Tüm Türkiye’de toplumsal bir sorun olarak öne çıkan bağımlılığa karşı devletin tüm kademeleri kararlı mücadelesini sürdürürken, özellikle uyuşturucu illetinden sokakların arındırılması için halkın desteği büyük önem taşıyor. Bu kanayan yarayı ‘Yorumlu-yorum’ programında gündeme taşıyan Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, zehirle mücadelede vatandaş faktörünün ehemmiyetine işaret ederek, “Geleceğimiz tehdit altında! Uyuşturucu ile topyekun mücadele edelim!” çağrısında bulundu. Günübirlik evlerin özellikle uyuşturucu ve fuhuşun yuvası halinde gelmesi nedeniyle bu tür konaklama adreslerine kolluk kuvvetlerinin daha sık denetim yapması gerektiğini belirten Ünsal, “Bir otele gidiyorsunuz, bütün kaydınızı vermek durumundasınız. Ama bu günübirlik evlere gittiğinizde birçok şey ortada. Düzce'nin bazı zenginleri de oralarda.” dedi.

Düzce’de özellikle gençler arasında yaygınlaşan uyuşturucu kullanımına yönelik mücadele çalışmaları, Düzce Valisi Selçuk Aslan başta olmak üzere Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı’nca artarak devam ediyor.

Sadece gençleri değil çocukları da hedef alarak geleceği bataklığa sürüklemeyi amaçlayan zehir tacirleri önce içici sonra da satıcıya dönüştürdüğü savunmasız bireyleri suça sürüklüyor.

Uyuşturucuya çok yönlü savaş açan devletin etkin ve kararlı çalışmalarına toplumun tüm kesimlerinin omuz vermesi yönünde yapılan çağrıların arka planında ise bu büyük tehdidin sarmaşık gibi yayılmasının önüne geçmek yatıyor.

Düzce’de gençleri korumak ve batağa düşenleri kurtarmak için uyuşturucu ticareti ve kullanımı konusunda Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri her geçen gün operasyonlarına bir yenisini ekliyor. Düzce Valisi Selçuk Aslan, uyuşturucu ve bağımlılığa karşı hem asayiş hem de sosyal odaklı çalışmaları yakından takip ediyor.

SALİH ERCAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI SALİH ERCAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

VALİ ASLAN BU MÜCADELEYE GÖNLÜNÜ KOYDU

Düzce’de uyuşturucu ile mücadele konusunu, Öncü TV ekranları ve 100.2 Radyo Öncü ortak yayını ile geniş kitlelere ulaşarak gündemi belirleyen kendisinin hazırlayıp sunduğu “Yorumlu-Yorum” programında masaya yatıran Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, bu konuda Düzce Valisi Selçuk Aslan’ın gönlünü ortaya koyduğunu açıkladı.

Ünsal, toplumun en büyük sorunlarından birinin kuşak çatışması ve gençlerin geldiği nokta olduğunu dile getirerek, “Özellikle uyuşturucu! Düzce'nin devlet adamlarının toplumun huzurunu, mutluluğunu sağlamak gibi bir görevi var. Bunu gönülden yapmak var. Bu konuda 3-4 gönüllü devlet adamımız var. Daha birçok memurumuz da vardır. Sayın Valimiz Selçuk Aslan, hakikaten bu işe gönlünü koymuş, gönül insanı. Bu meselelerin çözülmesi anlamında, Sayın İbrahim Ergüder Emniyet Müdürümüz, Sayın Başsavcımız Yasin Emre, Sayın Jandarma Komutanımız Albay Murat Kılıç. Bunlar hakikaten uyuşturucuyla ilgili devletin asayiş birimi ve adli yargı, çok büyük ehemmiyet verip durdurma noktasında mücadele içinde.” şeklinde konuştu.  

 

GÜNÜBİRLİK EVLERE KONTROLLER SIKLAŞTIRILMALI

Düzce’de uyuşturucu ve fuhuşun döndüğü ortamlardan olan günü birlik evlerin kontrol altına alınarak, sürekli denetlenmesi gerektiğini anlatan Ünsal, “Türkiye'nin birçok yerinde var, ama biz Düzce'den bahsedelim. Kontrolsüz bir yapı var, kontrol edilmiyor mu, ediliyor Günübirlik evler, fuhuşun, uyuşturucunun, gayri nizami ortamın döndüğü yerler. Yani bir otele gidiyorsunuz, bütün kaydınızı vermek durumundasınız. Ama bu günübirlik evlere gittiğinizde birçok şey ortada. Özellikle emniyet ilk zamanlar buraya bir operasyon yapmıştı. Gerek uyuşturucu, gerek fuhuş, gerek o günübirlik evlerde, garsoniyer evlerde Düzce'nin bazı zenginleri oralarda. Sonradan görme modeller var. Türkiye'nin ne tarafından gelirse gelsin, orada bir aşk yuvası, gayrinizami aşkların yaşandığı bölge var. Bu bölgede her türlü melanet dönüyor. Emniyet buraya girmişti, hakikaten o günlerde bir korku veya baskıdan durulmuştu ortalık. Bu ara yine bir rahatlama var. Düzce Emniyeti, polisimiz, jandarmamız mutlak görevini yapıyor. Onu tartışmıyoruz, ancak hakikaten gerçekle buluştuğu bir nokta var. İş vatandaşta. Vatandaş diyor ki; ‘Uyuşturucu kullanıyor gençlik.’ Gelecek nesiller için, gelecek neslimiz için çok kötü bir yapı. Düzce'nin duyarlı vatandaşları ihbar etmeli, nerede ne var? Sokakta günübirlik evler var. Bunların bir nizam, intizamı mutlaka var, fakat boşluğu da çok var. Gerek vergilendirme konusunda, gerek güvenlik noktasında. Günübirlik evlere bir çözüm üretilmeli.” ifadelerini kullandı.

ZENGİN ZÜPPELER CİRİT ATMAYA DEVAM EDİYOR

Düzce’deki yetkililere “Bir de garsoniyer evler var. Bu zengin züppelerin imkanlarıyla beraber, gayrinizami aşk yaşadıkları yerler. Bu iş soğudu, ama ısıtılmalı.” çağrısında bulunan Ünsal, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Belki de biz bilmiyoruz, ancak bizim bilmediğimiz bir şey mutlaka vardır. Ancak kanunlar caydırıcı olmalı. Ben özellikle uyuşturucu ve fuhuş konusunda yapılan muhabbetlerin, arkadaşlarla değil devletin ilgili birimlerine ve kurumlarına yapılması gerektiğini düşünüyorum. Herkes mahallesinin önünü temizlesin, herkes duyarlı olursa uyuşturucu kullanan da uyuşturucuya teşvik eden de korkar. Hiçbir şey bilemiyorsanız, hiçbir şeye güvenemiyorsanız CİMER'e yazın. İlgili emniyet müdürlüklerine, asayiş birimlerine bildirin. 19 Mayıs’ı kutladık, 19 Mayıs'ta Türk gençliğinin geldiği yere iyi bakalım. Bundan sonra gelecek olan nesilde, bu beladan kurtulmak için topyekün mücadele lazım. Düzce kolay bir yerde değil. Kaç yerden girişi var. Düzce'nin Ankara istikametinden, İstanbul istikametinden, Karadeniz istikametinden girişi var. Bunların kontrolü kolay değil. Emniyet güçlerinin işi de çok zor.”

UYUŞTURUCUYLA TOPYEKÜN MÜCADELE EDELİM

Vatandaşlara da uyuşturucu ile mücadelede büyük görevler düştüğünün altını çizen Ünsal, “Akçakoca’da bir bekçi durmayan bir araca ateş etmiş. Peki, niye durmuyorsun? Devletin güvenlik kuvvetleri yolda kontrol yapıyor. Bundan biz şeref duyalım. Belki durmayan araca ateş etmek orantısız güç kullanmak, ama işin bir boyutu da var. Niye durmadın, neyi saklıyordun? Ben şahsen vatandaş olarak gönül rahatlığıyla duruyorum. Allah'ın ve devletin kanununa muhalif yaşadığınız sürece mutluluk yok. Mutluluğun formülü, Allah'ın ve devletin kanununa muhalif olmamak. İnşallah bundan sonraki zaman süreci içinde gerek uyuşturucu, gerek fuhuş, gerek nizami olmayan her türlü hal noktasında devletin güvenlik birimlerine gerekli bilgiyi, dayanışmayı ortaya koyalım. Devlet Usta’nın önüne unu, yağı, şekeri koyun. Helvayı devlet yapar. Geleceğimiz tehdit altında. İnşallah geleceğimizin huzurla, mutlulukla, umutla olduğu günlerde buluşmak üzere.” açıklamalarında bulundu.