Türkiye ve dünya genelinde tüketicilerin bilinçlenmesi ve ekonomideki değişimlerin takip edilmesi amacıyla Lob’ın Internatıonal tarafından düzenlenen European Busıness Clup Assocıatıon ve DMW diplomatlar birliği tarafından desteklenerek Avrupa birliğine akredite gerçekleşen uluslararası tüketici Zirvesi’nin 36’incisi, 7 Mayıs Swissotel The Bosphorus İstanbul’da gerçekşti.

345463657_1699378297199549_2849090795990137595_n

Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, ‘Siyah Pirinç’ patenti ile katıldığı Tüketici Kalite Zirvesi’nde ödül aldı. Siyah Pirincin çok faydalı olduğunu ve dünyanın gelecek tarım vizyonunda siyah pirinç ile yer alacaklarını vurguladı.

“BİZ TEKRAR O GEÇMİŞİ CANLANDIRMAK İSTEDİK”

Çilimli ilçesinin tarım tarihi hakkında bilgi veren Yavuz, Çilimli isminden size bahsetmek istiyorum. Çilimli, Çilmi’den gelme. Çilmli, eski Türkçe ’de tütün anlamına gelmektedir. Geçmişte bölgemizde ciddi manada tütün yetişirdi. Dünyanın en kaliteli tütünlerinin yetiştiği bölgeydi. Çok şükür 30 yıldır bu tütün üretiminden kurtulduk. Çünkü hem topraklarımızı zayi ediyorduk hem de insanlara ciddi anlamda zarar veriyor. Elhamdülillah bugün siyah pirinç yapıyoruz. Aslına tarihte yasak pirinç olarak geçiyor. Çin İmparatorluğu Dönemi’nde kraliyet ailesinin dışında ki insanların sadece üretme hakkı varmış ama tüketme hakkı yokmuş. Bizim bölgemize Bizans İmparatorluğu Dönemi’nde gelmiş ve daha sonra ne hikmetse onun yerini beyaz pirinç almış. Biz tekrar o geçmişi canlandırmak, aynı zamanda çok kazanma politikası değil de, çok daha sağlıklı bir ürünü insanlara yedirmek istedik” dedi.

345580236_1335489493696147_71138105538363706_n

“20 KADIN ÇİFTÇİMİZİN ÜRETECEĞİ PİRİNÇLE HALKA ÜRETTİRMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

Kadın çiftçiler ile projeyi devam ettirdiklerini söyleyen Yavuz, “Yaklaşık 10 yıldır siyah pirinç hakkında çalışma yapmaktayız. Açıkçası dünyada önemli bir sektör olan tarım sektöründe bizde Çilimli İlçesi olarak geleceğe yönelik koltuğumuzu almak istedik. Burada en önemli konu aslında kadınlara yer vermemiz. İnşallah bu yıl itibariyle tamamen 20  kadın çiftçimizin üreteceği pirinçle halka ürettirmeye başlayacağız. Bugüne kadar belediye bünyesinden biz bunu karşıladık ama bundan sonra kadınlarımızla birlikte bunu yapacağız. Bu yıl 200 dönüm kadar bir alan daha açacağız” şeklinde konuştu.

DSC_0012-4

“BU YIL COĞRAFİ İŞARETİMİZİ DE ALIYORUZ”

Siyah pirinci tamamen yerli bir ürün olduğunun ve sağlık için oldukça faydalı olduğunun altınız Çizen Yavuz, “Tamamen yerli bir ürün olan, tamamen yerli bir tohum olan bir üründen bahsediyorum. Bugün üst düzey marketlerde gördüklerinizin tamamı ithaldir. Türkiye’deki tek yerli tohum bizim tohumumuzdur. Ben şeker hastası olan tanıdıklarıma şunu tavsiye ettim; ‘Şeker hastasıysanız 2 tabak yiyin hiçbir şey olmayacak’ diyerek bunun garantisini verdim. Siyah pirincin en önemli faydalarından bir tanesi de magnezyum deposudur, demir oranı yüksektir, lif oranı yüksektir. Gerçekten çok sağlıklı bir üründür. Tamamen Ata tohumudur. Patentlerimizi aldık ve bu yıl coğrafi işaretimizi de alıyoruz. Ondan sonra yakın zamanda bunları market raflarında göreceksiniz. İnşallah kendi bölgemizde kadın kooperatifi ile gerçekleştireceğimiz bir restoranımız olacak. Burada siyah pirinç ile üretilmiş bütün mamulleri tadabileceksiniz. Özellikle Fahri Bey’e çok teşekkür ediyorum bizi bu organizasyonda ağırladığı için. Hayat değer katanlara o da değer verdiği için bir kez daha teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

345579685_221806330551108_1705188342658460977_n

“BU ZİRVEDE BİZİM SESİMİZİN DUYULMASI ÖNEMLİYDİ”

Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz bir muhabirin sorduğu ‘Zirveyi nasıl değerlendirirsiniz’ sorusunu yanıtladı. Yavuz, Bizim içinde bu sürpriz oldu. Burada ben çok heyecanlandım. Bu zirvede bizim sesimizin duyulması önemliydi. Doğru bir iş yaptığımızı siz bize gösterdiniz. Buradan beni yine sayın başkanımız Fahri Bey’e teşekkür ediyoruz. Sesimizi duyurup burada bize yer vermesi ve burada bize bir ödül layık görülmesi bizi çok mutlu etti. Bizi daha da hırslandırdı. Biz daha çok ürün almak için mücadele etmiyoruz, daha sağlıklı ürün almak için mücadele ediyoruz. Dünyanın gelecek vizyonunda en önemli sektörlerinden bir tanesi tarımsa biz tarımdaki Düzce olarak, Çilimli olarak koltuk numaramızı alalım şimdiden diyoruz. Tarım alanında buna benzer farklı ürünlerimizde olacak inşallah” dedi. HABER- ECE MUTLU