Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Haşim Çakırbay yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde son haftalarda artan hava sıcaklıklarının kas sistemi üzerinde dolaylı olarak olumsuz etki edebildiğini söyledi.

Bilimsel çalışmalarla iklim değişikliklerinin sağlık üzerinde etkisinin araştırıldığını ifade eden Çakırbay, artan sıcak havanın vücutta birçok hastalığın gelişmesinde rol oynayabileceğini, mevcut sorunlara bağlı bulguları tetikleyebileceğini vurguladı.

Çakırbay, sıcak havanın sinir uçları üzerinde etkili olabildiğine dikkati çekerek, "Özellikle romatizmal hastalıklarda sinir uçlarında sıcağa bağlı duyarlılık artıyor ve buna bağlı ağrı gibi bulgular da artırabiliyor. Aynı zamanda sıcak hava, kaslarda gevşemeye yol açıyor ve kasların kısalmasına da neden olabiliyor. Çok sıcak havalar, kaslar üzerinde olumsuz etkilere yol açabiliyor." bilgisini verdi.

Bu etkilerin geçici olduğunu ve sıcaklıkların normal değerlere inmesiyle geçeceğini aktaran Çakırbay, sözlerine şöyle devam etti:

"Sıcak, ağrı bulgularını artırabiliyor. Öte yandan, artan hava sıcaklığındaki değişiklik eklemlerde hassasiyet ve ağrı hissine yol açabilir. Eklem ve kaslarda sıcağa bağlı gelişebilen durumlar, hava sıcaklığının etkiyebildiği başka hastalıklarla ilgili olarak da görülebilir. Sıcak havada, kardiyak problemler, tansiyon gibi hastalıklar da artış olabildiğinden, bu hastalıklara bağlı de eklemlerde sorun yaşanabilir. Aşırı sıcak hava, kasları etkileyerek kişilerde yorgunluğa zemin hazırlayabiliyor."

Sağlığın korunması için gün içinde düzenli ve yeterli fiziksel aktivenin yapılması gerektiğinin altını çizen Çakırbay, özellikle 35 yaşına kadar kemiği güçlendirici hücrelerin aktif olduğunu, 35-50 arasında bu hücrelerin belli bir dengede durduğunu ve 50 yaşından sonra ise hücrelerde yıkım başladığını söyledi.

Çakırbay, "Dolayısıyla, ilerleyen yaşlarda kemik erimesiyle karşılaşılmaması için genç yaşlarda mutlaka egzersiz yapılması büyük önem taşıyor. Bu nedenle çocuklar, günlük yaşamlarında mutlaka bir sporla ilgilenmeli ya da düzenli egzersiz programı yapmalı." dedi.

Aşırı sıcak havalarda evde uzun süre kalındığından basit egzersizlerin akşam ve sabahları yapılmasının önemli olduğuna işaret eden Çakırbay, sırt, bacak, boyun, bel, el ve omurgaya yönelik basit fiziksel aktivite hareketlerinin yapılması gerektiğini bildirdi.

YANLIŞ OTURUŞ DURUŞ BOZUKLUĞUNA YOL AÇIYOR YANLIŞ OTURUŞ DURUŞ BOZUKLUĞUNA YOL AÇIYOR