Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye ‘Hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunmak ve bir dizi temaslar için Düzce’ye gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un ilk durağı Düzce Valiliği oldu. Buradaki konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde hükümet yatırımlarının Düzce'de hız kesmeden devam edeceğini vurgulayan Bakan Tunç, “İleriye dönük Düzce'de bir adalet kampüsünün yapılmasıyla ilgili belediye başkanımızın yer tahsisi çalışmalarıyla ilgili görüştük. İleride inşallah onları da yine gündemimize alacağız.” dedi. Bakan Tunç, belediye ziyaretinde ise Başkan Özlü’ye güzel hizmetlerinin devamını diledi.

Bir dizi ziyaretler için Düzce'ye gelen Bakan Tunç’u valilik önünde Düzce Valisi Selçuk Aslan, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Düzce Milletvekilleri Ayşe Keşir ve Ercan Öztürk, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu ve diğer il protokolü karşıladı.

Bakan 3

Karşılama töreninin ardından valilik protokol defterini imzalayan Bakan Tunç, protokol üyeleri ile basına kapalı toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası açıklama yapan Tunç, Düzce'deki adalet hizmetleriyle ilgili yatırımları değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

“Düzce, AK Parti belediyecilik anlayışını kentte devam ettirdi”

Düzce'nin 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü'yü yeniden seçerek AK Parti belediyecilik anlayışını kentte devam ettirdiğini belirten Tunç, Özlü'ye "hayırlı olsun" ziyareti gerçekleştireceklerini dile getirdi.

“Düzce'miz sanayi alanında da gerçekten büyük bir mesafe katetti”

Düzce'nin mavi ile yeşilin buluştuğu Türkiye'nin en güzel şehirlerinden olduğuna işaret eden Tunç, "Düzce, her geçen gün de gelişmesini, kalkınmasını hızlı bir şekilde sürdürüyor. Düzce depremden sonra hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Düzce'miz sanayi alanında da gerçekten büyük bir mesafe katetti. 5 organize sanayi bölgesiyle istihdamın sürekli arttığı, turizm yatırımlarının gerçekleştiği güzel şehrimiz Düzce'miz. Bu anlamda emeği geçen değerli milletvekillerimize, değerli belediye başkanımıza ve sayın valimize çok teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Whatsapp Görsel 2024 05 17 Saat 11.19.49 1C08A6Be

“Hükümet yatırımları Düzce'de de hız kesmeden devam edecek”

Tunç, hükümetin yatırımlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Düzce'de de hız kesmeden devam edeceğini vurgulayarak, "Bu anlamda tabii ileriye dönük Düzce'de bir adalet kampüsünün yapılmasıyla ilgili belediye başkanımızın yer tahsisi çalışmalarıyla ilgili görüştük. İleride inşallah onları da yine gündemimize alacağız. 2008 yılında burada yapımı tamamlanan bir adalet binamız vardı, şimdi ihtiyaca cevap veriyor. En son adliye personelimiz için 30 konutun Düzce'ye kazandırılmasını da sağlamıştık. Diğer bakanlıklarımızın da çalışmaları devam ediyor." ifadelerini kullandı.

"Demokrasinin standartlarının yükseltilmesi noktasındaki mücadelemizi hız kesmeden sürdüreceğiz"

Bakan 5

Tunç, konuşmasının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 28 Şubat davası hükümlüsü eski generallerin de aralarında bulunduğu 14 kişinin kalan cezalarını kaldırmasına ilişkin soru üzerine Tunç, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Anayasanın 104'üncü maddesinin 16'ncı fıkrası gereğince bu konuda af yetkisini kullandı. Bu yetki çerçevesinde bugün tahliyeler gerçekleşir." dedi.

“27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat demokrasiye kara bir leke olarak tarihe geçti”

Tunç, 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat'ın demokrasiye kara bir leke olarak tarihe geçtiğini söyledi.

Bundan sonra ülkede darbeler olmasın diye demokrasinin standartlarını yükselttiklerini vurgulayan Tunç, darbecilerin yargılanmasının, anayasa değişikleriyle sağlandığını kaydetti.

Gerek 12 Eylül darbecilerinin gerekse 28 Şubat darbecilerinin yargı huzuruna çıktığını belirten Tunç, şöyle devam etti:

"İşledikleri suçlar karşılığında da bağımsız ve tarafsız yargı cezalarını verdi. Büyük mağduriyetlerin yaşandığı 28 Şubat sürecini yaşatan kişiler de yargı önüne çıkıp yargımız tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına çarptırılmıştı, 12 Eylül darbecilerinin de anayasa değişikliğiyle yargılanmalara sağlanmıştı. Ülkemizde demokrasinin standartlarının yükseltilmesi noktasındaki mücadelemizi hız kesmeden sürdüreceğiz. Demokratik, sivil, yeni anayasaya kavuşuncaya kadar bu mücadelemiz Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin öncülüğünde sürecek. 28 Şubat sanıkları; yaşları ilerlememişti, hastalık, kocama ve sürekli sakatlık halleri nedeniyle Anayasanın 104. maddesinde Cumhurbaşkanımıza verilen yetki çerçevesinde af yetkisi kullanılmış oldu ve bugün itibarıyla da tahliyeleri gerçekleştirilecektir."

Bakan 4

"Demokrasilerde şiddete yer yoktur"

Kobani davası sanıklarının tahliyelerinin ne zaman gerçekleştirileceğiyle ilgili soru sorulan Tunç, "O konuda tahliyeler şöyle; orada tahliye olacak olanlar var, mahkumiyetler var ve beraat edenler var." dedi.

Tunç, 6-8 Ekim 2014'teki olayların 35 il, 96 ilçe ve 131 yerleşim yerinde büyük tahribata neden olduğuna işaret ederek, "37 vatandaşımız, Yasin Börü ve onun arkadaşları kurban eti dağıtırken maalesef katledildiler. Suriye'deki iç karışıklıklar bahane edilerek, sokak hareketleri, şiddet hareketleri başlatılmıştı. Bu sürede 37 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, okulların, iş yerlerinin, ticarethanelerin, evlerin taşlandığı ve saldırılarla karşı karşıya kaldığı bir ortam. Sonrasında hemen Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 41 sanığın yargılanmasına başlanmıştı. Yasin Börü ve arkadaşlarını öldüren sanıklarla ilgili bunlardan 25'i çeşitli sürelerde hapis cezalarına çarptırıldı, 15'i de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı." ifadelerini kullandı.

7-53

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının açıkladığını hatırlatan Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"HDP'nin o dönemde halkı sokağa çağırmasıyla ilgili olarak başlatılan adli soruşturma sonrasında davaya dönüşen ve bugüne kadar, dünkü karara kadar yargılanmaları süren davada da 108 sanık yargılandı. Bunlardan 72'si firari. Bunların dosyaları tevkif edildi. 36 sanıktan 18'i tutuklu, 18'i de adli kontrollü olarak yargılanıyordu. Dün açıklanan kararla beraber 24 kişi hakkında Türk Ceza Kanunun 302'inci maddesindeki devletin birliğini bütünlüğünü bozmak suçuna yardım etmek, Türk Ceza Kanunu 39 gereğince cezaları açıklanmış oldu. 12 sanık hakkında da beraat kararı verildi. Beraat eden sanıklarla ilgili olarak da bugün itibariyle, dün akşamdan beri tahliyelerde gerçekleşmiş oldu. Tabi bu tür terör olaylarının, şiddet olaylarının ülkemizde bir daha meydana gelmemesi için ülke olarak birlik ve beraberliğimizi korumamız en önemli şey. Terörün her türlüsüyle mücadele etmeye devam edeceğiz.Bu anlamda Türkiye'yi huzurlu bir geleceğe kavuşturmak, birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik çocuklarımızın geleceğini tehdit eden Türkiye'nin huzurunu bozmaya dönük faaliyetlere hiç bir zaman müsaade edilmeyecektir. Bu anlamda bu tür çirkin olayların, şiddet olaylarının bir daha gerçekleşmemesi bütün temennimiz. Çünkü demokrasilerde şiddete yer yoktur. Demokrasilerde şiddet çağrısına yer yoktur. Dolayısıyla demokratik siyaset yapmak isteyenlere de alan açıktık ama gerek Anayasamızın 26'ıncı maddesi gerek Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesinin 19'uncu maddesi gerek Avrupa İnsan Haklar Sözleşmesinin 10 ve 11'inci maddeleri şiddeti reddeder, şiddet çağrısını reddeder. Dolayısıyla bu anlamda da bağımsız ve tarafsız yargımızın vermiş olduğu bir karar söz konusudur. Tabii bu karar ilk derece mahkemesinin vermiş olduğu karardır, istinaf ve temyiz süreçleri vardır. Bu süreçleri hep beraber bekleyeceğiz."

Tunç, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde devam eden operasyonunun hatırlatılması üzerine ise "Devam ediyor arkadaşlar. Bu konuda Ankada Cumhuriyet Başsavcılığı’mızın başlatmış olduğu bir soruşturma var. O soruşturmada gözaltına alınan sivil ya da resmi görevliler var. Bu anlamda bu soruşturmayı hep beraber bekleyeceğiz. Soruşturmanın sonucunu hep birlikte göreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Bakaan

Bakan Tunç’tan Başkan Özlü’ye: Güzel hizmetlerinin devamını diliyorum

VALİ ASLAN BAYRAM GELENEĞİNİ BOZMADI VALİ ASLAN BAYRAM GELENEĞİNİ BOZMADI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Düzce Valiliği temaslarının ardından Düzce Adliyesi’ni ziyaret etti. Adliyede basına kapalı gerçekleştirilen toplantı sonrası Düzce Belediyesi’ne geçen Bakan Tunç, 31 Mart Yerel Seçimleri sonucunda tekrar Belediye Başkanı seçilen Dr. Faruk Özlü'yü hem tebrik etti hem de ‘Hayırlı olsun’ temennisinde bulundu. Belediye binası önünde Başkan Özlü, protokol mensupları ve belediye personeli tarafından çiçekle karşılanan Bakan Yılmaz Tunç, belediye şeref defterine yazdığı duygularını şöyle kelimelere döktü: “31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nde tekrar belediye başkanlığına seçilen değerli başkanımızı tebrik ediyor, güzel hizmetlerinin devamını diliyorum. Bu vesileyle Düzceli hemşehrilerimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Düzce’nin gelişmesi için emek sarf eden tüm belediye çalışanlarımızı selamlıyorum.”

Bakan 2-1