Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait olan ve üzerindeki ağaçlar kesilerek fındık bahçesine dönüştürülen araziyi yıllardır işleten Kardüz ailesi, annelerinden ayrı yaşayan babalarının, Saçmalıpınar Köyü Muhtarı Sinan Ekşi ve Fatih Mahallesi Muhtarı Ahmet Akın ile birlikte hareket ederek, işlettikleri arazinin satışını yaptığını öne sürmüş ve devlet arazisi olduğu gerekçesiyle çıkmayı reddettiklerinde jandarma eşliğinde “Haciz var, araziyi boşaltın” baskısı yapıldığını öne sürmüştü.

Mesut Kardüz, “Fatih Mahallesi Muhtarı Ahmet Akın bizim bakımını yaptığımız tarlada jandarma bizi tutuklamak ile tehdit etti. Adalet istiyorum, muhtarlar diye böyle bir hakları var mı? Devletin memurunu, jandarmasını kullanarak devletin yerine hacze geliyorlar.” İfadeleri ile muhtar Ahmet Akın’ın usulsüz şekilde arazi sahibi olduğunu iddia etmişti.

Hem idari soruşturmanın yapıldığı hem de mahkemeye intikal eden konuyla ilgili olarak, Mesut Kardüz’ün iddialarının ardından Öncü Haber mikrofonlarına konuşan Fatih Mahallesi Muhtarı Ahmet Akın da tapusuz arazinin kullanım hakkını Kadir Kardüz’den para karşılığı aldığını dile getirerek, “Kara Mahmut mevkiinde Kadir Kardüz’den para karşılığı kullanım hakkını almış olduğum yere çocukları itiraz etti ve beni üç kağıtçılıkla, sahtekarlıkla suçlamak istiyorlar. Bu konuda benim köy muhtarlığı ile beraber ve yeri aldığım Kadir Kardüz ile aramdaki senetle beraber senet yaptık. Yeri bana satarken “emekli olacağım için bir yeri satmam lazım” dedi, onun üzerine ben parayı ödedim. Yer tapusuz olduğu için kullanım hakkını devir aldım. Çocuklar beni üç kağıtçılıkla, “babamı kandırdılar, Saçmalıpınar Köyü Muhtarı Sinan Ekşi ile beraber Ahmet Akın dalavereyle babamı kandırdılar, babamdan yeri aldılar” diye Öncü TV ye haber yaptılar. Bunun üzerine benim de sahtekarlıkla bir işim yok, ben yeri parasıyla aldım, köy senedim de var elimde. Yer tapusuz olduğu içim kullanım hakkını ben aldım. Arazi hazinenin, ormanın bir şeyi yarın devlet çökebilir, alabilir yani”. ifadelerini kullandı.

Tapusu olmayan orman arazisinin kullanım hakkını Ahmet Akın’a sattığını söyleyen Kadir Kardüz, 1999 yılında arazinin kullanım hakkını Kazım Kuşçu adlı kişiden aldığını söyleyerek, “Devlet isterse alır, kullanım hakkını verdim ben. Fındık bahçesi burası, en az 70 yıllık bahçe. Devlet isterse her zaman alır. Kazım Kuşçu’dan 1999 depremi yılında aldım. Aldığım zamanda hanım bana, “alma, çocuklar kavga eder” dedi. Ben çok zor ödedim onu aldığım adama. Ben de bu arkadaşa sattım. Bu almasaydı başkasına satacaktım. Çocuklarımı terk ettim gittim. Huzurevinde kaldım. Beni katletmeye kalktılar, hanımım 2 defa zehirledi beni. İyi bir zehir vermedi, utanmazlık yapmasınlar ayıp.” şeklinde konuştu.