DİNİ VECİBELERE UYGUN VE HİJYENİK BİR ORTAMDA İBADETLERİNİ YERİNE GETİRDİLER DİNİ VECİBELERE UYGUN VE HİJYENİK BİR ORTAMDA İBADETLERİNİ YERİNE GETİRDİLER

Mondros Mütarekesi'nin 30 Ekim 1918'de imzalanmasından sonra İzmir Yunanlar, Adana Fransızlar, Antalya ve Konya İtalyanlar tarafından işgal edildi. Urfa, Maraş, Antep, Merzifon ve Samsun'a İngiliz askerleri çıktı, İngiliz Donanması 13 Kasım 1918'de İstanbul önlerine demir attı.

Vatan toprağını korumak için yıllarını cephelerde geçiren, Yıldırım Orduları Grup Komutanlığından 3 Kasım 1918'de İstanbul'a dönen Mustafa Kemal, yurdun kurtulması için harekete geçti.

Samsun ve çevresindeki Rumlar, 17-18 Mart 1919'da Samsun'a asker çıkaran İngilizlerin de desteğiyle çete baskınları yapıp kargaşa çıkararak, Mondros Ateşkes Antlaşması'nın 7. maddesi gereği bölgeyi İtilaf Devletlerinin işgaline açmak istiyordu.

Samsun'a gelişinin İngilizlerde tedirginlik oluşturması üzerine Mustafa Kemal, Samsun'da 6 gün kaldıktan sonra 25 Mayıs'ta Havza'ya geçti.

Kurtuluş'a giden yolda Mustafa Kemal Paşa'nın ikinci durağı olan Havza'da ilk miting de gerçekleştirildi. Mustafa Kemal Paşa'nın talimatıyla yapılan mitingde, İzmir'in işgali protesto edildi.

Bir sonraki durağı Amasya olacak Mustafa Kemal, 18 gün boyunca Havza'da Milli Mücadele için önemli çalışmalar yürüttü.

Havza'daki hareketlilikten haberdar olan İngilizlerin yaptığı baskı ile 9. Ordu Müfettişliği görevinden alınması üzerine Mustafa Kemal, Havzalılara sivil olarak veda etti.

Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıkarak yaktığı Milli Mücadele meşalesi sırasıyla Amasya, Erzurum ve Sivas'ta da yakılarak tüm yurda yayıldı.

Whatsapp Image 2024 05 19 At 12.56.03

Düzce’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Programı Düzenlendi

Türkiye’nin bağımsızlık ruhunu taşıyan ve dünyada tek gençlik bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri Düzce’de saat 10:00’da Anıtpark Meydanında başladı.  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile devam eden Anıtpark Meydanındaki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile sona erdi.

Whatsapp Image 2024 05 19 At 12.56.03 (1)

Coşku 18 Temmuz Kapalı Spor Salonuna taşındı

Düzce 18 Temmuz Kapalı Spor salonunda yapılan bir diğer tören ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Düzenlenen törene; Düzce Valisi Selçuk Aslan, AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden, Düzce İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, Düzce İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kılıç, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsa Yazıcı’nın yanı sıra kurum amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Whatsapp Image 2024 05 19 At 12.56.04

Programın açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü İsa Yazıcı, “19 Mayis 1919'da Samsun'dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla birlikte kısa sürede tüm yurda yayılmıştır. Bugün ki mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.

Whatsapp Image 2024 05 19 At 12.56.06

Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "Milli Egemenlik" ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.

Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de siz gençlere büyük görevler düşmektedir.” İfadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 05 19 At 12.56.07

Günün Anlam ve öneminin anlatıldığı konuşmanın yapıldığı törenler halk oyunları, jimnastik, güreş, judo, şiirlerin okunması, Özel Eğitim Öğrencilerinin ritim gösterileri, Huzurevi sakinleri ve gençlerin koro gösterileri, kick boks ile okçuluk gösterileri, Kafkas halk oyunları, oratoryo gösterimi ve gençlerin Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile devam etti.

Whatsapp Image 2024 05 19 At 12.56.13 (1)

Whatsapp Image 2024 05 19 At 12.56.14