Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 9 Temmuz'da Batı Karadeniz, Orta Karadeniz sonra da Doğu Karadeniz'de yaşanan yıkıcı sel afetine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Düzce’yi de vuran taşkın ve heyelan afetleri sonrası yürütülen çalışmalardan bahseden Uraloğlu, şöyle konuştu:

"Esasında mevsim normallerinin çok üzerinde, meteorolojinin tespit ettiği yağışlar ve kısa süreli yağışlar oldu, onlar da hızlıca akışa geçince etkileri biraz fazla oldu. Olayın ilk saatlerinden itibaren Karadeniz'in en batısından, Düzce ve Bolu da dahil olmak üzere en doğuya kadar, Erzincan da buna dahil ve Giresun'umuz buna dahil, bütün süreci yöneticilerimizle takip ettik."

“ÜLKENİN HASSASİYETLERİNİ SÖMÜREREK EKMEK KAZANMAYA SON VERİN!” “ÜLKENİN HASSASİYETLERİNİ SÖMÜREREK EKMEK KAZANMAYA SON VERİN!”

AA-20230712-31660209-31660197-BAKAN_URALOGLU_SIDDETLI_YAGISTAN_ETKILENEN_GIRESUNDA_INCELEMELERDE_BULUNDU

Gerekli müdahaleleri tüm kurumlarla yaptıklarını belirten Uraloğlu, bu süreçte 79 su baskını, 54 mahsur kalma, 49 heyelan ve 26 diğer çağrılar olmak üzere yaklaşık 200 civarında çağrı alındığını aktardı.

Bir taraftan tüm Türkiye'de özellikle Karadeniz Bölgesi'ndeki çalışmaları yürütürken bir taraftan da zarar tespitlerini yapmaya çalıştıklarını ifade eden Uraloğlu, şunları söyledi:

"İlk etapta bütün zarara uğramış vatandaşlarımıza gerekli temas sağlanmış ve ilk tespitler yapılmış ve bu ilk tespitler sonucunda, gerekli çalışmaları yapılarak vatandaşlarımızın bu anlamdaki bütün mağduriyetleri inşallah giderilmiş olacak. Eğer bir eksik tespit varsa da sahada bir kaç vatandaşımızdan geldi, bazılarının iş yeri kapalı olabiliyor, o an evinde olmamış olabiliyor onları da derhal tespit etmiş olacağız ve bu anlamda bir mağduriyete gerekli yer vermemiş olacağız. Giresunlu hemşehrilerimiz ve tüm vatandaşlarımız bu anlamada müsterih olsunlar, bu afetin bütün sonuçları ortadan kaldırılıncaya kadar biz de hep beraber arkadaşlarımızla, bütün kurumlarımızla beraber sahada olacağız, biz de inşallah yakından takip edeceğiz."

AA-20230712-31660209-31660206-BAKAN_URALOGLU_SIDDETLI_YAGISTAN_ETKILENEN_GIRESUNDA_INCELEMELERDE_BULUNDU

Bakan Uraloğlu, bütün kurumların sel hasarlarını, nerelerde yetersiz kalındığını, nerelerde yeni durum geliştiğinin tespit edeceğini belirterek, "Çünkü artık yağış ve akış rejimi ciddi bir şekilde değişmiş durumda. 10 yıllık, 50 yıllık, 100 yıllık, 500 yıllık hatta 1000 yıllık debiler konuşuyoruz, artık o anlamda gereklerini yapacağız. Benzer hadiselerin yaşanmamasına gayret edeceğiz. Şimdiye kadar almış olduğumuz bütün önlemlerin de esasında sahada ne kadar karşılık bulduğunu, ne kadar işe yaradığını da hep beraber görmüş olduk." açıklamasında bulundu.