Cumayeri’nin 3. dönemini yaşayan ‘tecrübeli’ Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, seminer bahanesiyle Bodrum’da ultra lüks bir otele makam aracıyla gitmesi gündem olmuştu. Cumayeri Belediyesi’nden konuya ilişkin açıklama 3 gün sonra geldi. Açıklamada Başkan Koloğlu’nun seminer için otelde olduğu belirtilirken seminerin adı ve düzenleyen kurumun ismine yer verilmedi. “Başkaları yurtdışına bile gidiyor” açıklaması Koloğlu’nun 15 yıllık başkanlık tecrübesine yakıştırılamazken ultra lüks konaklamanın belediye bütçesiyle yapılıp yapılmadığı ise halen bilinmiyor.

Cumayeri’nin tecrübeli Başkanı Mustafa Koloğlu’nun seminer bahanesiyle belediyenin makam aracıyla tatile gitmesi gündem olmuş, Koloğlu’nun bu hareketi Düzce kamuoyunun tepkisini çekmişti. 81 AL 001 plakalı belediyenin makam aracıyla gittiği tatil beldesi Bodrum’da 5 yıldızlı ultra lüks bir otelde konaklayan Başkan Koloğlu, 3. döneminin sona ermesine aylar kala ‘makam sarhoşluğuna’ kapıldığını gözler önüne sermişti.

3 gün sonra ‘seminer’ açıklaması

Cumayeri Belediyesi’nden konuya ilişkin açıklama Öncü Haber’in konuyu gündeme taşımasından 3 gün sonra geldi. Günler sonra gelen açıklama ‘Tatil bitti, açıklama geldi’ yorumlarına neden oldu. Açıklamada zaman zaman çeşitli kurumlar tarafından seminerler düzenlendiği, Koloğlu’nun seminer için Bodrum’da olduğu savunulurken seminerin konusu veya düzenleyen kurum hakkında bilgiye yer verilmedi.

“Başkaları yurtdışına gidiyor”

Açıklamada, “Belediye başkanımız Mustafa Koloğlu, son iki yıl içerisinde ilk kez bir seminere katılmıştır. Dönem içerisinde de yurtdışı seminerlerine hiç katılmamıştır.” denildi. Seminerlere katılmayan belediye başkanı yok denecek kadar az olduğu ifade edilirken “Hatta yurtdışı seminerlerine katılan pek çok belediye başkanı varken, belediye başkanımızın iki yıl içerisinde sadece bir kez katılmış olduğu bu seminerle ilgili milletin parasıyla sefa sürüyor algısı oluşturmak, en basit ifadeyle olayları çarpıtmaya çalışmaktan başka bir şekilde ifade edilemez.” denildi.

15 yıllık tecrübeye yakıştırılamayan açıklama

Seminere dair hiçbir somut bilgi veya paylaşılamayan geç gelen açıklama kamuoyunda tatmin edici bulunmazken Koloğlu’nun “Başkaları yurtdışına gidiyor” açıklaması ise belediye başkanlığı koltuğunda 15 yıllık tecrübesine yakıştırılamadı. Öte yandan 5 yıldızlı ultra lüks otelin ücretinin belediye kaynaklarıyla ödenip ödenmediği ise halen bilinmiyor.

Cumayeri Belediyesi’nden gelen açıklamanın tam metni ise şöyle:

Son günlerde yerel basında çıkan ve sosyal medyada faklı boyutlara çekilerek Cumayeri Belediye Başkanını yıpratma amaçlı yapılan haber ve yorumlar üzerine bir “Basın Açıklaması” yapma gereği hasıl olmuştur.

Yerel seçimlerin yaklaşmakta olduğu dikkate alınırsa bu veya buna benzer “çamur at izi kalsın” mantığıyla sosyal medya üzerinden bu tarz algıların yapılması normaldir.

Oluşturulmaya çalışılan algıya sebep olan bahse konu olayla ilgili olarak;

1.Başta Siyasi Partiler olmak üzere, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Türkiye Belediye Başkanları Birliği (TBBB), Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve Bakanlık Onaylı Dernekler; belediye hizmetleri konusunda, belediye başkanı, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, müdürler ve sorumlu personelin eğitimi amaçlı yurtiçi ve yurtdışında seminerler düzenlemekte ve yüzlerce belediye başkanı ve belediye personeli bu seminerlere katılmaktadır. Bu seminerler, 5393 sayılı Belediye kanununa dayanılarak ve İçişleri Bakanlığının izniyle gerçekleştirilmektedir.

2.Bu seminerlerde, belediye mevzuatı hakkında, uzman kişiler tarafından bilgiler verilmekte, gerektiğinde seminer haricinde de bu uzmanlardan telefonla görüş alışverişinde bulunulmaktadır.

3.Belediye başkanımız Mustafa Koloğlu, son iki yıl içerisinde ilk kez bir seminere katılmıştır. Dönem içerisinde de yurtdışı seminerlerine hiç katılmamıştır.

4.Seminere gitmeden önce, resmi izin yazısı, başkanlığa vekalet yazısı yazılarak gerekli görevlendirmeler yapılmış ve mülki idare amirliğini bilgilendirme amacıyla Cumayeri Kaymakamlığı’na resmi yazı yazılmıştır.

5.Seminere belediye başkanımız dışında pek çok belediye başkanı ve belediye personeli de katılmış olup tüm katılımcılara verilmiş olan seminere katılım belgesi, belediye başkanımıza da takdim edilmiş ve başkanımızın özlük dosyasına konulmuştur.

6.Ayrıca yıllardır yapılmakta olan, neredeyse seminerlere katılmayan belediye başkanı yok denecek kadar az olmasına, hatta yurtdışı seminerlerine katılan pek çok belediye başkanı varken, belediye başkanımızın iki yıl içerisinde sadece bir kez katılmış olduğu bu seminerle ilgili milletin parasıyla sefa sürüyor algısı oluşturmak, en basit ifadeyle olayları çarpıtmaya çalışmaktan başka bir şekilde ifade edilemez.

7.Belediye başkanımızın yetimin hakkına el atanlara karşı vermiş olduğu hukuk mücadelesinin bilinmesine rağmen oluşturulmaya çalışılan bu algının toplum nezdinde bir değerinin olmayacağını,

Basınımız ve kamuoyuna saygıyla arz ederiz.