Ülke genelinde yaşanan ekonomik zorluklar nedeniyle birçok sektörde sancılı bir dönemden geçiliyor. İşverenler artan maliyetlerden dert yanarken, çalışanlarsa iğneden ipliğe her şeye gelen zamlar nedeniyle geçim sıkıntısından şikâyetçi.

kocaeli

Konuya ilişkin SEDAŞ çalışanları, TES – İŞ sendikası aracılığıyla Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Gebze olmak üzere 5 bölgede eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. Yapılan, basın açıklamasında çalışanların taleplerinin; Coğrafi şartların ağırlığı, enerji sektörünün riskleri göz önünde bulundurularak çalışanların maaşlarının ek protokol ile, açıklanan enflasyon rakamının üzerinde olacak şekilde zamlanması olduğunun altı çizildi.

IMG_20230130_083736

Düzenlenen basın açıklamasının Düzce ayağında TES - İŞ Adapazarı Şube Eğitim Sekreteri Levent Pehlivan, Bolu’da Şube Yöneticisi Okan Altınışık, Sakarya’da Şube başkanı Hasan Arıcı basın açıklamasını düzenledi.

5 bölgede eş zamanlı olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Arkadaşlar,  bildiğiniz üzere 01.01.2022 tarihi itibari ile başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerimiz, 2 yıl süre geçerli olmak üzere 11.04.2022 tarihinde bağıtlanmıştır. Geçen bu süre zarfında, ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve fahiş zamlar toplu iş sözleşmesi ile aldığımız ücretleri eritmiş,  alım gücümüzü çok düşürmüştür.

Üyelerimizin yaşadığı bu ağır yoksullaşma ve reel ücret kayıplarını bir nebze olsun azaltmak için ek ücret zammı protokolü yapma çabası ve mücadelesi kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

Ardı ardına yapılan zamlar, işçilerin alım gücünü alabildiğine düşürmüş, aldığımız ücret zamlarını eritmiştir. Arkadaşlarımız sağanak halinde yağan zam dalgasının altında inim inim inlemekte, bugünü nasıl geçireceğini bilememekte,  yarını için ise daha fazla kaygı duymaktadır. Hiçbir mal ve hizmetin fiyatının düşmesi, ucuzlaması söz konusu değildir. Aksine fiyat artışları sürmekte, piyasada ki kar topu etkisi giderek büyümektedir.

TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyonun gerçeği yansıtmaktan çok uzak olduğu her kesim tarafından bilinmektedir.  3 Ocak’ta açıklanan, 6 aylık % 15,2 enflasyon gerçeği yansıtmaktan çok uzaktır. Son yıllarda üyelerimiz giderek fakirleşmekte alım güçleri düşmektedir. Gündelik hayatlarını sürdürmek için açıklarını borçla kapatma yoluna gitmekte ve bu amaçla bankalardan kredi kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Açlık ve yoksulluk düzeyinde yaşamlarını sürdürmek durumunda kalan üyelerimiz, ağır koşullarda sadece fiziken değil, ruhsal olarak da çöküntü yaşamaktadır.

0f99e906-93a2-4cbe-9fc0-55f8b489f354

Bizler enerji işçileri olarak tüm üretim ve imalat sektörlerinin kaynağı ve lokomotif gücüyüz.  Bütün olumsuz hava ve saha koşullarında sel, deprem, pandemi dönemlerinde Ailelerimizi ikinci plana bırakıp daha hızlı ve kesintisiz enerji vermenin neferleriyiz. Yıl içerisinde konulan iş hedeflerini tutturanlarız.  Ama sonuç açlık ve yoksulluk. Bu sürdürebilir değildir. Bıçak kemiğe dayanmıştır.

Üyelerimizin bu ücretlerle yaşaması, asgari ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değildir. Artan tüketici enflasyonlarının piyasa gerçeklerini karşılamadığı gibi birde üzerine kira artışlarının astronomik seviyelere çıkması işçileri huzursuz etmiş ay sonunu nasıl getireceğim diye kara kara düşünmeye sevk etmiştir. Üyelerimizin içine girdiği bu cendereden kurtulmaları, biraz olsun nefes almaları için toplu iş sözleşmesinin tadil edilerek ek ücret zammı yapılması zorunlu ve kaçınılmaz hale gelmiştir. Öte yandan, üyelerimizin 1 gün dahi bekleyecek sabrı da kalmamıştır. Bu nedenle ek ücret zammı talebinin bir an evvel uygulanması kaçınılmazdır.

Sendikamız, işçilerin ücretlerinin biraz olsun rahatlatıcı bir duruma gelmesi için ek ücret zammı protokolü yapılması talebinde bulunmuştur. Şimdi sıra 2022 Temmuz ayında beyaz yaka çalışanlarına %40 ek ücret zammı artışı yapan ve bu yıl Ocak ayında  %70 seviyesinde ücret zammı artışı yapan işverenimizdedir. İş barışının devam edebilmesi için işçilerin bu haklı talebinin gereğini yerine getirmelidirler.

Ek ücret zammı talebimiz kabul görene kadar müzakerelere devam edeceğiz. Gerek masada gerek sosyal medyada gerekse de sahada mücadelemiz hakkımız olan ücret artışını alıncaya kadar devam edecektir.

58c2ce2e-e9c5-4c0a-a2ff-ea272cd766d1

ÜRETENİZ, HAKLIYIZ, HAKKIMIZ İSTİYORUZ...”

Haber – Ahmet Çelik