Okul öncesi eğitimde, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yaptığı açıklamaya göre, resmî okul öncesi eğitim kurumlarında ücretsiz olacak ve okul öncesinde daha önce çocukların beslenme, temizlik hizmetleri ve eğitim programının uygulanmasına yönelik materyaller için alınan ücretler de artık alınmayacak.

Özer, ayrıca ücretsiz yemek kapasitesini 5 milyondan 7 buçuk milyona çıkarmayı hedeflediklerini söylerken şu açıklamalara yer verdi:

“2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz. Okul öncesi eğitimle ilgili valilik tarafından komisyonlar marifetiyle belirlenen ücretler vardır. Yarım gün 50 veya 100 lira. Tam gün eğitim veren kreşlerde ise 400 lira, 500 lira gibi. Millî Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine dayalı olarak bu ücretler tahakkuk ediliyordu. 2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz. Türkiye'nin hiçbir noktasında; ister tam gün isterse yarım gün eğitim yapsın, hiçbir ad altında okul öncesi eğitimden kesinlikle ücret alınmayacak.”

ASIL HEDEF TÜM ÖĞRENCİLERE YEMEK

Türkiye'nin eğitimde kat ettiği yolun altını da çizen Bakan Özer, okullarda verilen ücretsiz yemek uygulamasıyla ilgili hedeflerini de şöyle açıkladı: “6 Ağustos 2021 tarihinde, 1 buçuk milyon öğrenciye ücretsiz yemek veriliyordu. Kapsamı artırarak 'okul öncesine devam eden tüm öğrencilere ücretsiz yemek verelim. Taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilerimiz ücretsiz yemek yerken, o öğrencilerin gitmiş olduğu okullardaki diğer öğrenciler de ücretsiz yemek yesin' dedim. Sonra dedik ki 'pansiyonlu okullardaki pansiyonda kalan öğrencilerimiz ücretsiz yemek yerken, pansiyonda kalmayan, o okula devam eden diğer öğrencilerimiz de ücretsiz yemek yesin’ ve 6 ay gibi kısa sürede o bir buçuk milyon olan ücretsiz yemeği 5 milyona çıkarttık. 2023 yılının sonuna kadar bunu inşallah 7 buçuk milyona çıkartacağız ve nihai hedefimiz tüm öğrencilerimize sistematiği kurarak ücretsiz yemek verebilmek.”