Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz bunu da yaptı. Doğruları yazıp Akçakoca’da gerçeklere ışık tutan basına ambargo koymaya başlayan Yanmaz’ın talimatı ile kentin deneyimli basın emektarı Tuncay Türkgülü belediye basın grubundan çıkarıldı. Öncü TV’nin ‘Güne Merhaba’ programında Akçakoca Festivali ile ilgili organizasyon hatalarına işaret ederek Yanmaz’ı eleştirmesi sonrası belediyenin basını bilgilendirdiği gruptan üstelik Basın Bayramı’nın kutlandığı gün çıkarılan Türkgülü, Öncü Haber’e yaptığı açıklamada, “Karnının içinden gerçek Okan Yanmaz çıktı.” dedi.

BASIN BAYRAMI’NDA GRUPTAN ÇIKARTILDI

23 Temmuz tarihli Öncü TV’nin ‘Güne Merhaba’ programında 18. Akçakoca Kültür, Turizm ve Fındık Festivali’ni değerlendiren ve gazeteci gözüyle ‘Adı festival ama içi boş’ eleştirisinde bulunan Akçakoca İHA Muhabiri Tuncay Türkgülü, basın çalışanlarının günü olan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nda yakışık almayan bir muameleyle karşı karşıya kaldı.

363367913_10160790570472888_230699328493707829_n

TALİMAT BAŞKAN YANMAZ’DAN

40 yıllık gazeteci Türkgülü’nün programdaki söylemlerinden rahatsız olan Başkan Yanmaz, belediyenin basından sorumlu personeline ‘Tuncay’ı whatsapp grubundan çıkart!’ emri verdi.

Artık eleştiriyi bile hazmedemez hale gelen Başkan Yanmaz’ın bir yöneticiye yakışmayacak tutumuna sessiz kalmayan Türkgülü, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“BİZ KİŞİLERİN DEĞİL HALKIN YARARINA GAZETECİLİK YAPARIZ”

“Çok değerli Akçakoca halkı…

Akçakoca’da yaşanan olumlu ve olumsuz haberleri yayınlamam sayın Belediye Başkanı Okan Yanmaz’ı kızdırmış...

Gerçekleri yazmam nedeniyle Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz talimatı gereği belediye basın grubundan çıkartıldığımı öğrendim...

Whatsapp basın grubundan çıkarılmanın anlamı şudur...

Tuncay Türkgülü’ne akreditasyon uygulaması demektir…

Hiç sorun değil başkan biz gerçekleri yazmaya devam edeceğiz…

Biz kişilerin değil halkın yararına gazetecilik yaparız...

Kamuoyuna duyurulur... Saygılarımla...”

ÖNCÜ HABER’E KONUŞTU: NEREYE SALDIRACAĞINI ŞAŞIRDI

Öncü Haber Müdürü Canan Üstüner’in telefonla görüşerek konu hakkında bilgi aldığı Gazeteci Tuncay Türkgülü, Başkan Yanmaz’ın artık nereye saldıracağını bilemez halde tavırlar sergilediğini vurguladı.

“SÖYLEDİKLERİMİZ BAŞKANIN AĞRINA GİTMİŞ”

Yıllardır birçok yerel idareciyi duruma göre övüp yeri geldiğinde eleştirel bakış açısıyla haber yaptıklarını anımsatan Türkgülü, “Basın olarak görevimiz halkı doğru şekilde bilgilendirmektir. Yanlış ‘Doğru’, doğruya ‘Yanlış’ dememektir. Biz elimizden geldiği kadar Akçakoca’nın gelişmesi ve kalkınması için mücadele veriyoruz. Bu uğurda kimi zaman halkın sesi oluyor ve gördüğümüz eksiklikleri haberleştiriyoruz. Son olarak sizinle yaptığımız yayında da gerçekleri ve sorunları dile getirdik. Ancak söylediklerimiz başkanın ağrına gitmiş. Bu yaşanan çocukça bir durum.” dedi.

“ASIL CEZALANDIRDIĞI KENDİSİ!”

Başkan Yanmaz’ın aklı sıra basına ceza vermek isterken kendisini cezalandırdığını vurgulayan Türgülü, “Basını kimse susturamaz. 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın akşamında Akçakoca Belediyesi Whatsapp Grubu’ndan çıkarılmam üzerine grup yöneticisi ile yaptığım görüşmede talimatın Başkan Okan Yanmaz’dan geldiğini öğrendim. Yani gerçek olan şu ki karnının içinden gerçek Okan Yanmaz çıktı.” şeklinde konuştu.