Cedidiye Kent Meydanı projesi kapsamında cami-meydan-çarşı konseptine uygun olarak tarihi Cedidiye Camii’nin minareleri yenileniyor. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleri ve Akçakocalı iş insanı Burhan Özdemir’in destekleri ile başlatılan çalışmalar kapsamında, caminin sac minareleri sökülürken,  yerine sağlam temeller üzerine tamamı betonarme olarak 2 yeni minare inşa edildi.

14294 Cedidiye Minareleri 8

Tek şerefiyeli minarelerin boya işlemi tamamlanırken, doğu kısımdaki minarenin kaidesinde taş kaplama çalışmaları bitirildi, batı kısımdaki minare kaidesinin taş kaplamaları ise tüm hızıyla devam ediyor. Cami ile bütünlük oluşturacak şekilde deprem yönetmeliğine uygun inşa edilen 2,20 metre çapında ve 42 metre yüksekliğindeki yeni minareler tamamlandığında, caminin ana kütlesiyle uyumlu ve sağlam bir yapı ortaya çıkmış olacak.

14293 Cedidiye Minareleri 3

BAŞROL KURT: “SEKİZ 1 DÜZCE’NİNDİR SAHİP ÇIKALIM” BAŞROL KURT: “SEKİZ 1 DÜZCE’NİNDİR SAHİP ÇIKALIM”

Cedidiye Camii’nin minareleri ile eş zamanlı olarak doğu ve batı giriş noktalarının temelleri tamamlandı, çelik imalatları da hazırlanmaya başlandı. Cami dışında görüntü kirliliğine neden olan klima ve motor eklentileri gibi ekipmanlar çalışmalar kapsamında yeniden düzenlenecek. Cami dışına aydınlatma sistemi de yerleştirilerek, tarihi cami gece göz alıcı bir görünüme kavuşturulacak. Bunun yanı sıra caminin yerden ısıtma ve klima sistemleri ile halı döşemeleri de yenilenecek.

14295 Cedidiye Minareleri 5

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün büyük önem verdiği Cedidiye Meydan Projesi’ne uygun tadilatı yapılan Cedidiye Camisi’nde çalışmalar tamamlandığında, Düzce’ye yakışan bir görüntü oluşturacak.

HABER: Savaş ARI