Ticaret Bakanlığı, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulaması, 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi.

Berber-1

Bakanlıktan yapılan açıklamanın ardından Düzce Valiliği, il genelindeki berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın hangi günleri kapalı olacağını belirledi. Bu kapsamda 1 Temmuz itibariyle, erkek berberleri her hafta pazar günü, kadın kuaförü ve güzellik merkezleri ise salı günü kapalı olacak.

Düzce Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muzaffer Demirel konuya ilişkin Öncü Haber’e açıklamalarda bulunarak, Düzce’de alınan kararın nasıl uygulanacağına dair bilgi verdi.

Alınan karardan memnun olduklarını dile getiren Başkan Demirel, emeği geçenlere teşekkür etti.

2-410

Tatil günleri hakkında bilgi veren Düzce Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muzaffer Demirel, “2022 yılında Ticaret Bakanlığı’mızın almış olduğu, Türkiye genelinde tatil günleri yasağıyla alakalı bir gündemimiz vardı. Söz konusu uygulama bazı eksikliklerden dolayı 1 Temmuz’a ertelenmişti.

Yasak 1 Temmuz itibariyle başladı

1 Temmuz 2024 itibari ile Ticaret Bakanlığı’nın genelgesi İçişleri Bakanlığı tarafından tüm valiliklere ve esnaf odalarına ulaştırıldı. Söz konusu genelgeleri sosyal medyalarımızdan üyelerimizle paylaştık. 1 Temmuz itibari ile yürürlüğe giren tatil günleri yasağı kapsamında Düzce’de, pazar günleri erkek berberler, salı günleri de kadın kuaförleri ve güzellik salonu işletmecileri için tatil günü ilan edildi. Bu kararın Düzce’deki esnaf camiamıza hayırlı, uğurlu olmasını yüce Rabbimden niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

3-314

KURUM MÜDÜRÜ MAKAM ŞOFÖRÜNÜ GÖREVDEN ALDI KURUM MÜDÜRÜ MAKAM ŞOFÖRÜNÜ GÖREVDEN ALDI

“Davetiye getirilerek izin alınabilir””

Tatil günlerinde çalışmak isteyen esnafın uyması gereken şartları anlatan Demirel, “Düğün, nişan ve özel günler gibi merasimler olması halinde ne vatandaşların ne de esnafın mağdur olmaması için Düzce Valiliği’nin koordinasyonunda esnaf odası, esnafımız ve federasyon olarak istişarelerde bulunduk.

Salı günleri düğün ya da nişan hazırlığı için işletmesini açmak isteyen güzellik salonu veya kuaför sahiplerinin odamızdan ıslak imzalı izin kağıdı alması gerekiyor. İzin kağıdı için başvuru sırasında düğün ya da nişan organizasyonunun davetiyesini de getirilmeli. Aynı şekilde de pazar günleri erkek berberleri için de izin belgeleri hazırladık. Bu şekilde de düğünü olan veya nişanı olan damat tıraşı gibi, özel bir randevusu olan üyelerimiz de odamızdan izin kağıdı almalı.” dedi.

"Haksız rekabetin ortadan kalkacağını düşünüyorum"

Alınan kararın esnaf için daha iyi olacağını ifade eden Başkan Demirel, “Ben buradan tekrar bu tatil günleri ile alakalı, federasyon başkanımız, Düzce Valiliği, Ticaret Bakanlığı ve tüm illerimizdeki oda başkanlarımızın emeklerine sağlık diyorum. Düzce’ye ve esnaf teşkilatımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnanın alınan bu karar daha iyi olacak diyorum. Haksız rekabet ortadan kalkar düşüncesiyle, hem erkek berberlerimize, hem kadın kuaförü ve güzellik salonu işletmecilerimizin adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

2-410

Karara uymayanlara cezai işlem uygulanacak

Alınan karara uyulmaması halinde ne gibi yaptırım uygulanacağı hakkında da bilgi veren Demirel, “Altını çizerek söylüyorum, bu genelge sadece Düzce Berberler Kuaförler Esnaf Odamıza değil, tüm illerimizde aynı şekil geçerlidir. Bütün kolluk kuvvetleri yani köylerimizdeki berberler ve kuaförleri için kolluk kuvvetlerimiz jandarma, zabıta, bekçilerimize kadar, belediyeler, kaymakamlıklara kadar bu genelge yayınlanmıştır. Bu genelge yayınlandıktan sonra, belirlediğimiz günler içerisinde valilik ve İçişleri Bakanlığı tarafından cezai işlemler uygulanacaktır. Bununla ilgili üyelerimizin bu kurallara uymalarını rica ediyorum.”

Haber: Zeki AŞIKOĞLU

Kamera: Burak GÜR

Editör: Zeki Aşıkoğlu