DÜZCE ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE İKLİM KONFERANSI DÜZENLENİYOR DÜZCE ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE İKLİM KONFERANSI DÜZENLENİYOR

Son dönemde özellikle küçük çocuklar ve bebekleri hastaneye yatışa kadar sürükleyen enfeksiyonlardaki hızlı yayılım, halk arasında ‘Yeni bir salgın mı başladı?’ sorusunun irdelenmesine yol açarken, konunun uzmanından rahatlatan açıklama geldi. Yeni bir salgın durumunun olmadığını vurgulayan Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde görevli Dr. Öğr. Üyesi Mukaddes Kılıç Sağlam, şikayetlerden özellikle öksürüğün 1-2 aya uzayabildiğine dikkat çekerek, “Sürekli başka virüslerin yeniden eklenmesi hastalığın seyrini uzatıyor. Aslında çocuk iyileşirken, başka bir virüse yeniden yakalanıyor.” dedi.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde hasta kabulüne başlayan Dr. Öğr. Üyesi Mukaddes Kılıç Sağlam, kış aylarında artan üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat çekti.

Son günlerde öksürük, ateş, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, kas ağrıları, halsizlik, hırıltı şikayetleriyle acil ve polikliniklere başvuranların sayısında ciddi artış gözlemlendiğini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Sağlam, söz konusu şikayetlerin uzun süre devam etmesinin ‘bilinmeyen bir salgın’ endişesine yol açtığını belirtti.  

Artan vakaların sebebi ne?

“Aslında bilmediğimiz, yeni bir salgın durumu yok.” diyen Düzce Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Sağlam, “Hepsi bildiğimiz virüslerden kaynaklı şikayetler. Ancak bu dönemde virüslerin bir arada dolaşması, bazen peş peşe, bazen aynı anda karşımıza çıkması söz konusu. Kimi hastalarda influenza dediğimiz grip virüsüyle enfeksiyon karşımıza çıkıyor. Kimi hastalarda RSV (Respiratuar Sinsityal Virus), kimilerinde COVID-19 ve yeni varyantları, kimilerinde de rhinovirüs gibi farklı nezle virüsleri görülüyor. Bazen de birkaçını beraber görüyoruz.” dedi.

Son günlerde vakalardaki artışın pandemide uzun süre izole kalınması, maskenin yaygın bir şekilde kullanılmaması ve hijyen konusunda ekstra bir önem gösterilmemesi olarak açıklayan Dr. Öğr. Üyesi Sağlam, bu nedenle son 2-3 senede gribal enfeksiyonların daha fazla karşımıza çıktığına işaret etti.

Şikayetler uzun sürüyor, öksürükler geçmiyor

Şikayetlerden özellikle öksürüğün 1-2 aya uzayabildiğine dikkat çeken Düzce Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Mukaddes Kılıç Sağlam, öksürüğün devam etmesinin, hastalığın da devam ettiği anlamına gelmediğinin altını çizdi. Sürekli başka virüslerin yeniden eklenmesinin hastalığın seyrini uzattığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Sağlam, “Bazı aileler ‘2 aydır hastayız.’ diyor. Aslında çocuk iyileşirken, başka bir virüse yeniden yakalanıyor. O yüzden de şikayetler tekrar başlıyor. Yani bu dönemde etrafımızda çok fazla sayıda hasta olduğu için peş peşe farklı virüslerin neden olduğu farklı etkenlerle enfeksiyonlar uç uca eklenebiliyor.” diye konuştu.

Dengeli beslenme ve düzenli uyku önemli!

Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için yapılması gerekenler hakkında da bilgiler veren Dr. Öğr. Üyesi Mukaddes Kılıç Sağlam, “Kapalı ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmalı, el yıkamaya özen gösterilmelidir. Hasta olan çocuklar kreşe ve okula bulaştırıcı oldukları süreçte gitmemeli. Çocuklar dengeli beslenmeli ve düzenli uyumalıdır.” şeklinde açıklamasını tamamladı.