Dünya üzerinde bol miktarda bulunan ve tüm canlıların yaşaması için vazgeçilmez olan su, yaşamın bir parçası. Sıcak havaların gelmesiyle birlikte, su tüketimini doğru ölçüde yapmak gerekiyor.

“En az 2 litre su tüketilmeli”

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi'nden Nefroloji Uzmanı Doktor Tamer Selen, yaz aylarında insanların yeteri miktarda su tüketmemesinin ciddi sağlık sorunları oluşturduğuna dikkat çekti. Selen Öncü Haber mikrofonuna yaptığı açıklamada, özellikle insanlarda ki su kaybının böbreklere ciddi zararlar verdiğini ifade ederek, “Çok fazla çay içmek böbrek hastası değil ise, sağlıklı bir insansa böbreklere zarar vermez. Onun içinde de sıvı var sonuçta. Onun içinde idrar söktürme etkinliği de vardır. Bizim içim sıvı alımı toplam miktarda önemlidir, biz sıvı alımının en az 2 litresinin su olmasını istiyoruz. Böbrek hastalarının çeşitli grupları var; özellikle, diyaliz grubunda biz sıvı alımını kısıtladığımız için hissedilmeyen kayıplarda fazla oluyor. Bu sebepten dolayı susama hisleri de artıyor. Böbrek hastalığı biraz sinsi seyrediyor. İlk başlarda geçici böbrek hastalığı semptomları ve şikâyet verebiliyor, ama klinik böbrek hastalığı dediğimiz uzun süre de gelişen böbrek hastalıkları semptom vermiyor. Son döneme kadar kendini saklıyor. Son dönemde bulantı, kusma yemek yiyememe, ödem şikayetleri ile gelmesiyle bakıyoruz, böbrek değerleri bozuk ve böbrek yetmezliği olmuş” diye konuştu

“Fazla su tüketimi de tehlikeli”

YIĞILCA İLÇESİNE DİYALİZ MERKEZİ KURULUYOR YIĞILCA İLÇESİNE DİYALİZ MERKEZİ KURULUYOR

“Her şeyin bir minimumu ve maksimumu var” diyen Selen, fazla su tüketiminin de tehlikeli olduğundan bahsederek,  “Çok fazla su dediğimiz, 5 litrenin üzerinde sıvı alımlarını böbrek için çok önermiyoruz. Ama 2 litrenin de altında su alımı olmasın. En az 2 litre olmalı fazla sıvı aldığımızda zaten vücut bunu kullanıyor. İhtiyacı olanı alıyor ve fazla olanı terle veya böbrekle dışarı atıyor. Sağlıklı bir böbrekte bu çok fazla sıkıntı olmuyor.  Tabi ki en fazla düzeylere çıkmadığımız müddetçe” şeklinde konuştu.

“Sevgili Düzceliler; böbreklerinizi koruyun” 

Yaz aylarında su ve sıvı tüketiminin öneminde değinen Selen, “Sevgili Düzceliler böbreklerinizi koruyun sahip çıkın. Bizim için çok önemli hayati organlar sıvı alımı bu yaz sıcakların da çok önemli sıcaklardan mümkün olduğunca kendimizi koruyalım, rahat kıyafetler giyelim, mümkünse gölgede çalışmaya önem verelim, güneş kremi kullanalım” açıklamalarında bulundu.