Bolu Dağı tüneli'nin açılışından bu güne kadar yaşanan kazaların ortalamasından,  her üç dört günde bir kaza yaşandığı sonucu çıkarken,  Bolu Valisi hatayı sürücülerde buldu. 

Bolu Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 23 Ocak 2007'de İstanbul-Ankara, 7 Mayıs 2007'de de Ankara-İstanbul istikametinde trafiğe açılan Bolu Dağı Tüneli'nde bugüne kadar 180 kaza meydana geldi. 

Yetkililer, tünelin İstanbul-Ankara istikametinde 2'si yaralamalı, 22'si maddi hasarlı olmak üzere toplam 24 trafik kazası olduğunu, söz konusu kazalarda 3 kişinin yaralandığını bildirdi. Kazaların 11'inin tek taraflı bariyere çarpma, 8'i arkadan çarpma ve 5'inin de çarpışma sonucu meydana geldiği kaydedildi.

Ankara-İstanbul yönünde meydana gelen kazaların 7'sinin ölümlü, 43'ünün yaralamalı ve 106'sının maddi hasarlı olduğunu ifade eden yetkililer, toplam 156 trafik kazasında 9 kişinin öldüğünü ve 127 kişinin yaralandığını söyledi.

Bu istikametteki kazaların 54'ünün bariyere çarparak tek taraflı, 69'unun arkadan çarpma, 23'ünün yandan çarpma ve 10'unun ise duran araca çarpma sonucu meydana geldiği belirtildi.

Yetkililer, toplam 180 kazada, 9 kişinin öldüğünü ve 130 kişinin yaralandığını belirterek, ölümlü kazaların tamamının Ankara-İstanbul istikametinde meydana geldiğine dikkati çekti.

Tünel Avrupa Standartlarında, ama sürücüler değil!

Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, yaptığı açıklamada, Bolu Dağı Tüneli'nin Avrupa standartlarında olduğunu ifade ederek, ''Ama maalesef sürücülerimiz Avrupa standartlarında değil'' dedi. 

Sürücülerin trafik kurallarına ısrarla uymadığına işaret eden Vali Akpınar, ''Tünelde hız sınırı konmuş, 70 kilometre süratle gidilebilir diye. Tünelin İstanbul istikametine 4.5 kilometrelik bir virajlı eğim var. Yüzde 4 derecelik bir eğim var. Tünel içerisinde kamyonlar genellikle 90 ile 100 kilometre, otomobiller ise 120 ile 130 kilometre sürat ile gidiyorlar. Tünel çıkışında bu sürat biraz daha artıyor. Halbuki orada hem bir eğim ver hem bir viraj var. Yağışlı, karlı ve buzlu havalarda risk daha da artıyor'' diye konuştu.

Akpınar, normal şartlarda sürücülerin tünelde kurallara uymaları durumunda kazaların olmayacağını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

''Tünelde, aşırı süratten kaynaklanan kaza söz konusu. Sürücülerin hız sınırlarına uyması halinde çok daha rahat seyahat edilebilir. Biz de tünel içerisinden ve viyadükler üzerinden 80 kilometre hızla geçtik. Gayet rahat bir seyahat oldu. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen 4 kişin öldüğü 20'den fazla kişin yaralandığı trafik kazası ise kendi yolunda giden bir kamyona arkadan gelen bir başka kamyonun hızlı bir şekilde çarpması sonucu meydana geldi. Onun arkasından da diğer araçlar bir birlerine çarptı. Bu kazada sürücü hatasından kaynaklandı.''

Kış şartlarında tünelde ve karayollarında ekiplerinin gerekli çalışmaları yaptığını anlatan Vali Akpınar, ''Buzlanmanın olduğu zamanlarda tuzlama veya diğer kimyevi kimyasallarla yolun buz tutmasını engelleyici çalışmalarını yapıyorlar. En önemli faktör hız sınırlarına uyulması. Otoyol olması demek arabanın gücü ne kadar yetiyorsa o kadar süratli gidebilmek anlamına gelmiyor. Araçların kış bakımının yapılması, lastiklerinin kışa uygun olup olmadığına bakılması gerekir. Yazın kullanılan ve dişleri kalmamış lastikleri kışın da kullandıkları takdirde kazalar kaçınılmaz olur. En önemlisi trafik kurallarına uymak ve araç bakımını yaptırmak'' dedi. 

Bayram Tatilinde araç sayısı ikiye katlanacak!

Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, 9 günlük bayram tatilinde araç sayısının ikiye katlanacağını belirterek, ''Bolu otoyolundan her gün 36 bin adet araç geçiyor. Bu sayı bayram trafiğinde ikiye katlanacak ve 72 bin olacak'' diye konuştu. 

Tatil süresince yol güzergahında gerekli önlemlerin alınacağını kaydeden Akpınar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bayram trafiğinde kazalara neden olamamak için dikkatli araç kullanmak, hız sınırlarını aşmamak, uykusuz ve alkolü araç kullanmamak kazaların büyük ölçüde önlenmesini sağlar. Kaza olması halinde karayolları ekiplerimiz, jandarma, trafik ve sağlık ekiplerimiz çalışmalarını yapacak. Bayram tatilinde onlar tatil yapmıyor.''