Bakanlığın müfettiş göndererek soruşturma başlattığı firmayı, Düzce Ticaret İl Müdürlüğü’nün sır gibi saklaması, “Vatandaşın sırtından haksız kazanç elde eden fırsatçıları mı kolluyor?” sorusunu akıllara getirirken, gözler sıfır araç satışı yapan 4 büyük firmaya çevrildi. Avanta oyununun peşine düşen Öncü Haber, otomobil bayileri; Görür, Özenler, Simge ve Hızel’e direkt ‘300 bin TL isteyen bayi siz misiniz?’ diye sordu. İşte firmaların cevabı…

Sıfır otomobil tarafında uzun süredir devam eden tedarik sıkıntısı yüzünden yeni araç almak isteyen vatandaşın çilesi devam ediyor. Pandemi döneminde baş gösteren üretim sıkıntısını hala koz olarak kullanarak, piyasada "araç yok" algısı oluşturan bayilerin şimdi de müşterilerinden "avanta” aldığı öne sürüldü. Düzce’deki bir otomobil bayisinin satış fiyatı 750 bin TL olan showroomundaki otomobil için el altından 300 bin TL istediği iddiası ‘Bayilerin fırsatçılıkta son oyunu’ olarak yorumlandı.

Bilindiği gibi pandemi süreciyle birlikte dünya çapında başlayan sıfır araç krizi, Türkiye’de de kendisini ciddi anlamda hissettirmişti. Bu çerçevede hükümet, stokçuluk yapanlara yönelik düzenlediği yaptırımlarla sıfır araç stokçularına darbe vurdu ama sıfır araç piyasasında dönen dolapların ardı arkası kesilmiyor.

STOKÇULUK YAPAMAYAN KOMİSYONCULUK YAPIYOR

Stokçuluk yapma imkânı kalmayan otomobil bayileri, bu sefer de komisyonculuk oyunu çevirerek vatandaşın sırtından haksız kazanç elde etmeye başladı.

Düzce gündemine bomba gibi düşen iddia kamuoyunda gözlerin Düzce’de sıfır araç satan bayilere dönmesine neden oldu.

BAYİYE KOMİSYON ÖDEYENE ERKEN TESLİM

Söz konusu iddiaya göre bir vatandaş otomobil bayisinden sıfır araç almak için girişimde bulundu.

Bu girişim üzerine bayi yetkilileri, ellerinde sınırlı sayıda sıfır araç bulunduğunu, alıcının belirli miktarda komisyon ödemeyi kabul etmesi halinde sıfır aracın hemen teslim edilebileceğini söyledikleri iddia edildi.

Komisyonu ödemeyi kabul eden alıcı, bu ticari sürecin her aşamasını resmi yollarla yürüterek belgelendirdi ve aracı teslim aldıktan sonra Ticaret Bakanlığı’na suç duyurusunda bulundu.

TİCARET BAKANLIĞI DÜZCE’DEKİ FİRMA İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Bu şikâyet üzerine Ticaret Bakanlığı müfettişleri harekete geçerek söz konusu firma hakkında soruşturma başlattı. Başlatılan soruşturma kapsamında avanta aldığı iddia edilen firmanın araç satış süreçleri mercek altına alınırken, diğer firmalara yönelik de araştırma yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

ÖNCÜ HABER FİRMALARI ARAYARAK TEK TEK SORDU

Yaşanan bu gelişme üzerine Öncü Haber harekete geçerek söz konusu iddianın peşine düştü. Vatandaş odaklı tavır takınması gereken Ticaret İl Müdürlüğü’nün konuyu adeta kapatmaya çalıştığının gözlemlenmesi üzerine haber ekibimiz firma yetkililerini tek tek arayarak görüştü.

HIZEL

Ford markasının yetkili bayii olan Görür Otomotiv, Toyota Yetkili Bayii Hızel Otomotiv, Fiat yetkili bayii Simge Otomotiv ve Hyundai yetkili Bayii Özenler otomotiv firmaları ile görüşme sağlandı.

GÖRÜR

4 LOKOMOTİF FİRMA DA İDDİALARI YALANLADI

Yapılan görüşmeler neticesinde 4 firma da firmalarının böyle bir durumu yaşamadığını kendileriyle ilgisi olmadığını kaydetti.

ÖZENLER

Düzce’de sıfır araç satışı yapma yetkisi bulunan 4 lokomotif firma da iddiaları yalanladı.

Kentin önde gelen 4 büyük sıfır araç satışı yapan firmasının da iddiayı yalanlaması üzerine, Ticaret Bakanlığının komisyon aldığı gerekçesiyle soruşturma başlattığı firmanın hangi firma olduğu merak konusu oldu.SİMGE

TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ OLAYIN ÜZERİNİ KAPATMAYA MI ÇALIŞIYOR?

Ticaret İl Müdürlüğü ise kamuoyunda vatandaşa komisyon oyunu çevirerek haksız kazanç elde etmeye çalışan söz konusu firmayı sır gibi saklamaya devam ediyor.

MÜDÜR

Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin inceleme başlattığı firmaya ilişkin kamuoyuna her hangi bir açıklamada bulunmayan Ticaret İl Müdürlüğü, olayın üzerini kapatmaya mı çalışıyor sorularını akıllara getirdi.

Düzce Ticaret İl Müdürlüğünün, Vatandaşın sırtından haksız kazanç elde etmeye çalışan fırsatçıları böylesine gizleme çabasına ilişkin kamuoyuna karşı, ikna edici bir açıklama yapılmadı.

Haber – Ahmet Çelik