Siyasi partilerin başkanlarından istifalar gelmeye devam ederken, 2023 yılı genel seçimler için aday adaylığına isimler açıklanmaya devam ediyor. Düzce’nin tanınmış avukatlarından Düzce eski baro başkanı Akçakocalı Avukat Azade Ay, CHP’nin milletvekili aday adayı olduğunu duyurdu.

WhatsApp Image 2022-12-31 at 15.09.44

CHP milletvekili aday adaylığını açıklayan Azade Ay’ın konuya ilişkin açıklamalarda bulundu ve şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemiz, çok ciddi bir ekonomik buhran tablosunun yanında korkunç bir mutsuzluk salgınıyla baş başa. Elbet sadece ekonomik anlamda değil; siyasi, hukuk, eğitim, sağlık alanında da derin bir bozulma, çürümüşlükle, yozlaşmayla karşı karşıyadır.”

WhatsApp Image 2022-12-31 at 15.10.57

“HER YANIMIZ KAOSLA ÇEVRİLDİ!”

“Türkiye çok ağır bir süreçten geçiyor. Köklü bir altüst oluş sürecindeyiz. Her yanımız kaosla çevrilmiş durumdadır.

AKP 20 yıldır kesintisiz biçimde Türkiye’yi yönetiyor. “Demokratikleşme” iddialarıyla yola çıkan AKP’nin aslında demokratikleşme gibi bir gündemi olmadığı kısa sürede görüldü. Özellikle 2010’lu yıllarda başlayan ve halen devam eden görülmemiş ölçüde hukuksuzluk ve otoriterleşme dönemin asli karakteri oldu.

 Ücretli, emekçi ve emektar on milyonlarca vatandaşımızın içinde bulunduğu bu durum; bile isteye sürdürülen yoksullaştırma politikasının bir sonucudur. Cumhuriyetimizin milyonlarca emekçi vatandaşı, bizzat bile isteye bu siyasi iktidar tarafından yoksullaştırılmıştır. İktidarın dayattığı koşullarda var olmayı sürdürmek, her gün baldıran zehri içmektir.”

“DEĞİŞİMİN ÖNCÜSÜ OLARAK MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLIĞIMI AÇIKLIYORUM”

“Artık, ülkenin kaderini değiştirme günüdür. Türkiye’nin kökten bir değişime ihtiyacı var. Bende, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak bu amaçla yola çıktım ve 2023 seçimlerinde bu değişimin öncüsü olarak Milletvekili aday adaylığımı açıklıyorum.

Ötekileştirme, dışlanma, farklı fikirlere, farklı yaşam tarzlarına ve inançlara tahammülsüzlüğü bu topraklardan ortak irade ve ortak vicdanla kalıcı olarak söküp atmak için adayım.

Demokrasinin, insan hak ve hürriyetlerinin, fikir ve ifade özgürlüğünün, din ve vicdan özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, doğa haklarının, hayvan haklarının, işçi haklarının, kadın ve çocuk haklarının vb. hak alanlarının evrensel, kabul görmüş içtihatları ışığında tüm yurttaşlarımız için ortak bir gelecek kurmak için adayım.”

WhatsApp Image 2022-12-31 at 15.12.18

“BU ÜLKEDE KİMSE KORKUYLA UYANMAYACAK”

“Tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmeyeceği Türkiye, tek bir ferdinin dahi yatağa aç girmediği bir Türkiye’yi inşa etmek için adayım.

Çocuklarımızın, gençlerimizin, vatandaşlarımızın gelecek kaygısı taşımadığı; vatandaşlarının bağımsız ve tarafsız yargı önünde eşit, tüm özgürlük alanları bireysel ve toplumsal düzeyde güvence altına alınmış bir Türkiye’ye kavuşmak için adayım.

Hep birlikte; Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, elbette çocuklarımızdan başlayarak, tüm vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde, milletimize yaraşır bir demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olacağız.

Bu ülkede hiç kimse korkuyla uyanmayacak. Bireyler, yönetenler gelip gidecek ama ülke bir daha asla savrulmayacak. Bu benim, güzel ülkeme bırakacağım en büyük ve en güzel mirasım olacak."

AZADE AY KİMDİR?

08.08.1970 tarihinde Düzce / Akçakoca ‘da doğdu, ilk -orta-lise tahsilini Akçakoca’da tamamladıktan sonra 1987 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı ve 1991 yılında üniversite eğitimini tamamladı. 1992 yılından bu yana Düzce İli Akçakoca İlçesinde kendine ait ofisinde mesleki faaliyetlerine devam etmekte.

2000 yılında Düzce Barosunun kurulması ile beraber, önce Denetleme Kurulu üyeliği sonrasında ise birkaç dönem Düzce Barosu Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2014-2016 yılları arasında Düzce Barosu’nun ilk kadın TBB Üst Kurul Delegesi olarak görevini ifa etti. Düzce Barosunun ilk kadın Başkanı olarak, 20.10.2016 ila 07.07.2021 tarihleri arasında iki dönem boyunca Düzce Baro Başkanlığı görevini yürüttü.

Halihazırda, avukatlık görevinin yanında, İstanbul Tahkim Merkezi ( İSTAC) Denetleme Kurulu Üyeliği, TBB Tahkim Merkezi Hakemlik görevi, Taksim Toplantıları Genel Sekreterliği, Türkiye Avukatları Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Düzce Kadın Futbol Kulübü Başkanlığı görevini yürütmekte.