Kuzeyinde denizi ve antik kenti, güneyinde yaylaları ve şelaleleriyle bölgenin turizmde parlayan yıldızı olmaya aday Düzce, yapılan çalışmalara rağmen turizm pastasından bir türlü hak ettiği payı alamıyor. Megakent İstanbul ile başkent Ankara’nın tam ortasında ve yalnızca 2 saat uzaklıkta yer alan yeşil Düzce, katbekat fazla doğal güzelliğe sahip olmasına rağmen 1999’da ayrıldığı Bolu kadar bilinmiyor. Bacasız sanayi turizmle sınıf atlayabilecekken kentin turizmden sorumlu en üst kurumu olan İl Kültür ver Turizm Müdürlüğü’nün 2020 yılından itibaren vekaleten yönetilmesi de bu durumun tuzu biberi olmuştu.

431393,dsc0557jpg

6 aydır yerinde durmuyor

2022 Aralık ayı itibariyle Düzce’nin kültür ve turizminde yeni bir dönem başladı. 2 yıllık vekaleten yürütülen yönetimlerin ardından Kastamonu Kalkınma Vakfı Genel Müdürü olarak görev yapan İlknur Aynan; asaleten İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevine getirildi. Müdürlük koltuğuna oturmasının üzerinden henüz 6 ay geçmesine rağmen Düzce’nin turizmde hak ettiği konuma gelebilmesi için gecesini gündüzüne katan Aynan’ın çalışmaları kamuoyunda taktir topluyor.

431397,dsc0576jpg

KADIN CİNAYETLERİNE İLİŞKİN BİR ARAYA GELDİLER KADIN CİNAYETLERİNE İLİŞKİN BİR ARAYA GELDİLER

İlçe ilçe geziyor

Göreve gelir gelmez kentin turistik işletmelerini mercek altına alarak eksikleri gidermeye ve konaklama seçeneklerini güçlendirmeye odaklanan Aynan, ilçe ilçe gezerek sektör temsilcileriyle buluşuyor. Müdür Aynan, bir yandan da tarihi milattan önceye uzanan ve Osmanlı Devleti’nin de ilk fethettiği yerlerden olan Düzce’nin zengin kültürel birikiminin her alanda tanıtılmasına yönelik çalışmalara öncülük ediyor.

431395,dsc0542jpg

Yerel sanatçılara gönülden destek

Düzce’nin yerel sanatçılarına da desteğini gösteren İl Kültür Turizm Müdürü İlknur Aynan, son olarak müdürlüğün desteğiyle Prusias ad Hypium Antik Tiyatrosu’nda çini sanatçısı Harun Agah Altay’ın ‘Tılsımlı Konuralp’ adlı sergisinin açılışında yalnız bırakmadı. 30 eserin görülebildiği sergi yoğun ilgi gördü.

Kaynaşlı’da kütüphaneyi inceledi

Müdür Aynan, Düzce il genelindeki halk kütüphanelerindeki kitap ve okuyucu sayısının arttırılarak vatandaşların bilgiye ulaşmasının kolaylaşması için kolları sıvadı. Geçtiğimiz günlerde ilgili birim müdürlerini toplayarak halk kütüphanelerine yönelik 2022 verilerini masaya yatıran Aynan, Kaynaşlı İlçe Halk Kütüphanesi’ni ziyaret ederek son durumu yerinde inceleyerek eksiklerin giderilmesi için talimat verdi.