Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketleri arasına adını yazdıran, 7,7 şiddetindeki Kahramanmaraş depremi bölgedeki 10 ilde büyük çaplı hasara neden oldu.

Binlerce binanın yıkıldığı, on binlerce insanın yaralandığı deprem için dünyanın birçok ülkesinden yardım seferberliği başlatıldı.

Düzce’den de yediden yetmişe herkesin elinden geldiğince yardıma katkı sağladığı depremin oluşturduğu tahribatın bilançosu her geçen saatte daha da büyüyor.

HAVA ŞARTLARI OLUMSUZ, YARDIMLAR YETİŞMİYOR

Oğlu, Düzce’nin İl Emniyet eski Müdürü Ali Gezer’in kızıyla evli olan Düzceli iş insanı Cihat Sevdim, deprem haberini alır almaz, o esnada Düzce’de bulunan Ali Gezer’in eşi Süheyla Gezer ile birlikte Kahramanmaraş’a gitmek üzere yola çıktı.

Kızı ve damadıyla aynı apartmanda altlı üstlü oturan Ali Gezer’in yaşadığı 8 katlı apartmanın yıkıldığını yolda öğrenen Cihat Sevdim ve Ali Gezer’in eşi Süheyla Gezer, o andan itibaren hayırlı bir haber alabilmek için çaresizlik içerisinde umutlu bekleyişini sürdürüyor.

Haber ekibimiz bölgeden detayları almak üzere Cihat Sevdim’i arayarak konuya ilişkin bilgi aldı. Bölgede iş makinelerinin ve kurtarma ekiplerinin olmadığını vurgulayan Sevdim, şu ifadelere yer verdi: "İletişimde problemler yaşıyoruz, telefonlar çekmiyor. Deprem günü, sabah 05:30'da yola çıktık. Ulaşımda problem yoktu. Bölgede genel tablo çok kötü. Yıkım sayısı 3 bine yakın dediler. Bütün hayat durgun durumda. Biz Kahramanmaraş'tayız. Hiçbir yardım görmüyorum, su yok, elektrik yok, erzak yok. Kriz içerisindeyiz. Bulunduğumuz bölgede durum böyle, diğer bölgeleri bilemeyeceğim. Dünürüm Ali Gezer kızı Vildan ile birlikte enkaz altında. İş makinesi yardımı göremedik. Akut’tan birkaç arkadaş gelip gitti. AFAD'dan kimse gelmedi. Ali Gezer ve kızıyla ilgili umutluyuz, Allah'tan ümit kesilmez. Bekliyoruz, neyi bekliyoruz bilmiyorum, kazma-kürekle iş yapılmaya çalışılıyor. İş makinesine ihtiyaç var, moloz kaldırmak için ve temel gıdaya ihtiyaç çok fazla. Bir marketin camını kırarak insanlar marketten bir takım ihtiyaçlarını almışlar. Devletimiz her yere yetişemez, biz siviller de yardım etmemiz gerek. Soğuk, rüzgar devam ediyor, insanın iliklerine kadar işliyor. Barınma başlı başına bir problem. Aracı olanlar araçlarında kalıyor. Biz geceyi mescitte geçirdik. Tuvalet ihtiyacı büyük bir sorun. Düzce'den resmi kurumlar iş makinesi gönderirse büyük destek olur. Battaniye ve erzak en temel ihtiyaç bizim bulunduğumuz bölgede. Ali Gezer'in hanımı da enkazın yanında bekliyor. Psikolojisi çok kötü. Çaresizlik insanı daha fazla yıpratıyor. İnsanların elleriyle enkazı kaldırmaya çalışması, nasıl bir psikoloji bırakır ki"

DUA EDİN, TEK İSTEĞİM EŞİM VE KIZIMIN SAĞ ÇIKMASI

Cihat Sevdim ile birlikte Düzce’den Kahramanmaraş’a giden Düzce İl Emniyet Eski Müdürü Ali Gezer’in eşi Süheyla Gezer de Öncü Haber ekibine açıklamalarda bulundu. Bölgede kurtarma ekiplerinin ve iş makinelerinin eksikliğinin altını çizen Süheyla Gezer, “Hiçbir yardım yok, lütfen sesimizi birileri duysun, insanlar kendi imkanlarıyla enkazlar üzerinde çalışıyor” ifadelerine yer vererek şunları söyledi: "Hiçbir yardım yok. Herkes kendi imkanlarıyla bir şey yapmaya çalışıyor. İnşallah umutluyuz, umudumu kesemem. Bir su bile dağıtılmıyor. Bölgemize gelen bir yetkili olmadı. Şu an sadece eşimi sağ salim bulmak tek isteğim. Başka da bir isteğim yok."