Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, geçen sene taşımalı olmasına rağmen bu sene bu kapsamdan çıkarılan öğrenci velilerinin isyanına neden olan gelişmeleri değerlendirirken, taşımalı eğitim kapsamını belirlemek için Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyonun insiyatif alamadığını söyledi.

Yönetmelikte taşımalı eğitim kapsamında olan yerlerin tespitinin yapılması için Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bir “taşımalı eğitim komisyonu” kurulduğunu belirten Tozan, aynı yönetmelik ile taşımalı eğitim k apsamının iki kilometre olarak tespit edildiğini, ancak komisyonun bu mesafeyi 1,5 kilometreye kadar düşürebileceğini söyledi.

Valiliğin açıklamasında komisyonun insiyatifine bırakılan 500 metrelik kısımdan bahsetmediğini dile getiren Tozan, kendi görüşünün ilkokula başlayan küçük bir çocuğun bir kilometre yürümesinin de düşünülemeyeceğini ifade ederken, bunun çocuğun olduğu kadar refakatindeki yetişkinin de sağlık açısından tehlikeye düşmesine neden olacağını söyledi.

Tozan, Geçtiğimiz eğitim yılının sonunda Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in ziyareti sırasında verdiği sözlere ilişkin bir soruyu ise, verilen sözlerin yarısının tutulması durumunda bile olumlu bir ziyaret olarak değerlendirdiğini, ancak eğitim yılı başladığında sözlerin hiç birinin yerine getirilmediğini gördüğünü, hatta taşımalı eğitimde yaşanan sorunlar nedeniyle daha geri bir noktaya dönüldüğünü savundu. Tozan, verilen sözlerin tutulmasını istedi.