Türkiye’nin stratejik ürünü fındıkta hasat dönemi ne kısa bir süre kala, üreticilerin gözü kulağı açıklanacak taban fiyatlarında. Fındık üreticileri, TMO’nun artan maliyetleri göz önünde bulundurarak, müdahale alım fiyatı açıklamasını beklerken, konu ile ilgili CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan’dan açıklama geldi.

“İŞÇİLERİMİZ HAK ETTİĞİNİ ALMALI!”

 Açıklanan işçi yevmiye ücretlerinin ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğuna endişe verici olduğunu söyleyen Özcan, artan maliyetler de göz önünde bulundurulduğunda fındığın kilosunun 150 ila 160 TL arasında açıklanması gerektiğini bildirdi.

İşçi yevmiyelerinin 448 lira olduğunu, ancak ülkemizin ekonomik koşulları altında bu rakamın oldukça düşük olduğunu ifade eden Özcan, “İşçilerimizin alın terinin değeri, onurlu bir yaşam sürmelerine yetecek düzeyde olmalı” açıklamasında bulundu.

“ÜRETİCİLERİN DURUMU VAHİM”

 Diğer taraftan, fındık üreticileri için de durumun vahim olduğunun altını çizen Özcan, fındığın kilosunun şu an oldukça düşük bir fiyattan satıldığını söyledi. Özcan, Temmuz ayının başında 1 kg fındığın maliyetinin 71 lira olduğunu, ancak Cumhurbaşkanı imzasıyla son yapılan zamlardan sonra giderlerin çok daha yükseldiğini belirtti.

İŞTE İL İL SERBEST PİYASADA SON DURUM İŞTE İL İL SERBEST PİYASADA SON DURUM

Özcan şöyle devam etti:

”Mazot, gübre ve bakım maliyetlerinin astronomik düzeyde artması, üreticilerimizin emeklerini boşa çıkarmaktadır. 1 kg fındığın maliyeti, fiyatını geçmiştir. Bu durumun önüne geçmek için fındığın kilosu en az 150-160 liralara yükseltilmelidir.”

ÖZCAN’DAN HÜKÜMETE FINDIK ÇAĞRISI

 “Görüyoruz ki, çiftçilerimiz, işçilerimiz ve üreticilerimiz ekonomik zorluklar içinde boğuşurken, hükümetin önceliği başka yerlere kaymış durumdadır” diyen Özcan, hükümeti bu konuda uyararak şu çağrıda bulundu:

 “Hükümeti, ülkemizin temel üretim sektörlerine gerekli özeni göstermeye, işçilerimizin ve üreticilerimizin haklarına sahip çıkmaya çağırıyorum. Fındık sektörü, Düzce ve Türkiye için hayati bir öneme sahiptir. Hükümeti, ülkemizin temel taşları olan işçilerimiz ve çiftçilerimiz için harekete geçmeye ve adil bir çözüm üretmeye davet ediyorum. Düzce için hayati öneme sahip olan fındık konusunda gerekli düzenlemelerin yapılarak kimsenin mağdur olmadığı adil bir çözüm üretilmesini bekliyoruz.”

“FERRERO’NUN FINDIK FİYATINI BELİRLEMESİNE KARŞIYIZ”

Öte yandan Öncü Haber Merkezi’ne açıklamalarda bulunan Özcan, hükümetin Türkiye’nin stratejik ürünü fındık için olumlu adımlar atması gerektiğini kaydederek, “Son zamlarla birlikte, üreticilerimizin maliyeti çok fazla arttı. Bu nedenle üreticilerimize sahip çıkılması lazım. Bizler İtalyan firması Ferrero’nun Türk fındığının fiyatlarını belirlemesine karşıyız. Türk fındığının fiyatını yabancı bir ülke belirleyemez. Hükümet, ülkemizin stratejik ürünü fındık için olumlu adımlar atmalı” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI