2 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE GELİR BEKLENİYOR 2 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE GELİR BEKLENİYOR

Akaryakıt fiyatlarına yapılan ÖTV zammı toplumun her kesimini etkiledi. Benzin, motorin ve LPG’de 6 lira artışa neden olan yeni düzenleme sonrası sokağın nabzını tutan Öncü Haber ekibine konuşan Düzceli araç sahipleri, “Mali sıkıntılar vatandaşın sırtına yüklenmemeli.” diyerek 34.5 TL bandına ulaşan akaryakıt fiyatlarına isyan etmişti.

Esnafı temsil eden en büyük sivil toplum kuruluşu olan TESK de devlete çağrı yaptı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, açıklamasında, “Akaryakıt fiyatlarında yapılan ÖTV artışı ile artık ticari akaryakıt şart oldu. Bu fiyatlar ile esnafımız artık marşa basamaz duruma gelir. Çünkü bu fiyatlar otomatik olarak A’dan Z’ ye tüm ürünlere yansıyacaktır. Bu da vatandaşımızı alım gücünü düşürecek enflasyonu artıracaktır.” ifadelerini kullandı.

IMG_3185

 “ESNAFIMIZ MARŞA BASAMAZ HALE GELİYOR”

Akaryakıta ÖTV artışını içeren kararın Resmi Gazetede yayınlanarak zammın yürürlüğe girmesinin ardından yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları kaydetti: “ÖTV artışından sonra motorinin litresi 33 lirayı geçerken, benzin liraya dayandı. Bu ÖTV zammının altından esnafımızın kalkması çok zor. Vatandaşta bu zamların karşısında oldukça zor duruma düşer. Esnafımız artık marşa basamaz. A’dan ‘ye tüm ürünlere zam artık kaçınılmaz. Çünkü bu yıl bu akaryakıt öncesinde MTV’yi de vatandaşlar ikinci kez ödeyecek. Bunların altından kalkılmaz. Zamlar piyasaya yeni zam ve enflasyon olarak yansıyacaktır. Zaman kaybedilmeden bu zamdan vaz geçilmelidir. Tarladan sofraya her ürün artık yeniden zamlı olacak.”