Kanser tarama aracı tanıtımında konuşan Düzce Valisi Selçuk Aslan, “Birçok yakınını kanserden kaybetmiş bir vatandaş olarak, bunun çok kıymetli bir hizmet olduğunu düşünüyorum. Erken teşhis hayat kurtarır. Düzceli vatandaşlarımız, bu ücretsiz kanser tarama tırını mutlaka değerlendirmeli.” ifadelerini kullandı.

IMG_0002

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Tarama Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından koordine edilen Mobil Kanser Tarama Sağlık Tırı, Düzce Anıtpark Meydanı’nda hizmete açıldı.

IMG_0004

Ağırlıklı olarak kadınlara yönelik, Kanser tarama hizmeti yürütülen tırda son teknoloji cihazlarla birkaç dakikalık sürede vücut taraması yapılarak, kanser riski olup olmadığı gözlemleniyor.

IMG_0007

Sağlıkta “erken teşhis hayat kurtarır” mottosuyla Düzceli kadınlara seslenen İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, gün boyu ücretsiz hizmet verecek KETEM TIR’ına gelerek test yaptırmalarını tavsiye etti.

IMG_0008

VALİ ASLAN DA TIRI ZİYARET ETTİ

Düzce Valisi Selçuk Aslan, Sağlık Tarama TIR’ını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vali Aslan, şunları söyledi:

“Teşhis ve süreçlerinde erken teşhis denilen gerçeklik oldukça önemli. Çünkü birçok rahatsızlıkta inşaların hastalığı belli bir aşamaya gelmeden fark edilebilmesi tedavide daha kalıcı daha olumlu sonuçlar el edilebilmesi imkânı sunmaktadır.

IMG_0010

Çağımızda bizler en çok hangi rahatsızlıktan korkuyoruz?

Kanser diye tanımladığımız kanserin türevlerinden korkuyoruz çünkü hemen hepimizin bu noktada birimizin bir yakınına veya bir akrabasına bu illetin yaklaştığı ve maalesef acı sonuçlarını hissettiği örneklerle hepimiz karşı karşıya kaldık.”

BAZI EVLER SULAR ALTINDA KALDI BAZI EVLER SULAR ALTINDA KALDI

“Ben birden fazla yakımını kanserden kaybettim”

 

Ben birden fazla yakınımı kanser iletini yüzüne kaybetmiş bir vatandaşım. Bu boyutla kanser tarama aracının Düzce’ye kazandırılmış olması oldukça anlamlı.

Bayanlarımız başta olmak üzere birçok kanser çeşidinde bu seyyar araç yardımcılığıyla tüm ilçelerimize icabında köylerimize kadar götürüp tarama faaliyetinde bulunabileceğiz.

 Birden çok donanıma sahip bu araç, numunelerini, tahlillerini yerinde alabileceğimiz ve laboratuvar ortamında işleyip daha sonra ise vatandaşlarımızla temasa geçebilecek. Bu ketem aracının çok fayda sağlayacağına ben inanıyorum, ilimize Düzce’mize hayırlı uğurlu olsun.

“Bu işte Düzce öncü bir görev üstlenmiştir”

 

Bu tarzda bir aracın 81 vilayet içerisinde birkaç tanesinde var olduğunu biliyoruz, bu boyuta hakikaten Düzce öncü bir görev üstlenmiştir.

Ben emeği geçen arkadaşlarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum, Düzce halkı adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum ve başarılarının devamını diliyorum.”

IMG_0009

Öte yandan KETEM’e ait Sağlık Tarama Tır’ı Düzce’deki görevinin ardından Türkiye’nin 81 İl ve İlçesinde hizmet vermek üzere yola çıkacak.

Haber – Ahmet Çelik