Bundan tam 24 yıl önce, saatler 18:57’yi gösterdiğinde, Düzce halkı büyük bir felaketle karşı karşıya kaldı. 7.2 büyüklüğündeki depremde 845 kişi hayatını kaybederken, binlerce kişi yaralandı, binlerce kişi ise evsiz kaldı.

IMG_5171

“İSTİSNASIZ HER İNSANIN, HAKLARININ KORUNDUĞU BİR DÜNYA DÜZENİ UMUDUYLA” “İSTİSNASIZ HER İNSANIN, HAKLARININ KORUNDUĞU BİR DÜNYA DÜZENİ UMUDUYLA”

12 Kasım 1999 Düzce depreminin üzerinden 24 yıl geçerken, yaşanan acılar ise yüreklerdeki tazeliğini koruyor. Depremin 24’üncü yıldönümü nedeniyle anma etkinlikleri Anıtpark Meydanında başlatıldı. Meydana kurulan  AFAD, UMKE, Düzce 112 Acil Servis, Kızılay ve Arama Kurtarma Sivil Toplum Örgütlerinin stantlarında deprem sırasında ve sonrasında yapılacak olanlar vatandaşlara anlatılıyor.

Öte yandan AFAD İl Müdürlüğü tarafından meydana getirilen Deprem Simülasyon TIR’ında ise vatandaşlara deprem gerçeği anlatılıyor.

IMG_5251

“Toplum olarak maalesef depreme hazırlıklı değiliz”

Anıtpark Meydanında 12 Kasım 1999 Düzce Depreminde yaşadıklarını anlatan Arama Kurtarma Sivil Toplum Kuruluşu Üyesi Halil Ayyıldız,  “Depremin olduğu anda çoğu insan gibi bende uyuyordum. Sarsıntının etkisiyle  uyandığımda düşündüğüm tek şey ölümdü. O anda bir çok kez kelime-i şehadet getirerek depremin bitmesini bekledim. Sallanmalar son bulduğunda tekerlekli sandalyeme oturarak, evimin bulunduğu binadan dışarı çıkmaya çalıştım. Gözlemlediğim kadarıyla bu büyük felaketin üzerinden 24 sene geçmesine rağmen Türk toplumu olarak halen depremlere hazırlıklı değiliz. Depremleri ancak yıldönümlerinde veya başımıza bu tarz felaketler gelince hatırlıyoruz. Bence sadece bireysel olarak değil, kurumsal olarak da ciddi bir şekilde hazırlanmalıyız. Çünkü bu tarz doğal afetlerin ne zaman başımıza geleceği belli olmuyor. Toplumca her gün hazırlıklı olmamız gerekiyor diye düşünüyorum.” diye konuştu. 

IMG_5213

“Düzce deprem kuşağında ama depremlerden ders çıkartmıyoruz”

Düzce’nin deprem kuşağı üzerinde bulunmasına rağmen depremlerden ders çıkartılmadığını kaydeden Volkan Aydınlı ise,  “Deprem riski ülkemizin acı sorunlarından bir tanesi. Düzce’de fay hatlarının üzerinde olmasından dolayı bu riskten en çok etkilenen şehirler arasında yer alıyor. 12 Kasım 1999 yılında yaşanan deprem,  ülkemizin tarihinde acı bir biçimde yerini koruyor.1999 yılında şuan ki kadar afet bilincine sahip değildik ve hem şehir, hem vatandaşlar olarak yaşanan depremden olumsuz olarak etkilendik. Dernek olarak yaptığımız çalışmalarda, yaşanılan afetlerde insanlarımızın zarar görmeden kurtarılması en önemli amaçlarımızdan biri. Deprem sonrası etkili bir şekilde enkaz müdahalesi yaparak oluşan olumsuzlukları gidermeye çalışıyoruz. Umarım bu depremler yaşanmaz ama yaşanırsa da biz yardıma hazır bir şekilde deprem bölgesinde olacağız . Depreme karşı toplumsal bilincin tam olarak oluştuğunu söyleyemem. Maalesef toplum olarak hafızamız pek kuvvetli değil yaşanılan olayları çabuk unutuyoruz. Yapısal ve  eğitimsel olarak depremlere çok hazır değiliz. Yapılması gereken en önemli iş yapı kalitemizi düzeltmek olacaktır. Yapılarımızı güçlendirmediğimiz takdirde biz arama kurtarma ekipleri olarak maalesef enkazlar da çalışmaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

IMG_5218

HABER: Savaş ARI

Kamera: Liva Ünsal