Düzce Üniversitesi akademisyenleri, bilimsel çalışmalarıyla tıp literatürüne katkı sağlamaya devam ediyor.

Kurumdan yapılan bilgilendirmede, Düzce Üniversitesi Gastroenteroloji Kliniği öğretim üyelerinin tıp literatürüne ERCP işleminde kullanılan yeni bir teknik kazandırdığı bildirildi.

IMG_1052

Açıklamada, “Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serkan Torun, Doç. Dr. Salih Tokmak ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Fuat Çetin tarafından geliştirilen ve safra kanalına giriş aşamasında kullanılabilecek “PA-EMR” adlı teknik, Amerikan Gastrointestinal ve Endoskopik Cerrahlar Cemiyeti (SAGES) ve Avrupa Endosskopik Cerrahi Derneği (EAES) resmi yayın organı olan “Surgical Endoscopy” dergisinde yayınlanarak uluslararası tıp camiasında resmen kabul gördü.” ifadelerine yer verildi.

ERCP işlemi nedir?

ERCP işlemi hakkında yapılan bilgilendirmede ise şunlar kaydedildi:

“ERCP, safra yolu hastalıklarının tedavisinde vazgeçilmez bir işlem olarak ucunda ışıklı kamera sistemi bulunan özel bir endoskopi cihazı ile ağız yolundan girilerek yapılmaktadır.  Yapılan bilgilendirmede “Bu cihazla yemek borusu ve mide geçilir. On iki parmak bağırsağında safra kanalı ve pankreas kanalının ortak açıldığı papilla denilen milimetrik boyutta delik bulunur. Bu milimetrik delikten ince uçlu kateter denilen cihazlarla girilerek safra kanalına müdahale edilir. İşlemin en zor kısmı, safra kanalı içine giriş aşamasıdır.”

WhatsApp Image 2023-08-01 at 11.42.58 (1) 

Editör: Zeki Aşıkoğlu