DAVUT GÜLOĞLU DÜZCE'YE NE UMUT OLABİLİR NE VİZYON OLABİLİR?

Sosyal Medya ikiye bölündü

Öte yandan, Düzce Valiliğinin aldığı güvenlik önlemleri sosyal medya kullanıcılarını ikiye böldü. Bazı sosyal medya kullanıcıları, alınan tedbirleri güvenlik açısından doğru bulurken, bazıları ise karara tepki gösterdi;

"Valiliğin verdiği bu karar kesinlikle doğrudur hak aranacak uygun yer fabrika girişi olamaz tehlikesi de cabası"

"Verdiğiniz karar o kadar doğru bir karar ki sayın Valim, ben PEKİNTAŞ ailesinde beş yılı aşkın çalışıyorum bizlerde emekçiyiz uğraşıyoruz ve her daim hakkımızı veren saygınlık gösteren koca bir kadro ekip var. Fakat bunlar yüzüne ailemiz bazen bizleri almaya geldiğinde tuhaf hareketler, konuşmalara maruz kalıyorduk. Bizleri bu gürültü ve görüntü kirliliğinden kurtardığınız için sizlere sonsuz teşekkür."

"Sayın Valim, 10 yılı aşkın bünyesinde huzurla çalıştığım bir aile şirketi olan Pekintaşta işçisine değer veren patronlarla ve yöneticilerle çalışıyoruz. aylardır huzurumuzu kaçıranlar için verilen bu karar nezdinde, 1000 kişiye aşkın istihdamı olan firmada çalışan bizler size minnettarız…"

"Sayın valim, biz sizi ziyarete geldiğimizde ben ortadayım sizler için duacıyım demiştiniz, eylem çadırlarımızı gecenin 12 sinde hukuksuz şekilde kaldırmakla işçiyimi korudunuz? Pekintaş patronu mu?”

“Ah be valim sende emekcilerinin yanlarinda olmadin. Patronlar her zaman kazanir. Dunyanin kanunu bozulmadı.”

“Bence yanlış karar madem düzcenin mülki amiri olarak calışanların yanında neden olmuyorsunuz neden patron tarafındasınız emekçi arkadaşlara yapılan mobingleri neden görmezden gelip bu kararı aldınız inşallah yapmış olduğunuz bu yanlış karardan dönersiniz.”

HABER: Savaş ARI