Düzce Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, hizmet bölgesinde 7/24 esasına göre sergilediği performans ile hem halk sağlığı ve çevrenin korunması hem de sosyal yaşamın sağlıklı olarak işlerliğini sürdürmesine yönelik görev ifa etmeyi sürdürüyor. 

Müdürlük, kamuoyu ile paylaştığı 2023 yılının ilk 3 aylık dönemi raporunda 153 Alo Beyaz Masa üzerinden esnaf ve vatandaşlardan gelen 720 adet istek, şikayet ve taleplerin hızlı şekilde işleme koyularak sonuçlandırıldığını açıkladı.

ilk 3 ay (2)

RUHSAT DENETİMLERİ SÜRÜYOR
1 müdür yardımcısı, 1 zabıta amiri, 1 güvenlik amiri, 1 ulaştırma amiri, 8 zabıta komiseri ve 46 zabıta memuru ve 8 hizmet aracı ile sorumluluk alanlarında kesintisiz hizmet veren müdürlük, ilk 3 ayda sıhhi, gayri sıhhi müessese ve umuma açık işyeri olmak üzere toplam 88 işyerine ruhsat verilmesini sağlarken, toplam 312 ruhsat denetimini de gerçekleştirdi. Denetimler neticesinde ruhsata aykırı faaliyet gösteren 27 işyerinin İşyeri Açma ve Çalışma ruhsatı iptal edilirken, ruhsatsız faaliyet gösteren 5 adet işyeri mühürlenmiştir.
ilk 3 ay (15)
HAVA KİRLİLİĞİ İLE MÜCADELE EDİYORLAR
Müdürlüğe bağlı çevre birimi ise 153 Beyaz Masa ve CİMER üzerinden gelen şikayetlere yönelik gerçekleştirdiği 16 gürültü değerlendirilmesini de hızlı şekilde sonuca ulaştırırken, ısınmadan kaynaklı hava kirliliği ile mücadelesinin ilk 3 aylık dönemini de gelen 21 şikayetin değerlendirilerek başarılı şekilde neticelendirilmesiyle kapattı.

TRAFİK GÜVENLİĞİ
Şehir içi trafiğin araçlar kadar yayalar tarafından da sağlıklı kullanılabilmesi ve trafik güvenliğinin sağlanabilmesi açısından İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Trafik Şube Müdürlüğü ekipleriyle birlikte hareket eden Zabıta Müdürlüğü, dönem içerisinde güzergah ihlali yapan 55 minibüsün yanı sıra kaldırım işgali yapan 275, engelli  yoluna park eden 3, otobüs durağını işgal eden 2 araca cezai işlem uygulanmasını sağladı. Öğrenci servislerinin rutin şekilde denetimden geçirilmesi için de azami özen gösteren ekipler, aynı süre içerisinde denetlenen 14 servis aracına ise şartları sağlamamasından ötürü cezai işlem uyguladı.

ilk 3 ay (12)

PAZARYERLERİ MERCEK ALTINDA
Ekipler, mücavir alan içerisinde faaliyet gösteren pazaryerlerinde güncel kayıt listesi oluşturmasının yanı sıra 52 vatandaşa pazaryeri tahsisinde bulunurken, bu süreçte pazaryerlerine yönelik gerçekleştirdiği 10 denetim neticesinde 2 adet ölçü ve tartı aletinin damgalanmasını da sağlayarak haksız kazancın önüne geçti.

ilk 3 ay (16)

Müdürlüğe bağlı ekipler ayrıca, başta market ve kasaplar olmak üzere birçok ticari işletmede denetimlerini aralıksız sürdürürken, Ramazan ayı ile birlikte fırın denetimlerini de sıklaştırdı.