Temel atma töreni, 10 ilde büyük bir yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlar için Akçakoca Merkez Camii’nde okunan mevlid ve duaların ardından vatandaşlara etli pilav, ayran ve tatlılar ikram edilmesi ile başladı.  Okul inşaatına başlanan Yalı Mahallesi İstanbul caddesi üzerindeki inşaat alanında da protokol ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği temel atma töreni gerçekleşti.

DSC_5258-1024x683

Okulun temel atma törenine ilçe kaymakamı ve protokolden çok sayıda isim katılırken, siyasi parti teşkilatları, STK temsilcileri ve cemiyet hayatından çok sayıda isim törende yer aldı.

DSC_5183-1024x683

Düzce milletvekili Fahri Çakır da bu önemli törende bir konuşma yaparken, başta Düzce il milli eğitim müdürü olmak üzere, il protokolünden bazı isimler de törende hazır bulundu.

İnşaatın temeli kesilen adaklık koçlar eşliğinde start aldı. Temel atma sırasında toplu hatıra fotoğrafları çekilirken, duyarlı Akçakocalı iş insanı tüm katılımcıların tebrik ve takdir dolu övgülerini aldı.

DSC_5277-1024x683

Tören sonrasında gazetecilere bir açıklama yapan genç iş insanı Burhan Özdemir, inşaatına başlanan binanın ne tür bir okul olacağıyla ilgili görüşlerini aktardı.

AKÇAKOCA’YA BİR OKUL YAPTIRMA TEKLİFİM KABUL EDİLDİ

7d706049-68f6-40c8-882d-724ad8d2724b-1024x768

Akçakoca’ya çok sayıda yatırım yapan, bağışları ve hayırlarıyla ilça halkının dualarını ve takdirini kazanan Burhan Özdemir, “Bu işin en başında başta Sayın Kaymakam başta olmak üzere, yetkili herkesle bir şekilde istişarede bulundum. Ben kendilerine akçakoca’ya bir ilkokul yaptırmak istediğimi söyledim. Yetkililer tarafından şehir içinde yeni bina alanının mevcut olmadığı, ancak yıkılan okul binalarının yerine yeni bir okul yapabileceğim söylendi. Böylece süreci başlattık. Ben yetkililere önceliğimin bir ilkokul yapmak olduğunu söyledim. Yetkililer, TOKİ konutlarının olduğu bölgede bir ilkokula ihtiyaç olduğunu, oradaki Anadolu İmam Hatip Ortaokulunun bugün temelini attığımız yere taşınabileceğini ve o binanın da bölgenin ihtiyacı olan bir ilkokula dönüştürülebileceği söylendi. Yani, bugün burada temelini attığımız binanın olduğu bu bölgede bir ilkokula ihtiyaç olmadığı için bu binanın ilkokul olamayacağı söylendi. Yani Esasen biz buraya bir okul yaptığımızda Akçakoca’ya yeni bir imam hatip ortaokulu yapmayacağız. Mevcut imam hatip ortaokulunu buraya taşıyarak orayı da bölgenin ihtiyacı olan bir ilkokula çevireceğiz dendi. Dolayısıyla Akçakoca bizim yaptığımız bu yatırımla yeni bir ilkokul kazanmış olacaktı. Bizim bu çalışmalara başladığımız şu günlerde kamuoyunda bazı kesimler tarafından Akçakoca’ya yeni bir imam hatip ortaokulu yapılacağı yönünde söylentilerin olduğunu duyduk. Ben de bu konuda hem Akçakoca’da görüşlerine değer verdiğim birkaç kıymetli insan ile ve hem de yetkililer ile yaptığım istişareler sonucunda, kendi tespitimin bu noktaya bir Fen Lisesi yapmak olduğunu ilettim. Tabii burada son kararı verecek olan ben değilim. Ben Akçakoca’ya ihtiyaç olduğu için okul yaptırıyorum. Yetkililerimiz ve Akçakoca bu binanın ne şekilde değerlendirileceğine karar vereceklerdir. Ben isterim ki en iyi biçimde değerlendirirsin.” dedi.