Akçakoca Orhangazi Mahallesi sakinlerinin hayırseverlerin de desteği ile her yıl düzenleyerek geleneksel hale getirdiği aşure programı için tüm hazırlıklar tamamlandı. Bugün saat 16:00’da İbrahim Bilgin’in Orhangazi Mahallesi Kızlarağa Sokakta bulunan malikanesinde düzenlenecek programa tüm Düzce ve Akçakoca halkı davet edildi.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TARİHİ CEZAEVİ KÜTÜPHANEYE DÖNÜŞTÜRÜLECEK TARİHİ CEZAEVİ KÜTÜPHANEYE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

“Geleneksel hale getirdiğimiz kadim aşure geleneğini yaşatmak, hayır duaları ile yemek isteyenlere, Orhangazi Mahallesi, Kızlarağa Sok. No 40 adresindeki İbrahim Bilgin malikanesinin bahçesinde ikram edilecektir. Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Akçakoca'lı hayırseverlerin destekleri, mahalle hanımlarının emekleri ile tatlı, tuzlu aşure yapılmaktadır. Sizleri, Milletimizin, asırlardır sürdürdüğü gelenekle bugün de; "farklılıkların ahenk içindeki ortak tada katkı sağlamaları", "birlik" gibi kültürümüzün özünde hep var olan güzellikleri devam ettirme bilinci ile birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp, aşure aşı yapmaya, birlikte yaşamanın sembolünü tadarken muhabbeti paylaşmaya, hayır duaları ile şükretmeye davet ediyoruz.

Hicrî takvimin ilk ayı olan Muharrem ayı aşure ayıdır. Tarihte bu ay içinde, insanlık ve İslam tarihi açısından önem taşıyan acı tatlı bir çok olay meydana gelmiştir.

Rivayetlere göre;  1-Hz. Adem’in tevbesinin kabulü. 2-Hz. Nuh’un tufandan kurtuluşu. 3-Hz. Yunus’un balığın karnından halâsı. 4-Hz. Musa’nın Firavunun zulmünden kurtuluşu ve Firavunun Kızıldeniz’de askerleri ile boğuluşu. 5-Hz. Yusuf’un kuyudan çıkarılıp Mısır’a sultan olması. 6-Hz. İsa’nın aşure günü doğması. İsa’nın aşure günü doğması. 7-Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in aşure günü doğması. 8-Hz. Davut’un tevbesinin kabulü. 9-Hz. Yakup’un yıllar sonra oğlu Hz. Yusuf’a kavuşması. 10-Hz. Eyyüb’ün yıllarca çektiği şiddetli hastalıkla şifa bulması. Hz. İbrahim aşure günü dünyaya gelmiş, Hz. Musa ve kavmi Firavun'un zulmünden bugünde kurtulmuş, Hz. Nuh'un gemisi Cûdi dağına aşure günü oturmuştur… Bu vesile ile Muharrem ayının İslâm dünyasına hayırlar getirmesini diliyoruz.”