Düzce Belediyesi, iki büyük depremin yıktığı kardeş ilçe Türkoğlu’na yardım malzemesi göndermeyi ve alt yapı çalışmalarına desteğini aralıksız sürdürüyor. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla bölgede yapılan toplantı ve sonrasındaki koordinasyon ile her belediyeye bir kardeş ilçe belirlenmesinin ardından Düzce Belediye Başkan Vekili Hüdaver Gösterişli, Başkan Yardımcıları Okan Kaltu, Murat Gülmez, Barış Bayrak, Hasan Günden ile ilgili müdürler Türkoğlu’nda ilk olarak Belediye Başkanı Osman Okumuş ile görüştü. Daha sonra sahaya çıkan heyet arama kurtarma çalışmaları tamamlanan enkazların kaldırılması ve bölgede bulunan depremzedelerin ihtiyaçları konusunda da yetkililerden bilgi aldı.

TÜRKOĞLU (1) (1)

“İŞ MAKİNELERİMİZ VE TEŞKİLATIMIZ BURADA”

Bölgede yapılacak çalışmaların karşılıklı koordinasyon içinde ve düzenli olarak yürütülmesi konusunda görüşme yapan Düzce Belediyesi heyeti adına Başkan Vekili Hüdaver Gösterişli açıklamada bulundu. Bölgede enkaz kaldırma ve alt yapı eksiklerinin giderildiğini ve ilçede bulunan depremzedelerin en büyük ihtiyacının gıda ile hijyen malzemesi olduğunu aktararak şöyle konuştu: “Belediye imkanlarımızla burada seferber olduk. Kardeşlik hukukunu hayata geçirmek için buradayız. Fen İşleri ve Su Kanalizasyon teşkilatımızla çalışmalar yapıyoruz. Başkanımız Sayın Faruk Özlü buraya geldi, 5 gün boyunca bu bölgede incelemelerde bulundu. Kendisi tespitleri yaptı, şimdi biz bunun takvimini belirliyoruz. Başkan yardımcılarımız ve müdürlerimiz ile bölgedeki ihtiyaçların tespiti ve giderilmesi için geldik. Türkoğlu Belediye başkanımız bizden bir takım taleplerde bulundu. Öncelik olarak gıda malzemeleri konusunda destek istediler. Bir de hijyen paketleri istediler. Ramazan ayı da yaklaşıyor. Bu yüzden gıda takviyeleri gerekiyor. Biz zaten burada ilgili müdürlerle toplantı yaptık. Önümüzdeki süreçte bu bölgenin ayağa kalkması için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu durumu yaşamış bir belediye olarak tecrübelerimizi kendilerine aktaracağız.”

“DÜZCE’DEN DAHA BÜYÜK BİR YIKIMLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Yaşanan afetin boyutlarından söz eden Başkan Vekili Hüdaver Gösterişli, Düzce Belediyesi olarak imkanların seferber edildiğini belirterek açıklamasına şöyle devam etti: “Burada büyük bir afet var. Düzce depreminden çok daha büyük bir yıkım var. Allah bu depremde kaybettiklerimize rahmet eylesin, yaralılara acil şifalar versin. Türkoğlu Belediyesi kendileri meclislerinde kardeş belediye kararını çıkardılar. Biz de Mart ayının ilk meclis toplantısında bunu onaylayacağız. Bundan sonra inşallah elimizden geldiği kadar Türkoğlulu kardeşlerimizin yanında olacağız.”