‘ÖYLE GÜZEL TALİPLİLER VAR Kİ DÜZCE’YE ÇOK ŞEY KATAR’ ‘ÖYLE GÜZEL TALİPLİLER VAR Kİ DÜZCE’YE ÇOK ŞEY KATAR’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, katıldığı programda, 1999 yılında iki büyük depremle yıkılan ve son olarak 23 Kasım 2022 tarihideki şiddetli sarsıntı ile afeti yeniden hatırlayan Düzce için hayati önem teşkil eden kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“SINIFI GEÇEN TEK KURUM TOKİ”

Bakan Özhaseki, deprem bölgesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) büyük bir sınavdan geçtiğini ifade ederek, “6 Şubat depreminde 7,5'in üzerinde iki tane deprem üst üste oldu. Burada ortaya çıkan manzarada 2000'den önce yapılmış olan yapıların büyük bir çoğunluğunun yıkıldığını gördük. 2000'den sonra yapılıp alan açabilmek için kolonları kesilen binaların yıkıldığını da gördük. Binaların hangi sebeple yıkıldığı konusu bizim için çok açık. Ama burada sınıfı geçen bir tek kurum vardı. O da devletin binalarıydı. Son 20 senedir TOKİ bir taraftan 1 milyon 250 bin konut yaptı. Bakın bu binaların hiçbirisinde sıva çatlağı bile yok. Genellikle tünel kalıp sistemiyle vidalayarak yapılan bir sistem. Depreme müthiş dayanıklı. Yani 8 şiddetinin bile üzerinde deprem olsa çok şükür herhangi bir hasar almayacak gibi gözüküyor. TOKİ'nin yapmış olduğu evlerin hiçbirisinde hasar yok” dedi.

"İSTANBUL'DA 188 ALANDA KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR"

Türkiye’nin depreme hazırlanması konusunda yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler veren Bakan Özhaseki, deprem ülkesi olan ülkede kentsel dönüşüm çalışmalarının hayati önem taşıdığının altını çizdi. Bakan Özhaseki, "2012 yılında sayın cumhurbaşkanımız bir yasa çıkarılmasını istedi. Kentsel Dönüşüm Yasası çıktıktan sonra Türkiye'nin birçok yerinde dönüşüm faaliyetleri başladı. Türkiye'de ortalama 30 milyondan fazla konut var. 5-6 milyon kadar da iş yeri var. Elbette bunların bir kısmı riskli. 30-40 sene önce yapılmış. O günkü mevzuata göre yapıldı. Depreme dayanıklı değil. Bunlar riskli. Çıkarılan yasanın ardından 2 milyon 200 bin civarında konut değişmiş, dönüşmüş, sağlamlaşmış. Devlet buna destek vermiş." diye konuştu.

"KENTSEL DÖNÜŞÜMDEKİ TIKANIKLIKLARI BELİRLEDİK"

Bakan Özhaseki, kentsel dönüşümde uzayan süreçleri kısaltmak için adımlar atacaklarını belirterek, "Deprem Şûrası yaptık. Orada bilim adamlarımızı dinledik, akademisyenleri dinledik, uygulamacıları dinledik. Bir sonuca vardık. Bunların içerisinde birkaç tane konu işi tıkayan sonuç olarak karşımıza çıktı. Birisi 3'te 2 olarak çoğunluk kararı alıyoruz, tamam. Ama daha sonra planlama yapıp, ruhsat aşamasına geçerken yüzde 100'ün muvafakatını istiyoruz. Büyük bir zorluk. Biz bunu yüzde 50+1'e çekmek istiyoruz. Daha sonra buna dayalı olarak ruhsatı alıp işe de başlayabilmek. Bir de Tebligat Kanunu müthiş bir engel. Tebligat Kanunu'nda da biz bir kolaylaştırma getirmek istiyoruz. e-Devlet üzerinden ilan, muhtarlıklara askı, evin üzerine ilan, bildirim vesaire gibi süreci kısaltacak hale getiriyoruz." diye konuştu.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞKANLIĞI KURACAĞIZ"

Kentsel dönüşüm için altında 3 ayrı genel müdürlüğün olacağı bir başkanlık kuracaklarını belirten Bakan Özhaseki, "Kentsel Dönüşüm Yasasını tüm Türkiye'ye şamil çıkarmaya gayret ediyoruz. Bunun için bir başkanlık kurmak istiyoruz. Başkanlığın altında 3 tane genel müdürlük olacak. Birincisi sadece İstanbul'u takip edecek. İkincisi Türkiye'yi takip edecek. Üçüncü genel müdürlük de kaynak oluşturacak. Devletin hazine arazileri var. Bunların planlanması lazım önce. Planlandıktan sonra fonksiyon yüklenmesi lazım ve bunların dışarıya halka açık bir şekilde arz edilmesi lazım. Bu satıldığında bir kaynak gelecek. O burada biriken bütçeyle siz kentsel dönüşümü takip edeceksiniz." ifadelerini kullandı.

“DEPREM MESELESİ SİYASET ÜSSÜ BİR İŞ”

Deprem konusunda siyaset yapılamayacağını vurgulayan Bakan Özhaseki, "Deprem meselesi siyaset üstü bir iş. Çok çekişme olacak bir konu değil. Eğer gerçekten arkadaşlar sorumlu davranacaklarsa bizim yasamızı ciddi bir şekilde okuyup, uzmanlarına çalıştırıp, yeni teklifler getirsinler, eleştirsinler. ‘Bu olmaz’ desinler. ‘Şöylesi daha doğru’ desinler. Sonuna kadar açığız. Ben zaten şimdi AK Parti grubunu aydınlatıyorum. Dün uçakta bir Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili arkadaşla beraber geldik. Ona da söyledim. Cumhuriyet Halk Partisi grubunda anlatacağız. Diğer parti gruplarına da gidip anlatacağız. Milliyetçi Hareket Partisi'ne de anlatacağız. Herkesi aydınlatacağız. Meclise öyle getireceğiz. Zaten komisyonda Bayındırlık Komisyonu'nda görüşürken de bütün üyeler orada olacaklar. Bu konuyu tartışacağız. " dedi. Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmaları konutunda tüm CHP'li belediyelere de çağrıda bulunarak, "Bütün CHP'li belediyeler kentsel dönüşüm için gelsinler, kapılarımız sonuna kadar açık" dedi.