YSK'nın 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28'nci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Seçimlerinde uygulanacak kuralları, Resmi Gazete'de yayımlandı. Türkiye'nin sandık başına gideceği seçim günü oy kullanma saatleri de belli oldu. Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahip olacak.

Oy kullanma işlemi saat kaçta başlayıp, saat kaçta bitecek…

YSK'dan yapılan açıklamada; "Oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında olacak'' denildi. YSK'nın oy verme saatlerine ilişkin kararına göre; Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy verme günü olan 14 Mayıs 2023 Pazar günü, Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 28 Mayıs 2023 Pazar günü tüm yurtta oy verme başlangıç ve bitiş saatleri 08.00-17.00 olarak belirlendi.

Düzce’de güvenlik önlemleri alındı…

Düzce Valisi Cevdet Atay Başkanlığında, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar ve kurum amirlerinin katılımıyla yapılan “Seçim Güvenliği Toplantısında İl Genelinde alınacak önlemler konuşuldu. Toplantıda alınan kararlara göre, oy verme işlemlerinin başlanmasından, oy sayımı ve sonuçların açıklanmasına kadar geçecek süre içinde, Düzce İl Genelinde polis ve jandarma ekipleri sahada olacak.

Özellikle oy verme işlemlerinin yapılacağı okullar ve çevrelerinde yoğun güvenlik önlemleri alınacak. Sonuçların açıklanmasının ardından, yine herhangi bir taşkınlığa mahal verilmemesi için, kent merkezi ve ilçe merkezlerinde polis ve jandarma ekipleri kuş uçurtmayacak.

HABER: Savaş ARI